Niebieski szlak przez Równię pod Śnieżką to krótka i łatwa trasa przebiegająca przez karkonoski „płaskowyż”. To, co wyróżnia szlak, to dwie spore kładki, które fantastycznie komponują się z górującą nieopodal Śnieżką. Jak tu dotrzeć? W którą stronę pójść? Co ciekawego po drodze? Zapraszamy!
Niebieski szlak przez Równię pod Śnieżką znajduje się rzut kamieniem od granicy polsko-czeskiej. Trasa ma swoją kontynuację w kierunku zachodnim, gdzie schodzi malowniczą Doliną Białej Łaby oraz w kierunku południowym, gdzie trawersuje Obři důl.
Schustlerova cesta
My dziś skoncentrujemy się jednak na środkowym odcinku szlaku. To tzw. Schustlerova cesta łącząca czeską Luční boudę ze znajdującym się po polskiej stronie „Domem Śląskim”. Trasa w całości przebiega przez Równię pod Śnieżką, przez co ma łagodny i przystępny przebieg.
W którą stronę iść? Kiedy iść?
Ruszamy spod Luční boudy i wędrujemy w kierunku Śnieżki. Ten kierunek zapewnia nieustanny widok na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów i dla osób, które są tu po raz pierwszy, będzie po prostu ciekawszy dla oka.
Trasa dostępna jest przez cały rok. W okresie zimowym torfowiska i kładki przykryte są grubą warstwą śniegu. Dalej jest ładniej, aczkolwiek trasa traci nieco na uroku.
Co po drodze?
Luční bouda to górski hotel z szeregiem atrakcji, ale chyba najpopularniejszą z nich jest warzone tu piwo Paroháč. Właściciele utrzymują, że to najwyżej w Europie Środkowej położony browar.
Za niebieskimi znakami kierujemy się na wschód. Po chwili wędrówki szutrową dróżką docieramy do pierwszej kładki. Jej obecność w tym miejscu nie jest przypadkowa. Ta wyleguje się bowiem na Torfowisku Úpy (czes. Úpské rašeliniště), chroniąc jednocześnie ten drogocenny ekosystem.
Pokonując kolejne metry szlaku, po prawej stronie mijamy drugi pod względem wysokości szczyt Karkonoszy. To Studniční hora (1555 m n.p.m.), która jest niedostępna dla turystów. Pozostaje napatrzeć się z dołu.
Zobacz też: Śnieżne Kotły – największa atrakcja Karkonoszy? Opis, informacje praktyczne, trasy
Kawałek dalej wkraczamy na kolejny drewniany podest. Kontynuujemy wędrówkę pośród najbardziej rozległego torfowiska wysokiego w Karkonoszach. Gdzieś po prawej stronie swoje źródła ma rzeka Upa.
Po zejściu z drugiej kładki jeszcze przez jakiś czas idziemy pośród bujnej kosodrzewiny, która momentami przysłania jakiekolwiek widoki. W końcu meldujemy się przy schronisku „Dom Śląski”.
Jak tu dojść?
Bliskość granicy oraz rozbudowana sieć szlaków poprowadzonych od strony Karpacza sprawiają, że można tu dotrzeć w prosty pod względem nawigacyjnym sposób. W każdym z poniższych wariantów kierujemy się na Luční boudę.
Wariant 1. Z Karpacza Górnego (Świątynia Wang) przez „Samotnię” i Spaloną Strażnicę
UWAGA! W okresie zimowym oraz na wiosnę odcinek niebieskiego szlaku od Domku Myśliwskiego do „Samotni” jest zamykany. Możliwe obejście.
Wariant 2. Z górnej stacji kolejki linowej na Kopie przez Spaloną Strażnicę
Wariant 3. Z Karpacza czarnym szlakiem przez Biały Jar, „Strzechę Akademicką” i Spaloną Strażnicę
UWAGA! W okresie zimowym odcinek trasy pomiędzy Białym Jarem a „Strzechą Akademicką” (szlak żółty) jest zamykany. Możliwe obejście.
Ciekawe miejsca w okolicy:
- Dolina Białej Łaby w Karkonoszach, czyli kraina zieleni i wodospadów
- Obři důl, czyli niesamowicie malownicza dolina polodowcowa w Karkonoszach
- Browar w Pecu pod Śnieżką (Pecký Pivovar) i piwo Śnieżka
- Bouda Bílé Labe w Karkonoszach. Pyszna czeska kuchnia w Dolinie Białej Łaby
Więcej ciekawych miejsc w Karkonoszach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.