Kamieniołom Gruszka to nieczynne wyrobisko znajdujące się w Wojcieszowie w Górach Kaczawskich. Miejsce stanowi lokalną atrakcję turystyczną. Chętnie zaglądają tu miłośnicy przyrody oraz osoby poszukujące geologicznych ciekawostek. Ale nie tylko! Zapraszamy!
Kamieniołom Gruszka na zboczu wzniesienia Bielec trwały przez dobrych kilkadziesiąt lat, a pozyskiwany materiał miał jest nieczynnym wyrobiskiem marmurów potocznie nazywanych wapieniami wojcieszowskimi. Prace wydobywcze trafiać jako budulec nawet do Berlina.
Zobacz też: Małe Organy Myśliborskie, czyli o atrakcji z Krainy Wygasłych Wulkanów
Dziś miejsce imponuje przede wszystkim rozmiarem. Dawny kamieniołom jest długi na ponad 200 metrów, a jego skalne ściany sięgają około 40 metrów wysokości. Stojąc u ich podnóża, można poczuć się naprawdę maleńkim!
Dno wyrobiska pełni funkcję obszaru rekreacyjnego. Urządzono tu niewielkie miejsce wypoczynku z ławami i z możliwością palenia ognisk, które może okazać się świetną opcją na piknik po eksploracji okolicy.
W kamieniołomie odbywały się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. Znajduje się tu także ścianka wspinaczkowa dla dzieci i młodzieży.
Do „Gruszki” można dotrzeć ścieżką edukacyjną oznaczoną kolorem czerwonym, która zaczyna się przy parkingu przy ul. Nadrzecznej w Wojcieszowie. Trasa odwiedza ciekawe miejsca w pobliżu opisywanej atrakcji, np. ruiny szubienicy oraz stary wapiennik.
Od czerwonej trasy odchodzą dwa dodatkowe warianty – w kolorze niebieskim i zielonym, dzięki którym można poznać kolejne interesujące zakamarki w okolicy Wojcieszowa.
Kamieniołom Gruszka – trasa z Wojcieszowa
Kamieniołom Gruszka – pozostałe informacje praktyczne
- Atrakcja dostępna jest przez cały rok
- Nie zaleca się wchodzenia na półki skalne ponieważ grozi to osunięciem się materiału skalnego
- Najbliższe parkingi znajdują się w Wojcieszowie przy markecie Dino, przy ul. Żeromskiego oraz przy ul. Bolesława Chrobrego
- Poza kamieniołomem oraz starym wapiennikiem warto odwiedzić też ruiny pobliskiej szubienicy
Zobacz też: Szubienica w Wojcieszowie, czyli niemała ciekawostka z Gór Kaczawskich!
Więcej ciekawych miejsc w Sudetach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.