Kanion Velika Paklenica to niezwykle widowiskowy twór natury znajdujący się w południowej części górskiego pasma Welebit. To też największa i najliczniej odwiedzana atrakcja Parku Narodowego Paklenica w Chorwacji. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Lokalizacja
- Baza wypadowa
- Atrakcje
- Trasa turystyczna dnem kanionu
- Widoki na kanion z góry
- Dodatkowe informacje praktyczne

Lokalizacja
Jesteśmy w Chorwacji w północnej Dalmacji na wysokości miasta Zadar, przy czym w prostej linii dzieli nas od niego jakieś 30 kilometrów. To właśnie tutaj, nad wodami Adriatyku rozciąga się pasmo górskie Welebit, które stanowi część znacznie większej jednostki – Gór Dynarskich.
Południowa część Welebitu znana jest z Parku Narodowego Paklenica z takimi atrakcjami, jak Vaganski vrh – najwyższy szczyt pasma, szczyt Sveti brdo, jaskinia Manita Peć oraz kanionami Maili i Velika Paklenica.

Kanion Velika Paklenica – baza wypadowa
Najlepszą bazą wypadową w opisywane miejsce będzie mała miejscowość Starigrad, która położona jest praktycznie u wylotu kanionu. Jest tu bardzo dobre zaplecze noclegowo-gastronomiczne, są sklepy, bankomaty i parkingi.


Ogólnie to spokojne miejsce, do którego na wypoczynek udają się całe rodziny. Można odnieść wrażenie, że poza Chorwatami najliczniejszą nacją są tu Niemcy.

Kanion Velika Paklenica – co ciekawego?
Dla miłośników gór i przyrody kanion Velika Paklenica będzie największą atrakcją turystyczną. Monumentalne skalne ściany, ciekawe baszty, a w dalszej perspektywie górskie szczyty – to obrazki, które cieszą oko. Do tego wszystkiego szum górskiego potoku i zieleń przyrody. Czy można chcieć czegoś więcej?



Można. I kanion ma dla takich osób jeszcze kilka bardzo zróżnicowanych atrakcji, wśród których warto wyróżnić jaskinię Manita peć z pięknymi formami naciekowymi. Co prawda droga do jaskini może przyprawić o lekką zadyszkę, ale warto ponieść taki trud.



Inną atrakcją opisywanego miejsca jest rozległy schron wykuty w skałach kanionu. Bunkier powstał w latach 40 i 50-tych XX wieku na zlecenie dyktatora Tito. Obecnie istnieje możliwość zwiedzania kompleksu, w którym zamieszczono całkiem sporo dydaktyki.

Trasa turystyczna: szlak Starigrad – Planinarski dom Paklenica
Dnem kanionu przebiega znakowany szlak turystyczny numer 801. Trasa ma początek przy głównej drodze w Starigradzie (red. D8 biegnąca przez większość chorwackiego wybrzeża od Dubrownika po granicę ze Słowenią).

Większość osób decyduje się jednak podjechać kilometr wyżej, gdzie znajduje się kasa Parku Narodowego Paklenica oraz parking. Parkingów po drodze jest jeszcze kilka, a najbardziej zdesperowani parkują na tym ostatnim – oddalonym około 2,8 km od początku szlaku i 1,8 km od granicy parku.



Trasa przez kanion licząc od kas ma około 7,5 kilometra długości. Szlak jest łatwy pod względem technicznym, nie ma tu stromych podejść ani sprawiającej większe kłopoty nawierzchni. To typowa trasa spacerowa, której pokonanie nie powinno zająć więcej niż 2-3 godziny.



Pokonując trasę mamy okazję podziwiać wysokie na kilkaset metrów skalne ściany i ciekawe skały osadowe. Jedną z najpopularniejszych skał jest Anića kuk – popularny spot wspinaczkowy.


Szlak 801 kończy się przy górskiej chacie Planinarski dom Paklenica. To miejsce, w którym serwowane są proste potrawy, przekąski i napoje. Istnieje tu także możliwość wykupienia noclegu, z czego chętnie korzystają turyści wędrujący na najwyższy szczyt Welebitu – Vaganski vrh.

Velika Paklenica – dla tych, co chcieliby zobaczyć kanion z góry
Chcąc zobaczyć kanion z nieco innej perspektywy niż ta, którą oferuje trasa 801, należy skręcić na któryś ze szlaków odchodzących na prawo i lewo od dna kanionu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że część tych tras zawiera trudne technicznie odcinki. Niekiedy trzeba po prostu wejść w skałę, wspomagając się stalowymi linami lub klamrami.

Dobrą i bezpieczną opcją na obserwacje kanionu z góry będzie szlak numer 806, który w około 3,9 km od kas odchodzi na lewo od głównej trasy. To szlak do popularnej jaskini Manita Peć, który jeszcze w jakiś czas po jej minięciu będzie przystępny dla większości turystów.

Bardziej wprawieni piechurzy mogą kontynuować wędrówkę, a w zasadzie wspinaczkę tym szlakiem na Zoljin kuk (847 m n.p.m.), który oferuje fantastyczne widoki na okolicę. Kawałek drogi dalej znajduje się kolejny popularny szczyt w okolicy – Vidakov kuk.


Równie wymagający, ale i dający świetny widok z góry jest szlak numer 805, który od głównej trasy odchodzi na prawo na 2,7 km od kas. To szlak na popularny wśród wspinaczy Anića kuk (712 m n.p.m.).
Kanion Velika Paklenica – dodatkowe informacje praktyczne
- Miejsce znajduje się na obszarze Parku Narodowego Paklenica do którego należy zakupić bilet wstępu. Można go nabyć przy wejściu do parku (red. przy szlaku 801) lub przez internet (tutaj www)

- Poza biletem jednodniowym można także nabyć bilety na trzy dni lub tydzień. Ceny wejściówek dostępne na oficjalnej stronie parku – tutaj
Zobacz też: Veliki Vitrenik (433 m n. p. m.) i pomniki zmarłych mirila – Welebit. Krótka trasa na szczyt w chorwackiej części Gór Dynarskich

- Planinarski dom Paklenica to tylko jedna z opcji na nocleg lub posiłek w tej okolicy. Nieopodal górskiej chaty znajdują się jeszcze co najmniej dwa miejsca o podobnym profilu działalności. To Ivančev dom oraz Ramića Dvori

- Na około 2,1 kilometrze od kas znajduje się mały sklepik z pamiątkami. Można w nim kupić także napoje, lody i przekąski, jednak sklepik nie będzie otwarty wczesnym porankiem, czy wieczorem
Zobacz też: Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego w Szybeniku. Wędrówka w chorwackiej Dalmacji

- Ogólnodostępne toalety znajdują się w budynku z kasami, a także na około 2 kilometrze od kas (po lewej) oraz na około 5,9 km od kas (po prawej)

- Po drodze znajdują się co najmniej dwa źródła z pitną wodą – około 5,1 km od kas (po prawej) i na końcu trasy przy górskiej chacie Planinarski dom Paklenica

Wpisy, które również mogą Cię zainteresować
Theth w Górach Północnoalbańskich. Fenomenalna wioska i wrota do Gór Przeklętych. Opis i informacje praktyczne

Stari Bar w Czarnogórze. Zabytkowe dawne miasto i brama do Gór Rumija

Blue Eye (Błękitne Oko) w Albanii. Mały cud natury w Górach Północnoalbańskich

Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.