Kaplica Świętej Anny na Grabowcu znajduje się na obszarze Pogórza Karkonoskiego w Sudetach Zachodnich. Budowla, podobnie jak wiele innych obiektów sakralnych w naszym kraju, powstała w miejscu prawdopodobnego prasłowiańskiego miejsca kultu pogańskiego. Do dzisiejszych czasów nazwy okolicznych miejsc – np. Ścieżka Czarownic, czy Pogańska Dolina – zdają się o tym przypominać. Przypuszcza się, że już kilka tysięcy lat temu obszar ten zamieszkiwała ludność czcząca siły natury i bóstwa związane z wodą.
O kaplicy wspomniano już w XIII wieku w księgach parafialnych pobliskiego Sobieszowa. Jej powstanie wiąże się ze zwalczaniem kultu pogaństwa w tych okolicach. Budowla -mówiąc kolokwialnie- nie miała łatwo i była niszczona, m.in. w trakcie wojen husyckich, czy wojny trzydziestoletniej. Obecny kształ Kaplica Świętej Anny na Grabowcu zyskała w XVIII wieku, kiedy otrzymała barokowy charakter. W 2019 roku kapliczka obchodziła 300-lecie ponownego otwarcia. Co ciekawe, tutejszy ołtarz sprowadzono z kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce!
W bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy znajduje się Dobre Źródło, zwane także Źródłem Miłości. Tak naprawdę woda wybija na powierzchnię pod kaplicą, w miejscu ołtarza, a to, co dziś nazywamy źródłem, w rzeczywistości jest cieszącym oko ujęciem. Na płytach ujęcia wody możemy natrafić na niemieckie inskrypcje. Napisy odnoszą się do historii tego miejsca i przypominają, że w 1212 roku wspomniano istnienie leczniczego źródła, zaś w 1920 roku odnowił je hrabia Schaffgotsch z pobliskich Cieplic.
O leczniczych właściwościach wody bijącej spod Kaplicy Świętej Anny wspominano na przestrzeni wieków wiele razy. Źródło było przyczynkiem do powstawania lokalnych legend i podań. Najpopularniejsze z nich głosiło, że kto nabierze cudownej wody w usta i siedmiokrotnie obejdzie rotundalną bryłę kaplicy, ten zazna szczęścia w miłości. Ktoś z Was już próbował?
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – Informacje praktyczne
- do kaplicy można dojść szlakami pieszymi od strony Karpacza, Miłkowa, Sosnówki oraz Przesieki
- przy kaplicy funkcjonuje Gospoda „Przy Dobrym Źródle” z pyszną kawą, domowymi ciastami i smakowitą kuchnią
- obok kaplicy znajduje się miejsce wypoczynku dla odwiedzających – stoły i ławy
- na miejscu znajduje się taras widokowy z widokiem na fragment Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pogórza Karkonoszy
- w pobliżu kaplicy znajduje się skała Patelnia, czyli jeden z polskich czakramów – „miejsc mocy” w których stwierdzono zwiększone promieniowanie kosmiczne
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – jak dotrzeć?
Istnieje kilka wariantów dojścia w opisywane miejsce. Większość z nich, to trasy krótkie lub średnie o zróżnicowanym stopniu trudności. Obecność kilku szlaków sprawia, że można zaplanować ciekawą wycieczkę na kilka godzin.
Trasa krótka – z Sosnówki
Trasa krótka – z Miłkowa
Trasa krótka – z Karpacza Biały Jar
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – galeria zdjęć
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.