1. Marsz Jaskiniowego Niedźwiedzia odbędzie się w grudniu tego roku. Nowe wydarzenie dołącza do nielicznego grona zimowych imprez dla piechurów. Wędrówka odbędzie się w Masywie Śnieżnika. Z tego artykułu dowiecie się więcej o trasie i poznacie jej przebieg. Poznacie też motywy organizacji Marszu. Zapraszamy do lektury!
Ważne daty i parametry trasy
1. Marsz Jaskiniowego Niedźwiedzia zaplanowano na 14 grudnia 2024 roku. Piechurzy będą mieli do pokonania trasę o długości 32 kilometrów z sumą podejść równą około 1350 metrów. To pętla ze startem i metą na Przystanku na Szlaku w bezpośredniej okolicy Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. Marszruta przeprowadzi uczestników przez malownicze zakątki Masywu Śnieżnika.
Zapisy online na wydarzenie potrwają do 30 listopada 2024 roku. Terminy niższego wpisowego już upłynęły. Obecnie opłata startowa na Marsz Jaskiniowego Niedźwiedzia wynosi 110 złotych. Organizator ustalił limit uczestników – 350 osób. Tutaj znajdziecie formularz rejestracyjny.
Przebieg trasy
Start wydarzenia zaplanowano z okolic Jaskini Niedźwiedzia, od której impreza wzięła swoją nazwę. Uczestnicy ruszą z Przystanku na Szlaku i drogą leśną przejdą do Rozdroża pod Porębkiem. Przez moment wędrować będą niebieskim szlakiem, jednak po chwili z niego zejdą, by kontynuować wędrówkę Drogą nad Lejami.
Trasa przeprowadzi przez punkt widokowy pod Czarnym Grzebieniem (1100) i na wysokości Głębokiej Jamy wkroczy na pas graniczny. Stąd startujący zielonym szlakiem ruszą w kierunku szczytu Śnieżnika (1423), mijając po drodze ruiny schroniska księcia Liechtensteina oraz źródło Morawy.
Spod wieży widokowej piechurzy przejdą pod schronisko turystyczne „Na Śnieżniku”, skąd przez Przełęcz Śnieżnicką ruszą na Żmijowiec. Kolejnym szczytem na trasie Marszu będzie Czarna Góra (1205), z której można spodziewać się dobrych widoków na okolicę!
Za Czarną Górą stawkę czeka zejście do Białej Wody. Dalej serią dróg leśnych uczestnicy dojdą do mety w Kletnie.
Choć dystans nowej wyrypy nie należy do najdłuższych, trzeba pamiętać, że wędrówka odbędzie się w zimowych warunkach. Śnieżny puch na górskim szlaku cieszy oko, ale i skutecznie spowalnia.
Impreza w dobie kryzysu turystycznego
Część Ziemi Kłodzkiej została mocno dotknięta wrześniową powodzią. Szczególnie ucierpiały położone u podnóża gór miejscowości, m.in. Stronie Śląskie i Lądek Zdrój, ale i wiele mniejszych osad. Pojawiły się nawet wątpliwości, czy organizacja takich imprez jest w ogóle zasadna.
Jak poinformowali nas organizatorzy wydarzenia (red. Fundacja Veritas), kontaktowali się w tej sprawie z lokalnymi władzami. Włodarze Kletna podkreślili, jak ważne jest teraz, aby tego typu wydarzenia nie były odwoływane. Dzięki temu region ma szanse na skuteczniejszą walkę ze skutkami powodzi.
Marsz charytatywny
Na koniec warto wspomnieć o chyba najważniejszej kwestii. Jaki jest motyw organizacji wydarzenia? Postanowiliśmy spytać o to u źródła. Jak informuje przedstawiciel Fundacji Veritas Kornel Wojczuk:
Macie chrapkę na górskie wyzwanie w zimowej scenerii Masywu Śnieżnika? A może swoją obecnością chcecie wesprzeć działania Fundacji Veritas? Nie zwlekajcie i zapiszcie się na 1. Marsz Jaskiniowego Niedźwiedzia już dzisiaj!
Więcej tego typu wydarzeń znajdziesz w naszym Kalendarzu imprez dla piechurów 2024. Sprawdź teraz!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.