Jaskinia Bukowa w Rudawach Janowickich to mniej znane i dla wielu osób zaskakujące miejsce. Miejsce, o którym nie pisze się w przewodnikach i do którego nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Czy mimo wszystko warto tu przyjść? Zapraszamy!
Jesteśmy w Sokolich Górach. To wyraźnie wyodrębniona część Rudaw Janowickich, której głównymi szczytami (red. a zarazem atrakcjami) są Sokolik oraz Krzyżna Góra. Tą drugą tworzy kilka okazałych masywów skalnych, wśród których znajduje się Bukowa Skała.
Zobacz też: Krzyżna Góra – szczyt i punkt widokowy w Rudawach Janowickich. Trasy, opis, informacje praktyczne
Bukowa Skała została wywołana przez nas nieprzypadkowo. To właśnie u jej podnóża znajduje się Jaskinia Bukowa, nazywana także Jaskinią pod Krzyżną Górą. I choć nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny, w okolicy dość często można spotkać inne osoby. Jest to bowiem popularny spot wśród wspinaczy skałkowych.
Wróćmy jednak do tematu. Czy Jaskinia Bukowa w Rudawach Janowickich to faktycznie jest jaskinia? No… nie. Wydrążone w skale groty to nie dzieło natury, a człowieka. W XIX wieku poszukiwacze drogocennych kruszców wydobyli stąd żyłę pegmatytu.
Miejsce potocznie nazywane jaskinią, tworzą dwie średniej wielkości groty. Podziemia nie są rozległe i bardzo szybko tracą wysokość. Podczas eksploatacji wyrobiska pozostawiono kilka skalnych filarów. Przed jedną z grot znajduje się ciekawa tablica pamiątkowa w kształcie liścia.
Jaskinia Bukowa w Rudawach Janowickich – jak dotrzeć?
Najprostsza trasa wiedzie w opisywane miejsce spod schroniska turystycznego PTTK „Szwajcarka”. Przy budynku należy wypatrzeć ścieżkę wchodzącą w las.
Zobacz też: Schronisko PTTK „Szwajcarka” w Rudawach Janowickich. Tyrolski „rodzynek” rodem ze… Szwajcarii!
Po nieco ponad 300 metrach wędrówki wydeptaną ścieżką po prawej stronie należy wypatrywać niewielkiej hałdy, na której zalegają pokruszone kawałki kwarcu. Dawne wyrobiska znajdują się nieco wyżej.
Jaskinia Bukowa w Rudawach Janowickich – inne ciekawe miejsca w okolicy
Zobacz też: Największe atrakcje Rudaw Janowickich – TOP 10!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.