Puerto de la Cruz to popularny ośrodek turystyczny na północnym wybrzeżu Teneryfy będący dobrą bazą wypadową do poznania tej części wyspy. Jedną z wizytówek miasta są tutejsze ogrody i parki rozrywki. Miejscowość słynie także z czarnych plaż i hucznie obchodzonych lokalnych świąt. Zapraszamy!
Puerto de la Cruz powstało w miejscu rybackiej wioski. Przez lata miasto było popularnym kurortem, do którego przybywali zagraniczni turyści. Dziś to typowo turystyczna miejscowość z licznymi hotelami, restauracjami, sklepikami i ciekawymi fiestami.
Punktem obowiązkowym podczas wizyty w mieście jest spacer wzdłuż wybrzeża. Znajduje się tu promenada łącząca się z alejami w taki sposób, że na spacer w jedną stronę spokojnie można poświecić przeszło godzinę.
Wędrówkę można rozpocząć we wschodnie części wybrzeża przy Playa de Martianez – wąskiej plaży z piaskiem wulkanicznym. Kawałek dalej znajduje się Costa Martianez ze sztucznym jeziorem Lago Martianez. To zamknięty teren wypoczynku z basenami, jacuzzi, fontannami i rzeźbami.
Dalej mijamy niewielką plażę Playa de San Telmo i docieramy do placu Plaza Europa. Tam do dziś znajdują się umocnienia, przed laty chroniące miasto przed najazdami piratów. W miejscu tym ustawiono kilka oryginalnych armat.
Kolejną atrakcją mijaną po drodze jest niewielkie Muzeum Rybactwa oraz maleńka plaża Playa de Puerto. Tu ustawiono oryginalny pomnik żony rybaka – Mujer Pescadora. Kierując się dalej na zachód, dotrzemy do bardzo długiej czarnej plaży – Playa Jardin i kolejnej – Playa Brava.
Puerto de la Cruz to także gratka dla miłośników egzotycznej przyrody. Znajduje się tu bowiem wspaniały Ogród Botaniczny (Jardín Botánico). To pierwsza atrakcja turystyczna miasta, która powstała już w 1788 roku!
W ogrodzie można oglądać szereg egzotycznych roślin z różnych zakątków świata, m.in. z Zimbabwe, Zairu, Australii, czy Boliwii. Niektóre z nich zachwycają kolorami, inne rozmiarami. Wzrok przykuwa szczególnie okazały figowiec wielkolistny. Zresztą – sami zobaczcie!
Poza Ogrodem Botanicznym w Puerto de la Cruz znajdują się także Ogród Orchidei (Sitio Litre), czy park Parque Taoro z tarasowymi ogrodami.
Dużym zainteresowaniem cieszy się Loro Parqe – botaniczno-zoologiczny park rozrywki z, m.in. największą na świecie kolekcją papug, czy pokazami delfinów, orek, czy lwów morskich.
Zobacz też: Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: górsko – oceaniczna pętla z Taganana przez Afur (PR-TF 8)
Miejsce w ciągu 50 lat odwiedziło kilkadziesiąt milionów turystów! Coraz częściej można jednak spotkać się z niepochlebnymi opiniami na temat tej atrakcji, które mają związek z wykorzystywaniem zwierząt ku uciesze odwiedzających.
Informacje praktyczne
- Pełna nazwa ogrodu botanicznego to Jardín de Aclimatación de La Orotava. Bilety wstępu w cenie 3 euro. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00
- Ogród orchidei – wstęp 4,5 euro, otwarty od maja do października w godz. 9:30 – 18:00, od listopada do kwietnia w godz. 9:30 – 17:00
- Kompleks Lago Martianez otwarty przez cały tydzień w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp 5,5 euro + 2,5 euro za parasol. Na miejscu bar z napojami i lokal gastro
- Park Taoro stanowi dobry punkt widokowy na miasto. Innym popularnym punktem widokowym jest Mirador La Paz w pobliżu Plaza Agatha Christie
To również może Cię zainteresować:
- Klify Los Gigantes na Teneryfie. Tak Góry Teno wpadają do oceanu
- Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10). Urozmaicona trasa z Gór Anaga nad Ocean Atlantycki!
- Punta del Hidalgo na Teneryfie: trasa spacerowa nad Oceanem Atlantyckim u podnóża Gór Anaga
- Trasa na El Agujero w Górach Teno. Los Gigantes – legendarne klify na Teneryfie od mniej znanej strony! (szlaki PR-TF 65 + PR-TF 65.2)
Więcej szlaków i ciekawych miejsc na Teneryfie znajdziesz tutaj
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.