Karkonoskie zbocza usiane są granitowymi skałkami, z których nie jedna jeszcze przez długie lata przypominać będzie o konkretnych wydarzeniach, czy osobach. Większość tych miejsc w obecnym rozumieniu turystyki nie zasługuje na odwiedzenie, czy choćby pielęgnowanie przez lakoniczne wzmianki w masowej literaturze. Dziś o kolejnym kamiennym świadku historii na który natrafiliśmy poza szlakiem i którym jest płaskorzeźba Paula Kellera w Karkonoszach – swego czasu bardzo poczytnego wieszcza!
Paul Keller był niemieckim pisarzem żyjącym w latach 1873 – 1932. Jego całe życie związane było z Dolnym Śląskiem, po którym chętnie podróżował. Początkowo pracował jako nauczyciel w Jaworze, później w Świdnicy i we Wrocławiu. Był założycielem pisma „Die Bergstadt”, a także autorem powieści z kategorii literatury ojczyźnianej. W 1931 roku książki autorstwa Kellera osiągnęły nakład 5 000 000 egzemplarzy i przetłumaczono je na 17 języków!
To może Cię zainteresować: Tajemnicze znaki pod Zamkiem Bolczów w Rudawach Janowickich
Dziś Keller uznawany jest za poetę, który w swych publikacjach pielęgnował śląski dialekt. Jego powieść „Die Ferien vom Ich” doczekała się ekranizacji. Innym bestsellerem okazało się być dzieło „Waldwinter” (1902 rok) opowiadająca historię bohatera, który uciekł z dużego miasta w Karkonosze. W tamtych czasach, była to jedna z najchętniej czytanych książek w Niemczech!
Prawdopodobnie właśnie ze względu na powiązanie fabuły „Waldwinter” z Karkonoszami, do dziś na jednej z granitowych skał możemy oglądać płaskorzeźbę z profilem głowy niemieckiego wieszcza. Niejako – w dowód wdzięczności ale i ku upamiętnieniu poety. Inny motyw powstania płaskorzeźby propaguje znane nielicznym podanie. Wedle niego rzeźbę miał wykonać artysta cieplickiej szkoły snycerskiej.
Płaskorzeźba Paula Kellera w Karkonoszach znajduje się w miejscowości Borowice. Aby odnaleźć skałę z rzeźbą należy wyruszyć niebieskim szlakiem spod Villi Limba w kierunku Miłkowa. Na pierwszym rozwidleniu trzeba zejść z niebieskiego szlaku (ul. Leśna) i skręcić w lewo w drogę leśną. Po kilkudziesięciu metrach po prawej stronie widoczna będzie grupa granitowych bloków, a na jednym z nich płaskorzeźba głowy Paula Kellera. Miejsce nie jest w żaden sposób oznaczone.
Artykuł, który może Cię zainteresować:
Mauzoleum w Maciejowej. Czy tutejszy potwór straszy?
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
1) „Dziedzictwo kulturowe Śląska”, XVIII Seminarium Śląskie, Kamień Śląski 2013 (publikacja pokonferencyjna)
2) naszesudety.pl/Borowkowa
3) bibliografie-niemieckie.pl