Ostaš to bardzo ciekawy szczyt w Czechach znajdujący się blisko granicy z Polską. Ze względu na liczne formacje skalne oraz skalne labirynty, miejsce to z czasem zaczęto nazywać skalnym miastem. Poza skałkami o wymyślnych kształtach znajdziemy tu punkty widokowe oraz głębokie skale szczeliny. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Ostaš – położenie
- Skalne miasto Ostaš – zwiedzanie
- Skalne miasto Ostas – Kočičí skály
- Ostaš – trasa
- Ostas – pozostałe informacje praktyczne
Ostaš – położenie
Opisywane miejsce znajduje się w północnych Czechach, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską. Patrząc na mapę – jesteśmy na zapleczu Gór Kamiennych, nieco poniżej Mieroszowa. Największymi polskimi miastami w okolicy są Wałbrzych oraz Nowa Ruda.
Ostaš znajduje się na obszarze Broumovskiej vrchoviny, która stanowi kontynuację Gór Stołowych. Największe czeskie miejscowości w pobliżu to Trutnov oraz Nachod. Bliższe, ale mniejsze osady ludzkie to Police nad Metuji, Broumov oraz Teplice nad Metuji.
Skalne miasto Ostaš – zwiedzanie
Ostaš (700 m n.p.m.) to charakterystyczny szczyt górski z rozległym spłaszczonym wierzchołkiem. Wyglądem przypomina znany z polskiej części pasma Szczeliniec Wielki. Podobieństwo jest jeszcze większe, gdy przyglądamy się mu z pewnej odległości. Szczytowe partie wzniesienia chroni utworzony w 1956 roku rezerwat przyrody.
Przez opisywane miejsce przebiega znakowana trasa. To niebieski szlak turystyczny, który po zdobyciu odpowiednie wysokości wprowadza nas do tutejszego skalnego miasta. Skręcamy w prawo i już po chwili znajdujemy się pośród formacji skalnych o wymyślnych kształtach.
Na początek przechodzimy u podnóża wysokich skał, wędrując szczelinami między nimi. Już po chwili docieramy do skalnego okna, z którego rozpościera się ciekawy widok.
Kawałek dalej musimy nieco odbić ze szlaku na prawo. Znajduje się tu naturalny punkt widokowy ograniczony barierką. Możemy z niego podziwiać cieszące oko baszty skalne.
Na kolejnym odcinku trasy wędrujemy wąską ścieżką pośród porozrzucanych w jej pobliżu skał. Mijamy popularną czaszkę i formację Čertovo auto. Wprawne oko po prawej stronie dostrzeże uwolnioną ze skały twarz ludzką.
Dalej, także po prawej stronie uwagę przykuwa skalna iglica – Cyganka. Kto rozpoznał w skale ową cygankę ręka w górę! Przechodzimy obok kameralnego punktu widokowego. To Krtičkova vyhlídka, z której można rzucić okiem na okolicę.
Po lewej stronie mijamy szczyt Ostaša. Nieco dalej znajduje się kolejny punkt widokowy, urządzony na czubku skały. Frýdlantská vyhlídka daje już znacznie szerszą perspektywę na bliższą i dalszą okolicę.
W tym miejscu szlak skręca mocno w lewo. Tracąc na wysokości, docieramy do ostatnich baszt skalnych na trasie. Po lewej stronie stoi Výří brána, a po prawej Mouřenín. Zaraz za nimi kończy się pętla.
Skalne miasto Ostas – Kočičí skály
Wiele osób odwiedzających Ostas ogranicza się wyłącznie do pokonania wyżej opisanej trasy. Ta jest bardzo interesująca pod względem wizualnym, jednak jednocześnie dosyć krótka. Jeżeli zatem uznacie, że czujecie niedosyt, warto zapuścić się jeszcze w kilka zakamarków tego masywu.
Po zwiedzeniu szczytowych partii musimy zejść kawałek niebieskim szlakiem do krzyżówki. Skręcamy w lewo w szalki czerwony i zielony. Na kolejnej krzyżówce skręcamy w prawo wraz z zielonym szlakiem. W ten sposób dotarliśmy do Kočičích skál (pol. Kocie Skały).
Tutaj szlak zielony nabiera nietypowy przebieg i zyskuje aż trzy odnogi. Pierwsza z nich sprowadza nas stromo w dół. Schodzimy pośród imponujących wielkością form skalnych. W pewnym momencie wkraczamy w głęboką szczelinę skalną.
W ten sposób osiągamy Sluj Českých bratří. Zgodnie z podaniami w XVII wieku spotykali się tu czescy protestanci, którzy w obawie przed prześladowaniami mieli tu modlić się potajemnie.
Szlak kończy się niespodziewanie w skalnym labiryncie i nie ma innej możliwości niż powrót tą samą drogą.
Druga, środkowa odnoga zielonego szlaku jest najkrótsza. Po zaledwie 20 metrach wędrówki docieramy do uroczego punktu widokowego. To Vyhlídka nad Barrandovem. I choć widok z tego miejsca może i nie wyrywa z butów, na uwagę zaskakują interesujące obłe formy skalne.
Ostatnia, trzecia odnoga zielonego szlaku prowadzi nas do Kociego Grodu (czes. Kočičí hrad). To spore zgrupowanie formacji skalnych o wymyślnych kształtach. Tutaj szlak również nie ma kontynuacji, więc trzeba wrócić się tą samą drogą.
Ostaš – trasa
Trasa niebieskim szlakiem przez szczytowe partie ma długość 2,5 kilometra. Na jej pokonanie spokojnym tempem należy przeznaczyć około 1 godzinę.
Trasa z parkingu na szczyt
Dalsza trasa do Kocich Skał
Nad Kocie Skały dochodzimy szlakiem zielonym. Przejście nie powinno zająć nam dłużej niż 10-15 minut. Stąd możemy pójść do skalnych szczelin (Sluj Českých bratří) lub do Kociego Grodu. W obydwóch przypadkach szlak kończy się pośród skał i do rozwidlenia zawsze wracamy tą samą drogą.
Ostas – pozostałe informacje praktyczne
- Wstęp na szczyt oraz do znajdujących się poniżej Kocich Skał jest darmowy
- Szczytowe partie Ostasza odkrywamy zgodnie z kierunkiem zwiedzania. Tzn. pętlę pokonujemy w odwrotnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Tzn. Na rozwidleniu niebieskiego szlaku skręcamy w prawo. Dzięki temu ruch turystów jest płynny
- Poniżej szczytu znajduje się płatny parking – 100 CZK za dzień. Płatność tylko gotówką. Najlepiej płacić w lokalnej walucie. Tutaj dokładna lokalizacja
- Nieco nad parkingiem zlokalizowany jest lokal Chatová osada Ostaš z czeską kuchnią. Obok toalety i plac zabaw
Lokalizacja na mapie
Zobacz też: Skalní divadlo w Broumovskych stěnach. Widok na skalny teatr w czeskich partiach Gór Stołowych
Więcej ciekawych miejsc w czeskich górach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.