Góry Kaczawskie widok

Kaczawskie Hanami, czyli – kiedy najlepiej odwiedzić Góry Kaczawskie?

Góry Kaczawskie, to niewielkie pasmo górskie w południowo-zachodniej Polsce. Nie raz spotkaliśmy się z pytaniem – kiedy najlepiej odwiedzić ten obszar? Która pora roku będzie najlepsza na wędrówki tutejszymi szlakami? Biorąc pod uwagę fakt, że w Górach Kaczawskich jest niewiele „topowych miejscówek” znanych z pobliskich pasm, dobór odpowiedniej pory roku na ich odkrywanie może okazać się kluczowy!

atrakcje Sudety Zachodnie
Gzieś na niebieskim szlaku pomiędzy Widokiem, a Folwarczną

Rozwijając myśl ze wstępu – nie uważamy, że Góry Kaczawskie są mało atrakcyjnym terenem. Turystyka masowa mogłaby jednak przylepić temu obszarowi taką łatkę – bo nie ma tu schronisk, wodospadów, wielu formacji skalnych i kojarzonych z Instagrama foto-plenerów. Jest za to przyroda, spokój i malownicze krajobrazy – trochę sielskie, trochę anielskie!

Wycieczka w Sudetach Sudety Zachodnie
Czasami wystarczy zejść kilka metrów ze szlaku, by podziwiać kwitnące drzewa

„Kaczawy” dostarczają ciekawych widoków przez cały rok, jednak można wyróżnić dwa okresy, kiedy szczególnie warto tu zawitać. Pierwszym z nich jest jesień. Widok złocących się „chełmów” z wieży widokowej na Radogoście – a więc Park Krajobrazowy „Chełmy” – ma w sobie coś urzekającego. Jeszcze bardziej spektakularna wydaje się być tu wiosna, która nie szczędzi kolorów i ich odcieni na coroczny spektakl. Jego premiera wypada mniej więcej na kwiecień lub maj.

Zobacz też: Wieża widokowa na górze Zawadna. Widoki z Pogórza Kaczawskiego za ponad pół bańki!

Kaczawskie Hanami – czyli że co? Hanami, to słowo wywodzące się z języka japońskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „oglądanie kwiatów”. To kilkusetletnia tradycja, która jest nieustająco żywa.

Zobacz też: Szubienica w Wojcieszowie, czyli niemała ciekawostka z Gór Kaczawskich!

Okres kwitnięcia wiśni jest mocno wyczekiwany przez Japończyków, którzy w szczytowym okresie tego „święta” rozkładają w parkach koce i co tu dużo pisać – balują do nocy, jak mało kiedy! Przemierzając Góry Kaczawskie w trakcie wiosny, można odnieść wrażenie, że tutaj także ma miejsce swego rodzaju „święto kwiatów”.

Wycieczka w Sudety Góry Kaczawskie
W Górach Kaczawskich pod koniec kwietnia oraz w maju wiele koron drzew wyraźnie się zabiela
Trasy Góry Kaczawskie

Wszystko za sprawą licznie występujących dzikich drzew, głównie owocowych. Białe korony chętnie kontrastują z błękitem nieba, czy zieleniącymi się łąkami. Co roku w tym czasie wybieramy się na wędrówki w okolicy Przełęczy Widok, Skopca i Barańca, czy Miłka.

Góry Kaczawskie, Strzyżowiec, Płoszczyna
Widok ze szlaku łączącego Płoszczynę ze Strzyżowcem

Mniej więcej w tym samym czasie na polach sąsiadujących z głównymi grzbietami Gór Kaczawskich zaczyna złocić się rzepak. W powietrzu można wyczuć słodki zapach miodu. Z początkiem maja zaczynają kwitnąć z kolei storczyki, które jako gatunki ściśle chronione jedynie podnoszą rangę Kaczawskiego Hanami.

Góry Kaczawskie, Rezerwat Buczyna Storczykowa
Storczyk Męski – gatunek pod ścisłą ochroną wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi, to tylko jeden przedstawicieli rodziny storczyków w Górach Kaczawskich
Góry Kaczawskie Storczyk Męski
Stanowisko Storczyka Męskiego można obserwować, m.in. na Krzyżowej Górze koło Podgórek

Góry Kaczawskie – kilka miejscówek, które polecamy na okres „święta kwiatów”

  • szlak niebieski w Grzbiecie Południowym od Przełęczy Widok po Skopiec
  • Rezerwat Przyrody „Buczyna storczykowa” oraz Krzyżowa Góra w Podgórkach
  • szlak niebieski z Płoszczyny do Strzyżowca
  • Rezerwat Przyrody „Góra Miłek” wraz z okolicami
  • Dolina Ochotnicy
Góry Kaczawskie, Krzyżowa Góra
Praca wre!
Góry Kaczawskie, Dziwiszów
…i jeszcze jedno zdjęcie – tym razem z okolic Dziwiszowa

Zobacz też: Krucze Skały na Pogórzu Kaczawskim. Jedyny taki widok!

Krucze Skały na Pogórzu Kaczawskim
Krucze Skały. Gładkie i pionowe ściany robią spore wrażenie!

Co możesz jeszcze zrobić?




0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest


9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
4 lat temu

Czy zdjęcia Orchis mascula pochodzą rzeczywiście z Krzyżowej Góry? Stanowisko to zdaje się nie być potwierdzone już od kilku dobrych lat. Proszę o odpowiedź!

Kasia
Kasia
4 lat temu

W takim razie stanowisko zmartwychwstało 😉 Miejmy tylko nadzieję, że gradobicie nie zniszczyło zbytnio storczyków i innych rzadkich roślin z Krzyżowej G. i innych cennych obszarów w Kaczawskich.

Anna
Anna
3 lat temu
Reply to  Kasia

Mieszkam w Dziwiszowie i od paru lat obserwuję jedno stanowisko, które składa się raz z dwóch okazów a za rok z jednego. Wcześniej na tym terenie nie rosły. Od zawsze mam kontakt z stanowiskiem Lilii złotogłów i z roku na rok jest co raz większe- ponoć cebule są jadalne ale ja wolę pomagać im się rozrastać. Był czas, że trafiałam na Gołąbki białe, teraz jest trudniej.

Fabian Muks
Fabian Muks
4 lat temu

Góry Kaczawskie to góry dla koneserów. Amatorów nietuzinkowej sudeckiej geologii, piękna krajobrazu, spokoju, oraz miłośników przyrody. Podczas gdy tłumy „trampkowiczów” zadeptują nieodległe Karkonosze, nie mając litości do żadnego z wyżej wymienionych aspektów, prawdziwi turyści potrafią docenić te niewysokie, położone na uboczu góry i odnaleźć tu to, po co świadomie przyjechali. Z całą odpowiedzialnością polecam je, szczególnie jesienią.

Przyrodniczo.pl
4 lat temu

Dobrze wiedzieć, że storczyk męski „zmartwychwstał” na Krzyżowej Górze 🙂 My spotkaliśmy ten gatunek w granicach parku krajobrazowego na 3 stanowiskach, 2 literaturowych i 1 nie znalezionym w żadnej dostępnej literaturze (stoki Żarnowca w pd. części parku).