Wieża widokowa na Włodzickiej Górze to znakomita alternatywa dla pobliskich obleganych szczytów, na których także wzniesiono budowle umożliwiające podziwianie górskiego krajobrazu – Borowej, czy Wielkiej Sowy. Turystów jest tu znacznie mniej, a panorama może i nie jest 360-stopniowa, jednak nadal warta wdrapania się na ten niepozorny „pagórek”!
Włodzicka Góra (757 m n.p.m.), to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich położonych w Sudetach Środkowych. Wzniesienie znajduje się w pobliżu miejscowości Świerki. Można tu dojechać samochodem od strony Wałbrzycha przez Głuszycę lub od strony Nowej Rudy przez Ludwikowice Kłodzkie. W Świerkach Dolnych znajduje się stacja PKP, zatem można tu też dotrzeć koleją.
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze jest sporą atrakcją regionu. Pierwsza tego typu budowla powstała w tym miejscu już w 1927 roku. W 1935 roku nadano jej imię Paula von Hindenburga – na cześć niemieckiego przywódcy. Po 1945 roku budowla popadła w ruinę.
W 2018 roku wzniesiono nową wieżę. Zarówno budulec, jak i wygląd wieży miały nawiązywać do pierwowzoru z 1927 roku. Tym samym, by wejść na ulokowany na wysokości 15 metrów taras widokowy, należy pokonać 50 schodów. Zupełnie tak samo, jak przed kilkudziesięcioma laty!
Gdy już wdrapiecie się na taras, szybko zauważycie, że całkiem spory fragment panoramy przysłaniają drzewa. Mimo to, z wieży widać całkiem sporo! Począwszy od prawej strony, można obserwować Góry Sowie wraz z m.in. Wielką Sową, Małą Sową oraz Włodarzem.
Centralnie i nieco na dalszym planie, można wyodrębnić kilka szczytów Gór Wałbrzyskich z Borową (ich najwyższy szczyt) na czele. Z kolei od lewej strony do środka bardzo dobrze widać pasmo Gór Suchych z wieloma wyróżniającymi się w terenie szczytami. Mowa tu o Ruprechtickim Szpiczaku, Włostowej, Waligórze (kolejny szczyt Korony Sudetów), czy Jeleńcu.
Informacje praktyczne
- w dolnej części wieży znajduje się zadaszona przestrzeń w której można schronić się, np. przed deszczem
- bezpośrednio przy wieży przygotowano miejsce do palenia ognisk wraz z ławami do siedzenia
- wieża widokowa na Włodzickiej Górze jest niewielką budowlą, a na tarasie widokowym może przebywać jednocześnie 10 osób
- najbliższymi większymi miastami są Nowa Ruda i Wałbrzych
Zobacz też: Krucze Skały na Pogórzu Kaczawskim. Jedyny taki widok!
Jak dotrzeć na wieżę na Włodzickiej Górze?
- szlakiem zielonym (łącznie z czerwonym) od stacji PKP Świerki Dolne – tam też niewielki parking – trasa najkrótsza ze stromym odcinkiem do pokonania (łącznie 2 km w jedną stronę)
- szlakiem czerwonym ze Świerków do Rozdroża pod Włodzicką Górą i następnie szlakiem niebieskim na szczyt – trasa nieco dłuższa i łatwiejsza, niż poprzedni wariant (łącznie 2 km w jedną stronę)
- szlakiem niebieskim z Ludwikowic Kłodzkich przez Pardelówkę (łącznie 5 km w jedną stronę)
- szlakiem zielonym ze stacji PKP Nowa Ruda przez Pardelówkę (łącznie 8 km w jedną stronę)
Galeria zdjęć Co możesz jeszcze zrobić?
Obserwuj nasze konto na Instagramie! (klik)
Wspieraj nas na platformie patronite.pl! (klik)
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżej 🙂
Jeszcze kawałek!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
W artykule są błędy. Wzniesienie znajduje się w pobliżu miejscowości Świerki Dolne a nie jak napisano Kolce. Mowa również o stacji kolejowej w Świerkach Dolnych a nie Kolcach Dolnych.
Dziękujemy za komentarz! 🙂 Faktycznie, coś nam te Kolce namieszały w głowie, tym bardziej, że w dalszej części tekstu piszemy już o Świerkach Dolnych. Z górskim pozdrowieniem!