Kotor to bez wątpienia wizytówka Czarnogóry i jedno z najpopularniejszych o ile nie najpopularniejsza atrakcja w kraju. To miejsce, w którym chce się być, na które chce się patrzeć i o którym chce się mówić. I w końcu – miejsce, które na długo pozostaje w pamięci. Światowa lista UNESCO? Z pewnością zasłużenie!
Ten wpis nie będzie kompleksowym przewodnikiem po Kotorze. Tego byłoby zbyt wiele, a co za tym idzie, byłoby to mało strawne. To jest inspiracja i zajawka, w której chcemy zachęcić Was do odwiedzenia tego skrawka Ziemi. Zaczynajmy!
Kotor – położenie
Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Czarnogóry, pomiędzy znacznie większymi Harcego Novi i Budvą. Wodząc palcem po mapie kraju, musimy najpierw zjechać nim w dół, a potem przesunąć jeszcze trochę w lewo w kierunku granicy z Chorwacją. W ten sposób dotrzemy do Zatoki Kotorskiej.
Już samo położenie Kotoru nad Boką Kotorską jest absolutnie świetną sprawą. To jednak jeszcze nie wszystko! Zatoka otoczona jest bowiem górskimi masywami. Ten fakt sprawia, że wysokie na kilkaset metrów strome zbocza z jednej strony sięgają nieba, a z drugiej skąpane są w adriatyckiej wodzie. To robi wrażenie!
Co zrobić będąc w Kotorze?
Istnieje sporo możliwości na spędzenie świetnego czasu w Kotorze. Jesteś w mieście uchodzącym za perłę tej części świata. Ponad 2000 lat tradycji, wspaniałe zabytki, wody Adriatyku zamknięte w zatoce, góry, kuchnia śródziemnomorska – od czego zacząć?
Zatrzymaj się i chłoń
Zanim rzucisz się w wir zwiedzania i zginiesz w tłumach tysięcy turystów – zatrzymaj się na kilka chwil. I tak nie zdążysz zobaczyć wszystkiego. Znajdź wolną ławkę lub wybierz jedną z dziesiątek knajpek, najlepiej ze stolikiem na ulicy i dobrym widokiem. Usiądź, rozejrzyj się, obserwuj. Chłoń miasto na ile to możliwe.
Zapuść się w uliczki starego miasta
Kotorskie uliczki są naprawdę klimatyczne! Praktycznie na każdym kroku trafi się coś, na czym warto zawiesić oko. Nie bój się, że się zgubisz. Miasto ma sporo zakamarków, ale przecież to nie jest jakaś ogromna metropolia. W ostateczności – zgubić się na chwilę w takim miejscu, kto by nie chciał?
Idź na Twierdzę św. Jana i spójrz na Kotor z góry
Żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy – będzie do góry! Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wspiąć się do najwyższych partii miejskich umocnień – pójdź tyle, ile jesteś w stanie. Wspinaczkę w kierunku twierdzy rekompensują fantastyczne widoki na miasto i zatokę. Może fantastyczne to mało powiedziane. To będzie najlepszy widok na Kotor!
Wskazówka: Twierdza św. Jana to nie jest jakiś tam kawał fortecy z powalającą ekspozycją. W dużej mierze to ruiny. Miejsce najlepiej traktować jako punkt widokowy.
Zajrzyj do tutejszych budowli
Kotorska starówka to nie tylko budynki mieszkalne i uliczki. Miasteczko oferuje mnóstwo ciekawych budowli, do których warto zajrzeć lub przy których warto przystanąć! I tak można zwiedzić Muzeum Morskie, zobaczyć wieżę zegarową lub jeden z pałaców, m.in. Bizanti, Pima, Buća, Drago, czy Beskuća.
Kotor to także wspaniałe świątynie. To katedra św. Trifuna, kościół św. Michała, cerkwie św. Pawła, św. Józefa, św. Łukasza, św. Mikołaja i jeszcze kilka innych uroczych świątyń.
Wskazówka: Wstęp do Muzeum Morskiego jest płatny: 4 euro dorośli, 1 euro dzieci. Tutaj oficjalna strona
Zobacz Kotor z perspektywy wody
Dobrym pomysłem będzie oglądanie Kotoru i otaczających go gór z poziomu wody. W tym celu należy udać się do lokalnego portu, skąd można ruszyć w rejs po Zatoce Kotorskiej. Opcji jest naprawdę wiele – od grupowych wycieczek po wynajem łodzi na prywatność.
Zobacz też: Trekking na szczyt Rumija – najwyższy szczyt pasma Rumija w Czarnogórze. Wędrówka ze Starego Baru
Rejsy różnią się także pod względem długości i atrakcji, które można zobaczyć. Jeśli macie odpowiednio dużo czasu, możecie poznać z tej perspektywy całą Bokę Kotorską. Z drugiej strony – już godzinna wycieczka dostarczy Wam niesamowitych widoków!
Zobacz też: Stari Bar w Czarnogórze. Zabytkowe dawne miasto i brama do Gór Rumija
Wskazówka: Jeśli nie uda Wam się znaleźć odpowiedniego dla Was rejsu na miejscu, warto podjechać do okolicznych miejscowości, z których także wypływa sporo łodzi.
Odwiedź fantastyczny Perast
Perast to niewielkie miasteczko nad Zatoką Kotorską, położone około 12 kilometrów na północny-zachód od Kotoru. Perast jest znacznie mniejszy, a patrząc na zabudowę od strony wody, można znaleźć liczne podobieństwa do Wenecji.
Spacer przez miejscowość daje świetną perspektywę na Bokę Kotorską i otaczającą ją góry. W kilka minut można dotrzeć stąd łodzią do Kościoła Matki Boskiej na Skale, który posadowiony jest na sztucznie usypanej wyspie. To jedna z największych atrakcji całej Zatoki.
Więcej o miasteczku Perast pisaliśmy tutaj
Czy to już wszystko?
Oczywiście, że nie! Będąc w Kotorze warto skosztować tutejszej kuchni, udając się do lokalnej restauracji. Można też wybrać się na miejscową plażę. Jest mała i wąska, jednak oferuje wspaniały widok. Ciekawym urozmaiceniem będzie też wizyta w niewielkim Muzeum Kotów.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.