
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu znajduje się na obszarze Pogórza Karkonoskiego w Sudetach Zachodnich. Budowla, podobnie jak wiele innych obiektów sakralnych w naszym kraju, powstała w miejscu prawdopodobnego prasłowiańskiego miejsca kultu pogańskiego. Do dzisiejszych czasów nazwy okolicznych miejsc – np. Ścieżka Czarownic, czy Pogańska Dolina – zdają się o tym przypominać. Przypuszcza się, że już kilka tysięcy lat temu obszar ten zamieszkiwała ludność czcząca siły natury i bóstwa związane z wodą.


O kaplicy wspomniano już w XIII wieku w księgach parafialnych pobliskiego Sobieszowa. Jej powstanie wiąże się ze zwalczaniem kultu pogaństwa w tych okolicach. Budowla -mówiąc kolokwialnie- nie miała łatwo i była niszczona, m.in. w trakcie wojen husyckich, czy wojny trzydziestoletniej. Obecny kształ Kaplica Świętej Anny na Grabowcu zyskała w XVIII wieku, kiedy otrzymała barokowy charakter. W 2019 roku kapliczka obchodziła 300-lecie ponownego otwarcia. Co ciekawe, tutejszy ołtarz sprowadzono z kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce!

W bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy znajduje się Dobre Źródło, zwane także Źródłem Miłości. Tak naprawdę woda wybija na powierzchnię pod kaplicą, w miejscu ołtarza, a to, co dziś nazywamy źródłem, w rzeczywistości jest cieszącym oko ujęciem. Na płytach ujęcia wody możemy natrafić na niemieckie inskrypcje. Napisy odnoszą się do historii tego miejsca i przypominają, że w 1212 roku wspomniano istnienie leczniczego źródła, zaś w 1920 roku odnowił je hrabia Schaffgotsch z pobliskich Cieplic.


O leczniczych właściwościach wody bijącej spod Kaplicy Świętej Anny wspominano na przestrzeni wieków wiele razy. Źródło było przyczynkiem do powstawania lokalnych legend i podań. Najpopularniejsze z nich głosiło, że kto nabierze cudownej wody w usta i siedmiokrotnie obejdzie rotundalną bryłę kaplicy, ten zazna szczęścia w miłości. Ktoś z Was już próbował?

Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – Informacje praktyczne
- do kaplicy można dojść szlakami pieszymi od strony Karpacza, Miłkowa, Sosnówki oraz Przesieki
- przy kaplicy funkcjonuje Gospoda „Przy Dobrym Źródle” z pyszną kawą, domowymi ciastami i smakowitą kuchnią
- obok kaplicy znajduje się miejsce wypoczynku dla odwiedzających – stoły i ławy
- na miejscu znajduje się taras widokowy z widokiem na fragment Kotliny Jeleniogórskiej oraz Pogórza Karkonoszy
- w pobliżu kaplicy znajduje się skała Patelnia, czyli jeden z polskich czakramów – „miejsc mocy” w których stwierdzono zwiększone promieniowanie kosmiczne
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – jak dotrzeć?
Istnieje kilka wariantów dojścia w opisywane miejsce. Większość z nich, to trasy krótkie lub średnie o zróżnicowanym stopniu trudności. Obecność kilku szlaków sprawia, że można zaplanować ciekawą wycieczkę na kilka godzin.
Trasa krótka – z Sosnówki
Trasa krótka – z Miłkowa
Trasa krótka – z Karpacza Biały Jar
Kaplica Świętej Anny na Grabowcu – galeria zdjęć

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Dodaj komentarz