Szwedzkie Skały w Karkonoszach to jedna z najpopularniejszych form skalnych znajdujących się poza obszarem Karkonoskiego Parku Narodowego. Nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny, czy rowerowy. Mimo to łatwo jest się tu dostać. A czy warto? Oceńcie sami! Zapraszamy do lektury!
Położenie
Szwedzkie Skały znajdują się mniej więcej w środkowej części Karkonoszy, pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem. Miejsce zlokalizowane jest poniżej głównego grzbietu pasma w górnej części Doliny Myi. Najbliższymi osadami ludzkimi są Borowice i nieco większa oraz bardziej rozpoznawalna Przesieka, znana z Wodospadu Podgórnej.


Szwedzkie Skały w Karkonoszach jako atrakcja
Szwedzkie Skały to sporych rozmiarów formacje skalne górujące nad potokiem Myja. Dwie skalne wieże wyrastają ze wzniesienia i opadają stromo w kierunku niewielkiej doliny. Ich mocno spękane ściany osiągają do 30 metrów wysokości.


Na czubkach tutejszych skałek znajdują się naturalne punkty widokowe. Panorama, jaka się z nich rozpościera, może i nie zapiera tchu piersiach, jednak powinna zadowolić miłośników górskich pejzaży.

Widać stąd przede wszystkim zbocza Śląskiego Grzbietu Karkonoszy porośnięte gęstym lasem mieszanym. Gdzieś w oddali ponad obrysem szczytów wyłania się popularna skała Słonecznik.
Zobacz też: Ścieżka nad Reglami w Karkonoszach – najbardziej zielony szlak w Karkonoszach?

Dwa skalne mury oddzielone są sporą szczeliną. Można nią zejść aż do górskiego potoku Myja. Stroma ścieżka sprowadza nas w dół kilkadziesiąt metrów, jednak już przy potoku nie ma kontynuacji. Tym samym trzeba wrócić się tą samą drogą.


Mimo faktu, że w opisywane miejsce nie prowadzi żaden znakowany szlak, w obrębie Szwedzkich Skał czasem można spotkać sporo osób. Wszystko za sprawą sporej dostępności i przechodzących nieopodal dróg leśnych. Zatem – jak dotrzeć w to miejsce?


Szwedzkie Skały – jak dojść?
W opisywane miejsce można dotrzeć na wiele sposobów, jednak sporo wariantów dojścia zawiera leśne ścieżki, na których -mówiąc kolokwialnie- można się nieco poplątać.

Na Szwedzkie Skały w Karkonoszach najlepiej wybrać się bezpośrednio z leśnego parkingu przy Drodze Sudeckiej. Można też tu dotrzeć z Przesieki oraz Borowic, jednak będą to nieco dłuższe opcje.
Trasa z parkingu przy cmentarzyku (Droga Sudecka) – najkrótsza, najprostsza
Trasa z parkingu przy cmentarzyku (Droga Sudecka) – pętla
Trasa z Przesieki
Trasa z parkingu w Borowicach (Droga Sudecka) i Drogą Chomontową
Pozostałe informacje praktyczne
- Szwedzkie Skały w Karkonoszach stanowią nieoficjalną atrakcję turystyczną. Naturalne punkty nie są zabezpieczone i nieostrożność podczas ich eksploracji grozi upadkiem z wysokości
- Skałki najlepiej odwiedzić w okresie poza zimą, kiedy dobrze widać wszystkie szczeliny skalne
- Miejsce znajduje się poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego – niepotrzebny jest bilet wstępu i można wędrować z psem
- Przy skałach oraz w najbliższej okolicy brak zagospodarowania turystycznego w postaci wiaty, ław i stołów
- Najbliższy parking zlokalizowany jest przy Drodze Sudeckiej obok niewielkiego cmentarzyku. Wjazd tylko od strony Borowic. Parking jest darmowy. Kolejny leśny parking znajduje się również przy Drodze Sudeckiej, jednak bliżej Borowic
- Do Przesieki i Borowic można dostać się komunikacją publiczną. Dojeżdżają tu autobusy MZK w Jeleniej Górze
Lokalizacja na mapie

Inne ciekawe miejsca i trasy w Karkonoszach
Wodospad Podgórnej – Najbardziej gościnny wodospad polskich Karkonoszy!

Trzy Świnki w Karkonoszach – ciekawa grupa skalna na zboczu Szrenicy

Śnieżne Kotły – największa atrakcja Karkonoszy? Opis, informacje praktyczne, trasy

Schronisko PTTK „Odrodzenie” w Karkonoszach. Opis, trasy, atrakcje w pobliżu

Więcej atrakcji w Sudetach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.