Sztolnia uranowa w Trzcińsku, to ciekawy i dobrze zachowany obiekt. Szeroki i wysoki korytarz umożliwia swobodne poruszanie się w głąb górotworu, dzięki czemu miejsce to będzie odpowiednie także dla rozpoczynających przygodę z podziemną eksploracją. A jest gdzie iść, bo korytarz główny ma niemal 300 metrów długości!
Sztolnia uranowa w Trzcińsku, to jeden z wielu obiektów poszukiwawczych, które wydrążono w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej i okalających ją pasm górskich. Jej powstanie ma związek z Zakładem R1 w Kowarach, w którym – w jako jedynym w Polsce – przetwarzano słabej jakości rudy na wysokoprocentowy koncentrat uranowy. A ten wysyłano samolotami w głąb Rosji… ale to historia na odrębny tekst.
Sztolnia, którą dziś opisujemy została wykuta w punkcie poszukiwań uranu pomiędzy Trzcińskiem, a Wojanowem – Bobrowem na Dolnym Śląsku. Poza nią, w latach 1949-1950 w tym miejscu powstało jeszcze kilka innych obiektów górniczych – trzy niewielkie szyby oraz wiele szurfów. Łącznie z wydobytej tu rudy pozyskano 91 kilogramów uranu. Nie był to wynik jakoś specjalnie zachwycający i w 1950 roku zaprzestano dalszych prac poszukiwawczych.
Sztolnia uranowa w Trzcińsku znajduje się na północno-zachodnim zboczu Góry Tunelowej (440 m n.p.m.). Główny korytarz przebiega w linii prostej i ma 288 metrów długości. Odchodzi od niego kilka poziomych chodników o łącznej długości 162 metrów.
W jednej z odnóg można trafić na pionowy „szybik” o wysokości kilkunastu metrów. Na uwagę zasługuje także sporych rozmiarów otwór wejściowy, dzięki któremu dostanie się do wnętrza nie powinno stanowić najmniejszego problemu.
W sztolni pozostały szczątkowe relikty oryginalnej drewnianej obudowy. W kilku miejscach można zobaczyć ślady wierteł oraz otwory, w których docelowo miał się znaleźć materiał wybuchowy. Ogólnie obiekt sprawia wrażenie solidnego. W przeciwieństwie do okolicznych sztolni poszukiwawczych uranu, tutaj skała nie jest szczególnie zwietrzała przez co nie trafimy na zbyt wiele obrywów. Podczas eksploracji warto patrzeć pod nogi, aby nie zniszczyć rosnących w tym miejscu grzybów.
Sztolnia uranowa w Trzcińsku – informacje praktyczne
- Sztolnia uranowa w Trzcińsku nie stanowi oficjalnej atrakcji turystycznej, a jej eksploracja odbywa się na własną odpowiedzialność
- W sztolni nie ma udostępnionej trasy turystycznej – nie ma poręczy, schodów, ani oświetlenia. Nie ma też gwarancji, że w trakcie wizyty coś nie spadnie na głowę
- Podczas eksploracji należy posiadać kask, źródło światła (zalecana czołówka) oraz kalosze/ wodery
- Miejsce należy zachować w nienaruszonym stanie. Podczas naszej wizyty w obiekcie nie natrafiliśmy na absolutnie żadne śmieci i tak też powinno być po Waszej eksploracji
- Jeżeli nie macie doświadczenia w eksploracji podziemnych obiektów dwa razy zastanówcie się, czy ta przygoda ma sens. Jeśli mimo wszystko chcecie odwiedzić obiekt, postarajcie się nie robić tego w pojedynkę
- Polub nasz profil na Facebooku
- Obserwuj nas na Instagramie
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy
Co możesz jeszcze zrobić?
[/su_list]
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.