Szubienica w Wojcieszowie to jeden z nielicznych i najlepiej zachowany tego typu obiekt w Sudetach. Budowla przypomina o dawnym systemie prawnym, kiedy to za poważniejsze przewinienia można było zawisnąć na stryczku. Dziś miejsce to stanowi ciekawostkę wśród atrakcji Gór Kaczawskich. Zapraszamy!
Szubienica w Wojcieszowie została wybudowana prawdopodobnie w XVII wieku, jednak dokładna data jej powstania nie jest znana. Budowla znajduje się ponad Wojcieszowem pomiędzy wzniesieniami Trzciniec (484 m n.p.m.) oraz Polanka (546 m n.p.m.).
Lokalizacja budowli nie jest przypadkowa. Szubienice bardzo często wznoszono na wzniesieniach ponad miasteczkami, aby były dobrze widoczne. Na co dzień przypominały mieszkańcom o obowiązującym prawie i przywodziły na myśl konsekwencje jego złamania. Takiii… straszak?
Charakterystyczną cechą wojcieszowskiej szubienicy są cztery wąskie filary wystające poza obrys murów. To właśnie na nich w dawnych czasach zamontowane były belki, do których mocowano łańcuch lub linę i… sami wiecie!
Niektóre źródła podają, że obiekt ani razu nie spełnił swojego przeznaczenia. Inne zapiski przeczą tej tezie i informują o kilku egzekucjach, które miały tutaj miejsce. I tak żywota mieli dokonać tu dzieciobójczyni, morderca oraz jegomość, co to wszedł ze zwierzęciem w zbyt bliskie kontakty…
Obecnie miejsce jest niemałą ciekawostką i stanowi atrakcję Gór Kaczawskich.
Szubienica w Wojcieszowie – informacje praktyczne
- Szubienica znajduje się w lesie na wschód od Wojcieszowa. Można tu dotrzeć ścieżką dydaktyczną „Gruszka – trasa 3”, która ma charakter pętli
- Przy budowli ustawiono ławeczkę i tablicę informacyjną
- W pobliżu znajdują się kolejne atrakcje – dawny kamieniołom „Gruszka” oraz stary wapiennik zaadoptowany na punkt widokowy
- W Wojcieszowie znajduje się kilka parkingów, np. tutaj
- Przy szubienicy w Górach Kaczawskich przebiega jeden z Kaczawskich singletracków. Uwaga na rowerzystów!
Szubienica w Wojcieszowie – trasa
W opisywane miejsce można dotrzeć na wiele sposobów. Poza znakowaną trasą do szubienicy można dotrzeć co najmniej kilkoma innymi ścieżkami i dróżkami. Poniżej znajdziecie najkrótszą trasę do atrakcji, jednak zachęcamy Was, aby nieco ją wydłużyć, skręcając dowolną ścieżką w bok 😉
Trasa z parkingu w Wojcieszowie
Pętla z parkingu przez szubienicę i kamieniołom Gruszka
W pobliżu opisywanego miejsca znajduje się inna popularna atrakcja Gór Kaczawskich – wieża widokowa na Dłużku. Jeżeli interesują Cię pozostałe ciekawe miejscówki w Sudetach, kliknij tutaj 🙂
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.