mauzoleum Beckera, mauzoleum w Maciejowej, Maciejowa, góry kaczawskie, atrakcja turystyczna, turystyka, sudety

Mauzoleum w Maciejowej. Czy tutejszy potwór straszy?

O Maciejowej w Górach Kaczawskich pisaliśmy w kontekście tutejszego zabytkowego parku, nieistniejącego już pałacu oraz charakterystycznej wieży widokowej. Jest jeszcze jedna atrakcja, którą trzeba zobaczyć podczas wizyty w tej niewielkiej miejscowości. Jest nią mauzoleum w Maciejowej z niecodziennym lokatorem…

Zobacz też: Zabytkowy park i wieża widokowa w Maciejowej

Mauzoleum Emila Beckera znajduje się na skraju tutejszego zabytkowego parku. Emil Becker był berlińskim radcą prawnym, jednym z kolejnych właścicieli założenia pałacowego w Maciejowej. To właśnie z jego inicjatywy powstała kaplica rodowa oraz znajdująca się nieco dalej wieża widokowa.


mauzoleum w maciejowej znajduje się w pobliżu wieży widokowej
Mauzoleum zlokalizowane jest w miejscowym „dzikim” parku.

Mauzoleum w Maciejowej wzniesiono w latach 1891 – 1902. To dość długi okres, jak na tego rozmiarów budowlę. Zdobienia kaplicy wykonano z czerwonego granitu. Część naziemna nakryta jest kopulastym dachem. Wewnątrz znajduje się dużych rozmiarów płyta nakrywająca kryptę, w której do dziś znajduje się roztrzaskana i nadpalona trumna dawnego pana na tutejszych włościach.


mauzoleum Beckera w górach kaczawskich
Te oraz pozostałe tabliczki informacyjne wykonali mieszkańcy Maciejowej.

Neoklasycystyczne mauzoleum z biegiem lat popadło w ruinę, a jego wnętrze zostało zdewastowane. W latach 90-tych przeniesiono stąd marmurową figurę Chrystusa. Od jakiegoś czasu na terenie parku działa grupa mieszkańców, próbując przywrócić temu miejscu dawny blask. W 2017 roku ludzie ci z własnych środków wyremontowali dach kaplicy.


atrakcja turystyczna w górach kaczawskich
Wejście do kaplicy

Ciekawostką jest fakt, że w 2016 roku park i mazuzoleum w Maciejowej stały się plenerem zdjęciowym do amerykańsko-angielskiej produkcji „Redwood”. Przez kilka nocy ekipa filmowa pracowała w tym miejscu nad scenami do horroru, a dzięki uprzejmości producentów, lokalni mieszkańcy mogli przyglądać się ich pracy.


kręcili film w sudetach
Mini-ekspozycja zdjęć z planu filomwego „Redwood”, która znajdowała się w pobliżu mauzoleum. Stan na 2017 rok.

To właśnie pamiatką po filmowcach jest znajdujący się w mauzoleum do dziś… potwór!
Tak naprawdę, jest to kukła, będąca częścią scenografii „Redwood”. Lokalna maszkara z mauzoleum dość szybko osiągnęła sporą popularność i przyciągnęła do parku wielu odwiedzających, którzy chętnie robili sobie z nią zdjęcia.


atrakcje kotliny jeleniogórskiej mauzoleum maciejowa
Lokalny potwór po „wypadku”

Znalzł się jednak ktoś, komu nie spodobała się „kariera” straszydła z Maciejowej. W 2018 roku nieznany sprawca włamał się do kaplicy i przetrącił potworowi kark. Mimo wszystko, kukła została poskładana na nowo. Co prawda nie prezentuje się już tak strasznie, jak dawniej, nie mniej wciąż tworzy niesamowity nastrój tego miejsca.
Informacje praktyczne

  • Park dostępny jest przez cały rok
  • Wstęp do parku jest darmowy
  • Na miejscu brak infrastruktury w postaci ław, stołów, czy wiat (przy wieży mały stolik)
  • Do parku nie można wjechać samochodem
  • Mauzoleum w Maciejowej jest zamknięte kratą; czasami krata jest uchylona.


Uwaga, zachęta! Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku oraz obserwowania nas na instagramie. Po zachęcie 😉

Nasz Facebook Nasz Instagram
Galeria zdjęć


Bibliografia:
1) „Maciejowa. Zarys dziejów i opis krajoznawczy”, I. Łaborewicz

Przeczytaj także

1 thought on “Mauzoleum w Maciejowej. Czy tutejszy potwór straszy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *