Co oznaczają kolory pieszych szlaków? Wychodząc naprzeciw mylnemu pojęciu, dotyczącemu znaczenia kolorów pieszych szlaków, postanowiłem popełnić niniejszy tekst. Dla osób, które są zaawansowanymi użytkownikami gór, podane tu treści nie będą nowością. Powtórką? A i owszem. Ten krótki artykuł, chciałbym skierować przede wszystkim do tych, którzy dopiero zaczynają poznawać piękno naszych gór, czy też do osób, których wędrówki wciąż pozostają w fazie planowania.
Definicja
„Szlak turystyczny, to wytyczona w terenie trasa służąca do odbywania wycieczek, oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) i wyposażona w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczne i spokojne jej przebycie turyście o dowolnym poziomie umiejętności i doświadczenia, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych, o ile szczegółowe wymagania nie stanowią inaczej”*.
Definicja prosta, w przeciwieństwie do całego procesu wytyczania szlaku pieszego. Na wspomniany PROCES składa się wiele czynników – od analiz dotyczących potencjalnej frekwencji, czy atrakcyjności trasy, poprzez szereg pozwoleń, na stosie dokumentów skończywszy. Istnieje specjalna instrukcja, będąca źródłem zasad prowadzenia szlaków.
Zobacz też: Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach. Widok na Karkonosze z Gór Izerskich
Co oznaczają kolory pieszych szlaków turystycznych?
Wykorzystywane znaki
Podstawowym znakiem, określającym przebieg szlaku, jest prostokąt o wymiarach 9 x 15 cm. Prostokąt ten tworzą trzy poziome paski. Te zewnętrzne zawsze są koloru białego. Z kolei środkowy pasek jest w kolorze szlaku. Znaki umieszczane są praktycznie na wszystkim, co się nie rusza. Najczęściej są to pnie drzew, skały, kamienie, rzadziej budynki, czy mniejsze elementy zagospodarowania przestrzennego.
Co oznaczają kolory pieszych szlaków turystycznych?
Stosowane kolory
W Polsce, do oznaczania szlaków pieszych, wykorzystuje się następujące kolory: czerwony, niebieski, zielony, żółty oraz czarny. Istnieje powszechna opinia, jakoby kolory szlaków odzwierciedlały ich stopień trudności. BZDURA. Zdarza się, że tego typu informacje podawane są w publicznych mediach. Przykładowo, przed paroma laty podczas audycji w jednej z najpopularniejszych stacji radiowych w naszym kraju, wersji tej trzymał się przedstawiciel Zarządu Głównego GOPR…
Co oznaczają kolory pieszych szlaków turystycznych?
Znaczenie kolorów
Kolorem czerwonym oznacza się szlak główny (np. Główny Szlak Sudecki, przebiegający, m.in. przez Góry Izerskie i Karkonosze), obejmujący swym przebiegiem miejsca szczególnie atrakcyjne pod względem krajobrazowym, czy przyrodniczym. W górach szlak główny często wiedzie przez najwyższe wzniesienia danego pasma, jego grzbietem.
Za pomocą koloru niebieskiego, przeważnie oznacza się szlak długodystansowy (np. międzynarodowy szlak niebieski E3, biegnący od Szklarskiej Poręby do Świeradowa, następnie przez Góry Izerskie w stronę Doliny Bobru, przez Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, by w końcu opuścić obszar Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich).
Pozostaje jeszcze kolor zielony. Za jego pomocą, oznacza się dojście do charakterystycznych punktów, miejsc w terenie, wyróżniających się, np. wysokim poziomem atrakcyjności (np. Szlak Zamków Piastowskich).
Co oznaczają kolory pieszych szlaków turystycznych?
Wyjątki
Taki porządek w oznaczaniu danym kolorem szlaku jest umowny. Patrząc na mapę turystyczną, można dopatrzyć się odstępstw od przyjętych zasad. Przykładowo, szlak nie powinien się rozwidlać ze szlakiem tego samego koloru, czy też w pobliżu nie powinny przebiegać dwa szlaki o tej samej barwie.
Kolor, kolorem – najważniejsze, by w ogóle wyruszyć na górską wędrówkę, czego życzę przy zbliżającym się weekendzie!
* Pozwoliłem sobie posłużyć się tu definicją stworzoną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.
Wesprzyj projekt Górskie Wyrypy na platformie Patronite!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.