Rodzaj wydarzenia: zimowy długodystansowy maraton pieszy
Charakter wydarzenia: przejście po wytyczonej trasie
Odbytych edycji: 2
Opłata startowa: 140 zł
Limit uczestników: 500
Organizator: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Regio Travel Sp. z o. o.
Lokalizacja
Region: Polska, Wyżyna Kielecka, Góry Świętokrzyskie
Województwo: świętokrzyskie
Baza: Korzecko koło Chęcin, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej
Pasma: Góry Świętokrzyskie
Trasa
Dystans: ~45 km
Suma podejść: ~1000 m
Limit czasowy: 14 h
Punkty Kontrolne: ilość zmienna
Punkt Żywieniowy: ilość zmienna
Teren: znakowane szlaki turystyki pieszej; odcinki pozaszlakowe
Znakowanie: tylko odcinki pozaszlakowe
W stawce zdecydowanie przeważali piechurzy, jednak nie zabrakło też kilkudziesięcioosobowej grupy biegaczy.
2. Zimowy Maraton Świętokrzyski odbył się już w zupełnie innej, bo południowo-zachodniej części Gór Świętokrzyskich. Zachęceni dużym zainteresowaniem organizatorzy, postanowili zwiększyć pulę miejsc startowych do 400. W stawce pojawiło się znacznie więcej biegaczy, niż to miało miejsce rok wcześniej. Mimo to, wydarzenie pozostało całkowicie przyjazne piechurom.
Podobnie zresztą było podczas kolejnej, trzeciej edycji „Zimowego Świętokrzyskiego”, który odbył się w styczniu 2019 roku. Ilość biegaczy w porównaniu do poprzednich edycji ponownie wzrosła. Uczestnicy mieli do pokonania 44-kilometrową trasę ze startem w Brzechowie. Bazą wydarzenia po raz kolejny zlokalizowana była w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku koło Chęcin.
w ten sposób, aby znalazła się na niej odpowiednia liczba podejść. Organizatorzy dbają także o aspekty wizualne. Tym samym, w minionych edycjach marszruty przebiegały przez lub obok Łysociny, Klasztoru Święty Krzyż, Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz innych atrakcji regionu.
Co najważniejsze, mimo krótkiego „stażu” Zimowy Maraton Świętokrzyski mocno wyróżnia się na krajowym podwórku. Organizacja jest tu pierwszorzędna, wszystko dopięte na ostatni guzik, a ludzie bardzo życzliwi. Takie podejście organizatorów sprawia, że na trasę ZMŚ chciałoby się wracać co rok!
Podczas pokonywania trasy Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego uczestnicy nawigują samodzielnie. Pomaga im w tym specjalnie przygotowana mapa z zaznaczoną marszrutą, którą otrzymuje się wraz z pakietem startowym. Po drodze należy zameldować się na kilku Punktach Kontrolnych. Na części z nich dostępne są napoje i przekąski.
2. Zimowy Maraton Świętokrzyski (2018) Wystartowało: 400
1. Zimowy Maraton Świętokrzyski (2017) Wystartowało: 180
Zapowiedź 3. Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego
Oficjalne wydarzenie na facebooku
Biegłem poprzednie dwie edycje Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego, trzecią też biegnę. Mam nadzieję że na czwartą też mi się uda zapisać 😉
Organizacyjny majstersztyk. To przykład jak zrobić dobrą imprezę DLA ludzi. Najlepsza organizacyjnie impreza w Pl w jakiej brałem udział, potem jest długo długo nic i następnie maratony piesze w Czechach.
Super impreza… Choć na Zimowym jest dużo uczestników to na Przedwiośniu już mniej co „bardzo przeszkadza ” :-/ atmosfera nie do pobicia …. Dzięki dla organizatorów za te dwie już edycję i widzimy się na 3 😊
Świetna impreza, super ludzie i klimat 🙂 Byliśmy, zobaczyliśmy, przeszliśmy i bez wahania polecamy każdemu piechurowi. W wydarzeniu biorą udział zarówno piechurzy, jak i biegacze, jednak wszyscy traktowani są tu na równi. To bardzo ważne 🙂
Maszerowałem w tym roku pierwszy raz w Zimowym (już ćwiczę refleks, by udało zapisać się na kolejne edycje 😉 ) impreza super, mało może liznąłem klimatu, bo przez marną kondycję zdychałem raczej niż radośnie maszerowałem, ale nie żałuję nawet chwili. Maks satysfakcja, mądrze spędzony weekend, pogoda wręcz wymarzona, trasa ok, no może trochę przeszkadzały podejścia ;)))))) daję same 10, także za to, że wśród organizatorów/wolontariuszy/ek widziałem max entuzjazm, a to naprawdę zachęca do udziału. do zobaczenia!!
Najlepsza impreza tego typu. Organizacja jak z bajki. Trasa wcale nie taka łatwa jak mogłoby się wydawać.
Co tu dużo pisać – organizacja w zasadzie idealna, atmosfera świetna, a trasa az mnie zaskoczyła jak była fajna na tak niewielkich wysokościach.
Naprawdę ciezko znaleźć imprezę, która organizacyjnie dorównuje ZMŚ. Wciąz zachowują dość swojski i przyjacielski klimat imprezy, przy rosnącej skali wydarzenia. 1000 osób spokojnie by się zapisało 😉 naprawde duże ukłony za pomysł i organizacje imprezy, na która sie naprawde czeka 😉