„Miłośnik Rudaw Janowickich”, to nowe wyróżnienie skierowane do osób uprawiających turystykę górską w Sudetach Zachodnich. Już sama nazwa odznaki sugeruje, że chodzi tu konkretnie o jedno pasmo – Rudawy Janowickie. Co ciekawe, wyróżnienie zdobywa się nie tylko poprzez zaliczanie poszczególnych szczytów, ale i odwiedzając konkretne obiekty krajoznawcze poza nimi. Zaciekawieni? Zapraszamy do lektury!
Odznaka turystyczna „Miłośnik Rudaw Janowickich”, to absolutna nowość, bowiem regulamin tego górskiego wyróżnienia wszedł w życie z początkiem kwietnia tego roku. Odznaka ma zasięg regionalny i została powołana przez Oddział PTTK w Legnicy. Dokładnie z tej samej „stajni” wywodzi się inne górskie wyróżnienie, o którym pisaliśmy w zeszłym roku – „Korona Kaczawska„.
Odznaka turystyczna „Miłośnik Rudaw Janowickich” – ogólne zasady zdobywania
Wyróżnienie jest jednostopniowe i można je zdobywać przez dowolny czas. Informacja ta powinna ucieszyć wszystkich tych, którzy delektują się górskimi wycieczkami i nie przepadają za „seryjnym” zdobywaniem szczytów.
Odznakę zdobywa się poprzez odwiedzenie określonych szczytów Rudaw Janowickich oraz wskazanych obiektów krajoznawczych, takich jak pałac, kościół, czy krzyż. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ miłośnicy górskich wędrówek będą musieli czasami odwiedzić okoliczne miejscowości, zaś miejscy spacerowicze – wyruszyć na szlaki!
Odznaka turystyczna „Miłośnik Rudaw Janowickich” – książeczka i potwierdzenia
Tak, jak w przypadku innych odznaczeń turystycznych, tak i tutaj niezbędna jest książeczka, czy też kronika wypraw. Taką książeczkę musi posiadać każdy zdobywca odznaki. Można ją założyć we własnym zakresie (np. w formie zeszytu lub albumu) albo zakupić bezpośrednio w legnickim Oddziale PTTK. Książeczkę należy uzupełniać o podstawowe informacje – datę wycieczki oraz potwierdzenie z odwiedzonego miejsca.
Potwierdzenia terenowe mogą mieć różną formę. Może to być zdjęcie, które sobie zrobimy nie zapominając o charakterystycznych cechach danego miejsca. Wiecie – żeby było na nim widać, że faktycznie odwiedziliśmy, np. dany szczyt.
Innym rodzajem potwierdzeń są pieczątki (np. ze szczytu, schroniska, sklepu, czy urzędu), które wbijamy do swoich książeczek. Ostatnią formą potwierdzenia jest podpis przewodnika, przodownika, instruktora lub opiekuna wycieczek – ale to głównie w przypadku zorganizowanych wycieczek.
Odznaka turystyczna „Miłośnik Rudaw Janowickich” – wykaz szczytów i miejsc
Zobacz też: Skała Enis w Rudawach Janowickich. Niesamowite formacje skalne w Diabelskim Kościele
Odznaka turystyczna „Miłośnik Rudaw Janowickich” – obiekty na mapie
Pełen Regulamin Odznaki Turystycznej „Miłośnik Rudaw Janowickich”
Odznaka Turystyczna „Korona Kaczawska”
Najlepsze punkty widokowe w Rudawach Janowickich
Co możesz jeszcze zrobić?
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżejMożecie także dołączyć do naszej grupy na Facebooku: Malownicze Rudawy Janowickie (klik)
Jeszcze kawałek!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.