XVIII Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej i V Połowa Przejścia zbliżają się wielkimi krokami! Już ten piątek w samo południe na górską tułaczkę wyruszy kilkuset śmiałków. Ich zadaniem będzie pokonanie wszystkich pasm okalających Kotlinę Jeleniogórską. Piechurzy będą mieli do przejścia blisko 140-kilometrową trasę i to w czasie nie dłuższym niż 48 godzin. W sobotę na krótszy dystans Połowy Przejścia wyjdzie kolejnych kilkaset osób!

Na wstępie trzeba podkreślić, że XVIII Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej to memoriał ku pamięci ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR – Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Choć wydarzenie ma formułę długodystansowej imprezy pieszej, czy jak kto woli górskiego rajdu, nie można zapominać, że jest to przede wszystkim memoriał. To właśnie z tego powodu każdego roku start poprzedza minuta ciszy dla tragicznie zmarłych ratowników.

„Kotlina” to wydarzenie, które przyciąga z różnych powodów. Dla jednych jest to debiut na tak wymagającej trasie i szansa na przeżycie czegoś niezwykłego. Czegoś, co wielu wymienia później wśród swoich przygód życia. Inni chcą sprawdzić swoje możliwości fizyczne i psychiczne. Nie można też nie wspomnieć o gronie stałych bywalców, „starych” wyjadaczy, którzy w memoriale wezmą udział już po raz piąty, dziesiąty, czy nawet kilkunasty. Osoby te z roku na rok przesuwają swoje granice możliwości i wyznaczają nowe cele.
XVIII Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 12:00. Piechurzy najpierw będą musieli wdrapać się ze Szklarskiej Poręby na grzbiet Karkonoszy, na którym spędzą kilka godzin. Nie obejdzie się bez zdobycia Śnieżki, która również znajduje się na trasie. Następnie, już po zmroku do pokonania będzie malownicze pasmo Rudaw Janowickich. To u jego podnóża w Janowicach Wielkich zlokalizowany będzie Punkt Żywieniowy.
Kolejnym pasmem, przez które przebiega trasa, są Góry Kaczawskie z Różanką, Okolem, czy Górą Szybowcową. Po kilku poza szlakowych odcinkach i kolejnych kilometrach uczestnicy dotrą najpierw do Górzyńca, skąd długim podejściem wejdą na Zakręt Śmierci oraz Wysoki Kamień w Górach Izerskich. Po zejściu do Jakuszyc czekać będzie na nich prawdziwa przeprawa przez Przedział oraz zejście starym torem saneczkowym do Szklarskiej Poręby.

Dokładnie dobę po uczestnikach „Kotliny” do zmagań z górskim dystansem dołączą uczestnicy V Połowy Przejścia. Trasa tego krótszego wariantu wędrówki rozpocznie się pod Łysą Górą w Górach Kaczawskich. Dystans wyniesie 70 kilometrów, a startujący będą mieli do pokonania sporo podejść i trudnych technicznie odcinków. Dla wielu będzie to nie lada wyzwanie!
Wszystkim śmiałkom, którzy wyruszą na trasy, życzymy powodzenia w realizacji obranych celów i jak najmniej deszczu podczas wędrówki! Siła!
Klikanie w reklamy robi różnicę! 🙂

- Polub nasz profil na Facebooku
- Obserwuj nas na Instagramie
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy 😉

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.