Trójpański Kamień, to kamień graniczny, znajdujący się na zboczach góry Leszczyniec w Górach Suchych. Te z kolei wchodzą w skład -zlokalizowanych w Sudetach Środkowych- Gór Kamiennych. Kamień znajduje się przy obecnej granicy polsko – czeskiej. Przebiega tędy niebieski szlak turystyki pieszej.
Zobacz też: Skalne ryty w Rudawach Janowickich: rozpaczliwy apel „Boże ukarz Anglię!”
Trójpański Kamień w Górach Suchych, to wysoki na 1,65 metra piaskowcowy obelisk o podstawie trójkąta. Ustawiono go w 1732 roku w miejscu, gdzie spotykały się granice Czech oraz nieistniejących już krain – Śląska oraz Hrabstwa Kłodzkiego. Każdy z trzech boków kamienia zarezerwowana była dla ówczesnych władców tych ziem – wyryto w nim herby oraz inicjały takowych.
Obecnie w najlepszej kondycji znajduje się „czeska” ścianka kamienia granicznego, na której do dziś można podziwiać wyryty herb broumovskiego opata. Obelisk znajduje się w linii granicy polsko-czeskiej, pomiędzy znacznie młodszymi biało-czerwonymi słupkami. Istnieje pogląd, że kamień w przeszłości traktowano jako słupek graniczny o czym mają świadczyć wyryte na nim numery.
Trójpański Kamień w Górach Suchych znajduje się niemal dokładnie w środku trójkąta
Głuszyca – Nowa Ruda – Broumov. Najszybciej można tu dotrzeć szlakami turystyki pieszej z Głuszycy Górnej, Bartnicy lub Świerków. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji tras dojściowych do opisywanego miejsca.
Trójpański Kamień – jak dojść?
Co możesz jeszcze zrobić?Obserwuj nasze konto na Instagramie! (klik)
Wspieraj nas na platformie patronite.pl! (klik)
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżej
Jeszcze kawałek!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Bibliografia:
1) SGTS, t. 9 „Góry Kamienne”, red. M.Staffa, Wrocław 1996
2) Art. „Zapraszamy do Bartnicy”, D. Brzóska w Gazeta Noworudzka, nr 567