Skalny Stół w Karkonoszach to szczyt, który stał się popularnym celem wycieczek w najwyższym paśmie Sudetów. Miejsce to oferuje naturalny punkt widokowy ze wspaniałą panoramą Karkonoszy i okolic. Jak dojść na szczyt? Zapraszam!
Polskie Karkonosze podzielone są na kilka wyodrębnionych w terenie części. Jedną z nich jest niewielki Kowarski Grzbiet, który rozciąga się od Sowiej Przełęczy nad Karpaczem do Przełęczy Okraj nad Kowarami. To tak w sporym uproszczeniu.
Zobacz też: Ścieżka edukacyjna Čertova strouha, czyli Czarcia Struga w Karkonoszach
Największą atrakcją, a jednocześnie najwyższym szczytem Kowarskiego Grzbietu jest Skalny Stół (1281 m n.p.m.). To właśnie w pobliżu wierzchołka znajduje się naturalny punkt widokowy, z którego widać całkiem sporo.
Skalny Stół w Karkonoszach oferuje widok na fragment Czarnego Grzbietu, zza którego wyłaniają się szczytowe partie Śnieżki. Dalej możemy wyróżnić fragment Równi pod Śnieżką z charakterystyczną żółtą bryłą schroniska „Dom Śląski”, a także wgryzający się w grzbiet Kocioł Łomniczki z górującą nad nim Kopą.
W dalszej perspektywie widzimy skalne ściany Małego Kotła, Wielki Kocioł i charakterystyczną skałę Słonecznik. Na kolejnym planie dobrze widoczny jest Wielki Szyszak, za którym swoją obecność zaznacza RTON Śnieżne Kotły.
To może Cię zainteresować: Warta na Straży (Hlídka na Stráži) – widokowy leśny park w Karkonoszach
W ostatnich latach Skalny Stół stał się popularnym celem wycieczek. W trakcie sezonu, zwłaszcza w weekendy na szczycie jest dość gwarno. Jeśli zatem zdecydujecie się odwiedzić to miejsce, by posiedzieć w ciszy sam na sam z przyrodą, najlepiej przyjść tu w środku tygodnia i odpowiednio wcześnie rano.
Skalny Stół w Karkonoszach – informacje praktyczne
- Na miejscu brak infrastruktury turystycznej w postaci wiaty, ław, czy stołów
- W odległości około 1,8 km na południowy-zachód od atrakcji znajduje się czeska bouda Jelenka z niewielką restauracją. Można dojść niebieskim szlakiem, kierunek Śnieżka
- W odległości około 3 km na południowy-wschód od atrakcji znajduje się Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj”, Amelkowa Chata, a po czeskiej stronie kilka lokali gastro, m.in. Browar Trautenberk. Można dojść niebieskim szlakiem, kierunek Przełęcz Okraj
- Skalny Stół znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Należy kupić bilet wstępu i nie można schodzić ze znakowanych szlaków turystycznych
Lokalizacja atrakcji na mapie
Skalny Stół w Karkonoszach – jak dojść?
W opisywane miejsce można dojść na kilka sposobów, realizując mniej lub bardziej wymagającą trasę. Poniżej znajdziecie przegląd szlaków wraz z krótkim opisem.
Trasa na Skalny Stół z Przełęczy Okraj – szlak niebieski
To najkrótsza trasa prowadząca na Skalny Stół. Do pokonania 250 metrów w pionie. Początkowo pokonujemy spore podejście w kierunku szczytu Czoło. Później robi się niemal płasko. Ta trasa z powodu ochrony przyrody jest zamknięta w okresie wiosennym. Auto można zaparkować na parkingach przed schroniskiem PTTK „Na Przełęczy Okraj” lub kilkadziesiąt metrów dalej już po czeskiej stronie.
Trasa z Przełęczy Okraj – szlaki czerwony i niebieski
To alternatywa dla poprzedniej trasy. Co prawda w pionie trzeba pokonać prawie 300 metrów, jednak trasa w sporym przebiegu prowadzi wąskim asfaltem i szutrową dróżką. Początkowo idziemy do góry, potem jest bardziej płasko, a nawet w dół. Dopiero po dotarciu do niebieskiego szlaku skręcamy w prawo i rozpoczynamy podejście na Skalny Stół.
Szlak na Skalny Stół z Karpacza (Krucze Skały) – szlak czarny i niebieski
Startujemy z okolic OW „Krucze Skały” i przez większość trasy wchodzimy pod górę. Najpierw idziemy Sowią Doliną aż do Przełęczy Sowiej, gdzie skręcamy w lewo i za niebieskim szlakiem docieramy do atrakcji. Łącznie robimy prawie 700 metrów w pionie! Auto można zostawić na niewielkim parkingu przy szutrowej drodze za OW „Krucze Skały”.
Trasa z Karpacza (Krucze Skały) – szlak czarny, zielony i żółty
Start jak w poprzedniej trasie. Po krótkim odcinku czarnym szlakiem skręcamy w lewo na szlak zielony (red. Tabaczana Ścieżka). Idziemy trochę do góry, trochę po płaskim. Po dotarciu do żółtego szlaku rozpoczynamy wspinaczkę na Kowarski Grzbiet. W pionie ponownie prawie 700 metrów!
Jeżeli interesują Was takie miejscówki tutaj znajdziecie więcej atrakcji w Karkonoszach. Z kolei ciekawe miejsca w Sudetach znajdziecie w tym miejscu.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.