Porwaki koło Wlenia to ciekawe miejsce we wschodniej części Pogórza Izerskiego. Skała zwraca na siebie uwagę nietypowym wyglądem. To pozostałość po dawnym wulkanie. Warto przespacerować się tu z pobliskich ruin Zamku Wleń. Zapraszamy!
Lokalizacja
Interesująca nas skała znajduje się w okolicy Wlenia na Pogórzu Izerskim w Sudetach Zachodnich. W pobliżu przebiega droga łącząca Wleń z Kleczą oraz biegnący wraz z nią zielony szlak turystyczny – Szlak Zamków Piastowskich.
Porwaki koło Wlenia
Opisywane miejsce stanowi sporą ciekawostkę geologiczną, jeśli chodzi o obszar Sudetów. Nietypowy wygląd tutejszej skały spowodowany jest procesami, które zachodziły wiele, wiele lat temu. Co to były za procesy? I czym w ogóle są te całe porwaki? Po kolei!
W miejscu, w którym się znajdujemy, działał wulkan. Skała, która dziś przyciąga ciekawskich, jest jego pozostałością. To nek wulkaniczny, czyli w najprostszym ujęciu – to, co pierwotnie znajdowało się w kominie wulkanicznym.
Zobacz też: Zamek Wleń – najstarszy murowany zamek Śląska!
Komin wulkanu wypełniała magma. To właśnie jej przeciskanie się przez piaskowcowe skały przyczyniło się do powstania tytułowych porwaków. I znów w najprostszym ujęciu – porwak, to taki obcy element w skale.
Porwaki koło Wlenia to porwaki piaskowcowe. Oznacza to, że w czasie działania wulkanu przemieszczająca się magma wyrwała i przetransportowała fragmenty piaskowca. I fragmenty te w postaci licznych słupów osadzone są w bazaltowej skale od naprawdę wielu lat!
Porwaki koło Wlenia – informacje praktyczne
- Spod Zamku Wleń w opisywane miejsce dotrzemy pieszo w około 15-20 minut. To zaledwie 1 kilometr trasy
- Dobrą kawę i domowe wypieki oferuje Cafe Lenno u podnóża ruin zamku
- Przy Wleńskim Gródku znajduje się niewielki parking samochodowy (droga łącząca Wleń i Kleczę)
- Do Wlenia można dojechać komunikacją publiczną od strony Lwówka Śląskiego oraz z Jeleniej Góry
- Miejsce znajduje się kilkadziesiąt metrów od zielonego Szlaku Zamków Piastowskich i trasy rowerowej Pętla Lwówecka
Lokalizacja na mapie
Więcej ciekawych miejsc w Sudetach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Zobacz też: Małe Organy Myśliborskie
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.