Panieńskie Skały w Lwówku Śląskim to trochę zapomniana atrakcja Pogórza Izerskiego. Kiedyś skałki chętnie odwiedzali lokali mieszkańcy, a miejsce zyskało nawet miano pomnika przyrody. Dziś obszar ten pozostaje w cieniu znacznie popularniejszej Szwajcarii Lwóweckiej. Mimo wszystko warto się tu wybrać. Zapraszamy do lektury!
Panieńskie Skały – położenie
Panieńskie Skały zlokalizowane są na południowo-zachodnim zboczu Góry Szpitalnej w Lwówku Śląskim. Znajdujemy się na obszarze Pogórza Izerskiego w Sudetach Zachodnich oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Najbliżej położonymi większymi miastami są oddalona o niespełna 40 km Jelenia Góra oraz znajdująca się ponad 50 km na wschód Legnica.
Panieńskie Skały w Lwówku Śląskim
Panieńskie Skały w Lwówku Śląskim to grupa piaskowcowych skał o ciekawych kształtach. Być może określenie miejsca mianem małej Szwajcarii Lwóweckiej jest nieco na wyrost, jednak te dwa pobliskie skupiska skałek mają sporo wspólnych cech.



Na atrakcję składa się kilkanaście baszt skalnych, których wysokość dochodzi nawet do około 20 metrów. W szczytowych partiach Panieńskich Skał znajduje się Panieńska Izdebka. To sporych rozmiarów szczelina skalna przypominająca wydrążoną ludzką ręką grotę.

Panieńska Izdebka swoją nazwę wzięła z lokalnych podań. Zgodnie z przekazami, w trakcie XV-wiecznych wojen husyckich miały się tu skrywać mieszkające w okolicach niewiasty. Zresztą, to nie jedyna ciekawa historia związany z tym miejscem.
Zobacz też: Zamek Wleń – najstarszy murowany zamek Śląska!

Wnętrze naturalnej groty skrywa wiele inskrypcji i rytów skalnych, które powstawały na przestrzeni lat. Jednym z takich graficznych przedstawień ma być znak waloński. Walonowie, czyli średniowieczni poszukiwacze drogocennych kruszców, stworzyli system tajemniczych symboli.



Takie piktogramy pozostawione w terenie, czy to na korze drzew, czy właśnie na skałach, były informacją o występowaniu w danym miejscu, np. minerałów. To właśnie za pomocą znaków walońskich oznaczano trasy do ukrytych złóż.

Tak jak informowaliśmy we wstępie, Panieńskie Skały zyskały status pomnika przyrody. A było to jeszcze przed II wojną światową. Obecnie miejsce chronione jest jako Obszar Natura 2000. Jednym z powodów objęcia skał ochroną była występująca w ich szczelinach rzadka paproć – włosocień delikatny.

Zobacz też: Szwajcaria Lwówecka – brama do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru

Panieńskie Skały (Pogórze Izerskie) – pozostałe informacje praktyczne
- Atrakcja znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym łączącym Lwówek Śląski z Lubomierzem
- Przy Panieńskich Skałach wytyczono Szlak Lwóweckich Form Skalnych. Trasa ma niespełna 7 km długości i odwiedza skalne atrakcje w okolicy
- Niewielki parking znajduje się poniżej Panieńskich Skał przy ul. Polnej. Samochód można też zaparkować przy Skwerze Lwóweckich Gwarków i udać się w opisywane miejsce pieszo – około 10-15 minut
- Na miejscu brak infrastruktury turystycznej w postaci stołów, ław, czy wiaty


Więcej ciekawych miejsc w Sudetach i na Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.