Skalnik w Rudawach Janowickich to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w obrębie całego pasma. Jeżeli chodzi o ilość turystów, którzy przewijają się przez szczyt w ciągu roku, z powodzeniem może konkurować z takimi atrakcjami, jak Lwia Góra, czy Skalny Most. Czy tu też jest tak pięknie? I o co chodzi z tymi wierzchołkami?
Skalnik (945 m n.p.m.) położony jest w Sudetach Zachodnich w paśmie Rudawy Janowickie. Szczyt wyróżnia się w krajobrazie, wyraźnie dominując nad okolicą. Dobrze widać go z wielu miejsc Kotliny Jeleniogórskiej oraz z sąsiednich pasm górskich. Największą miejscowością położoną w pobliżu są Kowary.
Skalnik jest wzniesieniem o dwóch wierzchołkach. Wyższym jest ten północno-wschodni z ruinami (a w zasadzie, to fundamentami) wieży widokowej, okolicznościową pieczątką oraz tabliczką opisującą szczyt. Z kolei niższy wierzchołek, to ten południowo-zachodni, zwieńczony fantazyjnymi skałkami z Ostrą Małą na czele. A może na odwrót?
Zobacz też: Ostra Mała. Punkt widokowy z jedną z pękniejszych panoram w Sudetach
O ile przez lata szczególnie nie kwestionowano przyjętego porządku, który niczym mantra powielany był na licznych mapach i w przewodnikach, tak ostatnimi czasy pojawiło się sporo spekulacji. Choć słowo „spekulacje” na chwilę obecną wydaje się już nieaktualne. W 2021 roku praktycznie potwierdzono, że kolejność wierzchołków pod względem wysokości jest… odwrotna. Według najnowszych pomiarów różnica między nimi wynosi 30 centymetrów!
Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że los w tej całej sytuacji jest sprawiedliwy. Wierzchołek uważany dotychczas za wyższy jakoś szczególnie nie zachwyca. Porasta go gęsty las, jest szaro, buro i ponuro. Atrakcyjności tego miejsca nie poprawiły też dokładane od lat małe elementy zagospodarowania jak skrzynka z pieczątką, tablica informacyjna, czy nowa tabliczka opisowa.
Zupełnie odmienna sytuacja panuje na pobliskim drugim wierzchołku. Tam dociera zdecydowanie więcej światła, a okolicę „porastają” liczne granitowe skałki. Najwyżej położoną z nich jest Ostra Mała z popularnym punktem widokowym. Ta naturalna platforma nie dość, że jest świetnie zlokalizowana, to gwarantuje jeszcze wspaniały widok. Jeżeli zatem ten „ładniejszy” ma być zarazem najwyższy – czemu nie? Na wszelki wypadek podczas zdobywania Skalnika odwiedźcie obydwa wierzchołki!
Skalnik – informacje praktyczne
- Na wzniesieniu znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Można tu przywędrować z Czarnowa, Kowar, Przełęczy pod Średnicą, czy nawet z bardziej oddalonych Janowic Wielkich i Mniszkowa
- Na północno-wschodnim wierzchołku (dotychczas uważanym za wyższy) znajduje się niewielka skrzynka z pieczątką, którą można potwierdzić swoją obecność na szczycie w ramach zdobywania odznak turystycznych
- Skalnik jest szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich
- W obrębie szczytów brak infrastruktury turystycznej w postaci wiat i tym podobnych budowli. Najbliższa znajduje się na obrzeżach Czarnowa, kolejna w okolicy szczytu Wilczysko (pomiędzy Przełeczą pod Średnicą, a Ostrą Małą)
- Najbliższymi miejscami, gdzie można zaparkować samochód, jest Czarnów (w górnej części miejscowości za parking służy pobocze i niewielkie poszerzenie drogi, bardziej legitny parking niżej przy wyciągu) oraz parking na Przełęczy pod Średnicą
- Najbliższymi miejscami, do których można dotrzeć komunikacją publiczną, są Kowary (busy, autobusy PKS z Jeleniej Góry), Gruszków (autobusy MZK z Jeleniej Góry, autobusy PKS z Jeleniej Góry) oraz Bukowiec (autobusy MZK Jelenia Góra)
Skalnik – atrakcje turystyczne w okolicy
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.