Rudawy Janowickie w Sudetach Zachodnich, to trochę niedoceniane pasmo górskie. To prawda – są znacznie niższe, niż pobliskie Karkonosze, a i pod względem zagospodarowania turystycznego nie mogą z nimi konkurować. Mimo to, warto odwiedzić tutejsze malownicze i nierzadko tajemnicze zakątki. Do głównych atrakcji tej okolicy zalicza się rozmaite formy skalne. Część odwiedzających przyjeżdża tu, żeby się na nie wspinać, inni, by zrobić sobie z nimi zdjęcie. Jedną z takich skał jest Mała Czaszka w Rudawach Janowickich.
Zobacz też: Mauzoleum w Maciejowej. Czy tutejszy potwór straszy?
Ci, co to trochę bardziej się orientują, na pytanie o popularne w Rudawach Janowickich skały, odpowiedzieli by bez namysłu – Fajka, Skalny Piec i Skalny Most! Albo szerzej – Starościńskie Skały. Każda z tych formacji cieszy oko swą formą lub umiejscowieniem, a ich -często fikuśne- sylwetki powielane są chętnie przez producentów suvenirów oraz w mediach społecznościowych.
Jest jednak całkiem sporo skał, które mimo swej atrakcyjności, nie trafiły na pierwsze strony przewodników. Ba! O ile w ogóle o nich wspomniano. Bez wątpienia zalicza się do nich Mała Czaszka. Skała znajduje się nieopodal niebieskiego szlaku pieszego na odcinku pomiędzy Głaziskami Janowickimi, a Doliną Janówki. Miejsce to nazywane jest Skalnymi Bramami i kiedyś stanowiło pomnik przyrody.
Aby do niej trafić -idąc czarnym szlakiem od strony ruin Zamku Bolczów- należy zmienić kolor szlaku na niebieski i minąć wiatę turystyczną. Następnie, trzeba skręcić w pierwszą odchodzącą w prawo dróżkę. Po około 50 metrach po lewej stronie ukaże się ta dość wyjątkowa z wyglądu skała.
Mała Czaszka w Rudawach Janowickich może nie jest na tyle „szałowym” miejscem, aby stała się celem pieszych wędrówek. Można tu jednak zajżeć przy okazji wizyty na pobliskim Zamku Bolczów, bądź po drodze, realizując dłuższą wędrówkę na Wołek lub w kierunku Starościńskich Skał.
Informacje praktyczne
- Wstęp do Rudawskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatny
- Mała Czaszka w Rudawach Janowickich, to miejsce, do którego najszybciej można dotrzeć od strony Mniszkowa, Strużnicy lub Janowic Wielkich
- Zmotoryzowani mogą zostawić samochód na dużym strzeżonym parkingu na Przełęczy Karpnickiej lub na małym, niestrzeżonym nad Mniszkowem
- W pobliżu skały znajduje się wiata turystyczna z ławami i miejscem do palenia ognisk
- Miejsce odpowiednie dla dzieci
Propozycje dojścia
- Z Janowic Wielkich (centrum) szlakiem zielonym do ruin Zamku Bolczów, następnie szlakiem czarnym do wiaty przy Głaziskach Janowickich i szlakiem niebieskim w kierunku Doliny Janówki – około 3 km (1 h)
- Szlakami niebieskim i zielonym z parkingu na Przełęczy Karpnickiej, dalej zielonym do Krowiarki, żółtym Doliną Janówki do szlaku niebieskiego i niebieskim do góry w kierunku Głazisk Janowickich – około 5 km (1,5 h)
- Z Mniszkowa (mały parking) początkowo leśną drogą do Polany Mniszkowskiej i dalej szlakiem niebiskim w kierunku Głazisk Janowiskich – około 2,5 km (niespełna 1 h)