Roque Bermejo na Teneryfie to ciekawe pod wieloma względami miejsce, w którym znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody, plażowicze oraz górscy wędrowcy. I nie tylko. A że wyspa chroni to, co ma najcenniejsze, dotrzeć można tu tylko pieszo lub łodzią. Idziemy?
Termin Roque Bermejo odnosi się do wielu skoncentrowanych na niewielkim obszarze miejsc. I wierzcie lub nie, ale każde z nich jest warte uwagi!
Wioska Roque Bermejo
To niewielka nadoceaniczna osada, na którą składa się kilkanaście niewielkich domostw, kaplica i przystań. Wioska znajduje się na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Teneryfy. Tutejsza zabudowa wciśnięta jest pomiędzy wody Oceanu Atlantyckiego, a pnące się ku górze zbocza Gór Anaga.
Co ciekawe, wioska powstała po wybudowaniu na jednym ze wzgórz latarni morskiej – Faro de Anaga. Wraz z prężnie działającym gospodarstwem była własnością szlacheckiej rodziny Ossuna.
Później przez kilkadziesiąt lat pomieszkiwali tu hipisi z całej Europy. Obecnie, choć oficjalnie osada nie posiada populacji, mieszka tu kilka osób, które tworzą wspólnotę.
W wiosce w jednym z domków znajduje się niewielki bar Venta Roque Bermejo, w którym można zamówić zimny napój lub kawę.
Plaża Roque Bermejo
Tutejsze dzikie plaże cieszą oko! Są tutaj dwie, przedzielone skalnym cyplem. Jedna z nich, nieco bardziej odseparowana to Playa de Roque Bermejo. Druga -bliżej osady- Playa del Muelle, choć nazwa ta zdaje się używana tylko w węższych kręgach.
Plaże pokryte są czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego i wgryzają się w strome zbocza Gór Anaga.
Skała Roque Bermejo
Roque Bermejo to także sporych rozmiarów skała o charakterystycznym kształcie. Skała znajduje się za plażą Roque Bermejo (to ta druga, nieco dalej od zabudowy). To właśnie od nazwy skały wzięła się nazwa osady.
Roqe Bermejo na Teneryfie – trasa, jak dojść?
W opisywane miejsce można (red. czy też można było) dojść na trzy sposoby:
- Szlakiem PR-TF 6 z Chamorgi – prosta trasa, cały czas w dół doliną potoku Barranco de Chamorga, około 3,4 km do celu
- Szlakiem PR-TF 6.1 z Chamorgi – to górski wariant dojścia, początkowo grzbietem przy szczycie Tafada, potem skalnymi półkami i ostrzejszym zejściem do celu, to jakieś 4,2 km do celu
- Szlakiem PR-TF 6 z El Draguillo – trasa okrężna przez osadę Las Palmas – zamknięta do odwołania
Zobacz też ciekawe miejsca i szlaki w Górach Anaga:
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.