Wędrówka Doliną Białej Łaby w Karkonoszach to propozycja dla każdego. Tych „standardowych”, młodszych i starszych. Tych z czworonożnymi kompanami. Tych z wózkami i na wózkach także. To krótka wędrówka pośród wspaniałej przyrody, podczas której towarzyszy nam szum górskiego potoku. Zapraszamy do lektury!
Na skróty:
Dystans: 6 km
Czas wędrówki: 2 h
Suma podejść: 291 m
Wózek dziecięcy: tak
Wózek inwalidzki: tak
Stopień trudności: niski
Weberova cesta – niebieski szlak w Dolinie Białej Łaby
Opisywana trasa (czes. Weberova cesta) ma dwa zupełnie odmienne oblicza. Pierwsza część szlaku prowadzi z centrum Szpindlerowego Młynu. To wygodna droga wyłożona wąskim asfaltem, która dosłownie kilka razy pnie się trochę bardziej ku górze.
Trasę z powodzeniem można przespacerować, można pchać wózki z pociechami lub prowadzić pod rękę starsze osoby. Z jej pokonaniem nie powinny mieć problemu nawet osoby, które górskie wędrówki uprawiają od przysłowiowego „święta”.
Od boudy Bílé Labe szlak zyskuje zupełnie odmienny, typowo górski charakter. Wąska ścieżka pnie się coraz bardziej do góry, by w końcu osiągnąć poziom Równi pod Śnieżką.
Wędrówka Doliną Białej Łaby – przebieg
Wędrówkę rozpoczynamy umownie w centrum miejscowości Szpindlerowy Młyn. Na szlak można też wkroczyć nieco dalej, o czym będzie za chwilę. Początkowo poruszamy się głównym bulwarem spacerowym pośród lokalnych knajpek.
Po prawej stronie szumi rzeka. To Łaba. Mijamy kolejne lokale, niewielki park rozrywki, dolną stację wyciągu na szczyt Medvedin oraz informację czeskiego parku narodowego. Tak docieramy do rozwidlenia szlaków. Gdyby pójść dalej prosto, wkroczylibyśmy do rozległej Doliny Łaby.
Zobacz też: Dolina Łaby
My jednak skręcamy w prawo, by po chwili przeciąć drogę asfaltową prowadzącą na Przełęcz Karkonoską. To właśnie tutaj, przy niewielkiej gastro-budce (U Dívcí lávky) rozpoczyna się Weberova cesta.
W tym miejscu niebieski szlak znacznie zbliża się do koryta Białej Łaby. Po lewej stronie mijamy nieznacznie oddalone od siebie odbicia szlaków – żółty w kierunku Petrovej boudy oraz zielony w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Tymi trasami można zejść do doliny od polskiej strony, np. ze schroniska PTTK „Odrodzenie” lub w szerszym ujęciu – z Przesieki lub Jagniątkowa.
Zobacz też: Schronisko PTTK „Odrodzenie” w Karkonoszach. Opis, trasy, atrakcje w pobliżu
Nasza trasa co rusz zbliża się i oddala od górskiego potoku. Po prawej stronie mijamy Velký vodopád. Spienione wody Białej Łaby rozpędzają się w tutejszych bystrzach, by zaraz spadać z impetem ze skalnych progów i znacznie tracić na swojej porywczości..
Wędrując pośród bujnej przyrody mijamy kolejną kaskadę. To Velký skok. Kawałek dalej docieramy do zagospodarowanej przestrzeni z miejscami do odpoczynku. Są tu niewielkie instalacje, które mają za zadanie wyłuskać z najmniejszych odkrywców pokłady niespożytej energii.
Kontynuując wędrówkę, przechodzimy przez mostek przerzucony nad korytem górskiego potoku. Od teraz Białą Łabę mamy po lewej stronie. Kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie oko cieszy Plotnový vodopád. Kilka minut później docieramy do górskiej chaty.
Bouda Bílé Labe
Bouda Bílé Labe to urocza górska chata z ofertą gastronomiczną i noclegową. O tym, że można tu dobrze zjeść, pisaliśmy już kilkukrotnie. I potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że często w miejscu tym można napotkać sąsiadów zza zachodniej granicy.
W gastronomicznej ofercie boudy odnajdziemy klasyczne dania kuchni czeskiej, choć nie tylko. Obok gulaszu wołowego z knedlami w menu bywają pieczone mięsiwa serwowane w towarzystwie zasmażanej kapusty, nadziewane papryki w sosie pomidorowym i różne inne wspaniałości.
Zobacz też: Bouda Bílé Labe w Karkonoszach. Pyszna czeska kuchnia w Dolinie Białej Łaby
Wędrówka Doliną Białej Łaby – co dalej?
Od górskiej chaty szlak zmienia swój charakter. To typowa górska trasa w postaci wąskiej ścieżki usłanej kamieniami, która przez kolejne kilometry niemal cały czas pnie się ku górze. Tego fragmentu szlaku nie pokonamy już z wózkami.
Będąc już przed boudą Bílé Labe, warto odwiedzić kolejne ciekawe miejsce, które znajduje się rzut kamieniem od nas. To Czarcia Struga (czes. Čertova strouha) – górski potok, wzdłuż którego wytyczono ścieżkę edukacyjną. Opis tego miejsca znajdziecie tutaj.
Zobacz też: Ścieżka edukacyjna Čertova strouha, czyli Czarcia Struga w Karkonoszach
Niebieski szlak w Dolinie Białej Łaby – pozostałe informacje praktyczne
- Wędrówka Doliną Białej Łaby możliwa jest przez cały rok. Miejsce znajduje się na terenie czeskiego parku narodowego na którego obszar wstęp jest darmowy
- W górskiej chacie Bílé Labe najkorzystniej jest płacić lokalną walutą, którą z kolej najkorzystniej jest nabyć jeszcze w Polsce
- Do chaty Bílé Labe można dojechać rowerem
- W celu urozmaicenia wędrówki lub przejażdżki na drogę powrotną można wybrać żółty szlak przebiegający zboczami Kozich Grzbietów. Nie jest to jednak jakaś wybitna pod względem widokowym trasa
- W Szpindlerowym Młynie znajduje się wiele parkingów, część z nich przy głównej drodze nr 295. Jeden z parkingów (Parkoviště 3 Medvědín) zlokalizowany jest w pobliżu dolnej stacji wyciągu na szczyt Medvedin. Skorzystanie z niego skraca wędrówkę o około 1 km w każdą stronę. Cena za dzień to 250 czeskich koron.
Trasa na mapie
Inne trasy, które również mogą Cię zainteresować:
- Ścieżka nad Reglami – najbardziej zielony szlak w Karkonoszach?
- Niebieski szlak Doliną Mumlavy z Harrachova. Prosta trasa dla każdego w czeskich Karkonoszach!
- Trasa na Jizerkę z Jakuszyc. Kiedy odwiedzić Jizerkę? Gdzie kwitną popularne żonkile?
- Niebieski szlak przez Równię pod Śnieżką – Schustlerova cesta i popularne karkonoskie kładki
Więcej ciekawych tras i miejsc w Karkonoszach znajdziecie tutaj
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.