Superpiechur Świętokrzyski 2022 to prestiżowe wyróżnienie dla piechurów biorących udział w wydarzeniach długodystansowych regionu świętokrzyskiego. Na początku każdego roku prezentowana jest lista imprez zakwalifikowanych do cyklu oraz dystans, jaki trzeba pokonać, by otrzymać wyjątkową statuetkę. Jak to wygląda w tym roku?
Założenia Superpiechura są niezmienne od lat. Najpierw publikowana jest lista imprez oraz informacje o wymaganym do przebycia dystansie. Następnie przez niemal cały rok zainteresowani biorą udział w wybranych wydarzeniach, zbierając w ten sposób potrzebne kilometry. Na sam koniec trzeba złożyć specjalny wniosek i pojawić się na uroczystości, podczas której przyznawany będzie tytuł.
Zobacz też: X „Sudecka Żyleta” za nami! Podsumowanie jubileuszowej edycji wydarzenia
Co ważne, uczestnicy świętokrzyskich wyryp mają dowolność co do tego, w których imprezach i na jakim dystansie wystartują. W 2022 roku wymagany łączny dystans wynosi 350 kilometrów. Kilometry można zbierać w 11 wybranych przez Kapitułę wydarzeniach.
Oznacza to, że można, np. wziąć udział w dwóch wydarzeniach na dystansie 100 km oraz trzech na dystansie 50 km lub w siedmiu wydarzeniach, gdzie do przejścia jest 50 km. Pełna dowolność, a takich „kombinacji” można zastosować znacznie więcej.
Superpiechur Świętokrzyski 2022 – lista imprez
W zestawieniu nie ma Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego, Maratonu Pieszego „Przedwiośnie”, czy Świętokrzyskiej 50-tki. To właśnie te wydarzenia stały się wizytówkami regionu, w bardzo krótkim czasie zyskały na popularności i przyciągały uczestników z całej Polski.
Zimowy Maraton Świętokrzyski został oficjalnie odwołany, a dwie kolejne imprezy pewnie podzielą jego los. W zamian w zestawieniu pojawiły się zupełnie nowe wydarzenia, takie jak Maraton Pieszy „Po Krainie Bizonów”, czy Pożegnanie z Afryką.
Zobacz też: Ciśnieniomierze Braun!Superpiechur Świętokrzyski 2022 – przydatne linki
Regulamin edycji 2022 na stronie PTTK Końskie
Co możesz jeszcze zrobić?Zobacz też: Kalendarz górskich imprez długodystansowych 2022
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.