Z roku na rok przybywa nowych górskich imprez długodystansowych. Pojawia się co raz więcej opcji startów dla piechurów, jak i biegaczy. Tych mniej lub bardziej komercyjnych. I w końcu – tych mniej lub bardziej udanych. Mimo wszystko można odnotować pewien deficyt typowo zimowych wyryp. Te są znacznie większym wyzwaniem, zarówno dla uczestników, jak i organizatorów.
Niedawno Zimowy Maraton Świętokrzyski poinformował, że przyszłoroczna edycja wydarzenia nie dojdzie do skutku. Wobec milczenia organizatorów Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” w kuluarach mówiło się, że ta impreza także nie zostanie zorganizowana. Oznaczałoby to, że w zestawieniu na 2022 rok już na samym początku zabraknie dwóch sporych „graczy”. I tak naprawdę – jedynych zimowych wyryp o ogólnokrajowym zasięgu.
Ku uciesze miłośników zorganizowanego długiego dystansu, zimowa edycja „Sudeckiej Żylety” została zaplanowana na luty przyszłego roku. Impreza ma się odbyć 19 lutego, a miejscem startu i mety ponownie będzie malowniczo położona Głuszyca na Dolnym Śląsku.
„Żyleta” słynie z wymagających tras, sztywnych podejść i stromych zejść. To jest wyzwanie, które przyciąga na start setki uczestników z całej Polski. Nie są jeszcze znane parametry trasy – dystans, czy przewyższenia. Prawdopodobnie będzie to około 50-siąt kilometrów i pomiędzy 2000-, a 3000-metrów podejść. Bez względu na liczby, wszystko tak naprawdę będzie zależało od warunków panujących w górach. Zimą to aura rozdaje karty!
Na koniec ogromne podziękowania i brawa dla osób, które wzięły udział w naszym corocznym wyzwaniu na Facebooku! Jest siła! Przypominamy również o możliwości wspierania projektu Górskie Wyrypy na Patronite. Nasi Patroni (na razie wszyscy, bo jest ich niewielu) mają gwarantowane miejsca na listach startowych kilku imprez długodystansowych i nie muszą przejmować się zapisami, choćby na taką „Żyletę”. Wesprzyj jedyne medium promujące górskie imprezy długodystansowe dla piechurów! Przydatne linki:
Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” – opis wydarzenia w naszej bazie imprez
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
kiedy zapisy?:)
Nie ma jeszcze oficjalnego terminu Pi razy drzwi – koniec grudnia/ początek stycznia