Wieża widokowa Světlý vrch to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Gór Izerskich. Budowla posadowiona jest w czeskiej części pasma nad malowniczo położoną miejscowością Albrechtice. Jak tu dotrzeć? Co widać z wieży? Czy warto? Zapraszamy!
Wieża widokowa Světlý vrch została wybudowana w 2020 roku i dostępna jest dla odwiedzających od 1 stycznia 2021 roku. Budowla ma wysokość 21,5 metra, a żeby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 105 schodów. Czubek wieży dzięki zastosowaniu nieregularnych drewnianych elementów przypomina bocianie gniazdo.
Z tarasu rozpościera się 360-stopniowa panorama. Widać stąd głównie Góry Izerskie z takimi szczytami jak Tanvaldský Špičák, Muchov, Hvezda, czy Buková. W dalszej perspektywie w krajobrazie można wyróżnić także kilka karkonoskich szczytów, m.in. Kotel. Taras wyposażony jest w kilka pulpitów ułatwiających właściwą interpretację zastanych widoków.
Nowa wieża widokowa wzięła nazwę od szczytu, na którym ją wybudowano. Světlý vrch (729 m n.p.m.) wcześniej nie wyróżniał się niczym szczególnym. Obecnie poza wieżą znajduje się tu miejsce wypoczynku dla odwiedzających, tablica informacyjna z mapą, czy instalacja artystyczna będącą wariacją na temat podpisu tego miejsca.
Wieża widokowa Světlý vrch – jak dotrzeć?
Do atrakcji można dotrzeć na kilka sposobów. Najkrótsza trasa wiedzie od położonych nieopodal Albrechtic. Nieco bardziej wymagające będą szlaki z miejscowości Tanvald lub Desna. Poniżej znajdziecie kilka wariantów.
Trasa z Albrechtic
Trasa z Tanvaldu
Trasa z Desny
Wieża widokowa Světlý vrch – informacje praktyczne
- Wieża otwarta jest przez cały rok 24 godziny na dobę
- Wstęp na wieżę jest bezpłatny
- Najbliższy parking (płatny) znajduje się około 1 kilometr od atrakcji. Po prawej stronie drogi, na początku miejscowości Albrechtice, jadąc od strony miejscowości Desna
Wieża widokowa Světlý vrch – co ciekawego w okolicy?
W promieniu kilku kilometrów znajdziemy wiele urokliwych miejsc oraz ciekawe atrakcje turystyczne. Należy wymienić tu pobliski Tanwaldzki Szpiczak z wieżą widokową, Fanterovą skałą i górską chatą lub punkt widokowy na Małym Szpiczaku. Możemy też powędrować w kierunku szczytu Jizera lub do osady Jizerka.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.