Skalny Stół w Karkonoszach to szczyt, który stał się popularnym celem wycieczek w najwyższym paśmie Sudetów. Miejsce to oferuje naturalny punkt widokowy ze wspaniałą panoramą Karkonoszy i okolic. Jak dojść na szczyt? Zapraszam!

Zobacz też: Ścieżka edukacyjna Čertova strouha, czyli Czarcia Struga w Karkonoszach
Największą atrakcją, a jednocześnie najwyższym szczytem Kowarskiego Grzbietu jest Skalny Stół (1281 m n.p.m.). To właśnie w pobliżu wierzchołka znajduje się naturalny punkt widokowy, z którego widać całkiem sporo.



To może Cię zainteresować: Warta na Straży (Hlídka na Stráži) – widokowy leśny park w Karkonoszach
W ostatnich latach Skalny Stół stał się popularnym celem wycieczek. W trakcie sezonu, zwłaszcza w weekendy na szczycie jest dość gwarno. Jeśli zatem zdecydujecie się odwiedzić to miejsce, by posiedzieć w ciszy sam na sam z przyrodą, najlepiej przyjść tu w środku tygodnia i odpowiednio wcześnie rano.

- Na miejscu brak infrastruktury turystycznej w postaci wiaty, ław, czy stołów
- W odległości około 1,8 km na południowy-zachód od atrakcji znajduje się czeska bouda Jelenka z niewielką restauracją. Można dojść niebieskim szlakiem, kierunek Śnieżka
- W odległości około 3 km na południowy-wschód od atrakcji znajduje się Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj”, Amelkowa Chata, a po czeskiej stronie kilka lokali gastro, m.in. Browar Trautenberk. Można dojść niebieskim szlakiem, kierunek Przełęcz Okraj
- Skalny Stół znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Należy kupić bilet wstępu i nie można schodzić ze znakowanych szlaków turystycznych
Skalny Stół w Karkonoszach – jak dojść?
W opisywane miejsce można dojść na kilka sposobów, realizując mniej lub bardziej wymagającą trasę. Poniżej znajdziecie przegląd szlaków wraz z krótkim opisem.

To najkrótsza trasa prowadząca na Skalny Stół. Do pokonania 250 metrów w pionie. Początkowo pokonujemy spore podejście w kierunku szczytu Czoło. Później robi się niemal płasko. Ta trasa z powodu ochrony przyrody jest zamknięta w okresie wiosennym. Auto można zaparkować na parkingach przed schroniskiem PTTK „Na Przełęczy Okraj” lub kilkadziesiąt metrów dalej już po czeskiej stronie.
Trasa z Przełęczy Okraj – szlaki czerwony i niebieski
To alternatywa dla poprzedniej trasy. Co prawda w pionie trzeba pokonać prawie 300 metrów, jednak trasa w sporym przebiegu prowadzi wąskim asfaltem i szutrową dróżką. Początkowo idziemy do góry, potem jest bardziej płasko, a nawet w dół. Dopiero po dotarciu do niebieskiego szlaku skręcamy w prawo i rozpoczynamy podejście na Skalny Stół.
Szlak na Skalny Stół z Karpacza (Krucze Skały) – szlak czarny i niebieski
Startujemy z okolic OW „Krucze Skały” i przez większość trasy wchodzimy pod górę. Najpierw idziemy Sowią Doliną aż do Przełęczy Sowiej, gdzie skręcamy w lewo i za niebieskim szlakiem docieramy do atrakcji. Łącznie robimy prawie 700 metrów w pionie! Auto można zostawić na niewielkim parkingu przy szutrowej drodze za OW „Krucze Skały”.
Trasa z Karpacza (Krucze Skały) – szlak czarny, zielony i żółty
Start jak w poprzedniej trasie. Po krótkim odcinku czarnym szlakiem skręcamy w lewo na szlak zielony (red. Tabaczana Ścieżka). Idziemy trochę do góry, trochę po płaskim. Po dotarciu do żółtego szlaku rozpoczynamy wspinaczkę na Kowarski Grzbiet. W pionie ponownie prawie 700 metrów!
Jeżeli interesują Was takie miejscówki tutaj znajdziecie więcej atrakcji w Karkonoszach. Z kolei ciekawe miejsca w Sudetach znajdziecie w tym miejscu.
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Dodaj komentarz