Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to stosunkowo nowa atrakcja Gór Wałbrzyskich. Ze względu na lokalizację miejsce odznacza się sporą dostępnością. Na sam czubek budowli z łatwością dotrą ci mniejsi, starsi, jak i ci w wózkach – dzieciaki, czy osoby niepełnosprawne. Zapraszamy!
Spis treści
- Wzgórze Gedymina
- Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina
- Wzgórze Gedymina – trasa
- Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina – informacje praktyczne
Wzgórze Gedymina
Wzgórze Gedymina to szczyt w Górach Wałbrzyskich, którego wysokość wynosi 532 m n.p.m. Miejsce ma raczej miejski charakter. Znajduje się bowiem pomiędzy Szczawnem-Zdrój i Wałbrzychem. Tym samym, chcąc zdobyć szczyt oraz posadowioną na nim wieżę, nie trzeba jakoś szczególnie się przygotowywać.
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina została wzniesiona w 2022 roku. Budowla ma 33 metry wysokości i posiada dwa tarasy. Co istotne, zamiast schodów zainstalowano tu szeroką pochylnię o długości 300 metrów, która umożliwia wjazd wózków na samą górę.
Dolna platforma znajduje się na wysokości koron drzew, które skutecznie przysłaniają widoki. No dobrze – coś tam widać, np. Masyw Ślęży, ale trzeba znaleźć wyrwę między gałęziami.
Górny taras to już zupełnie inna bajka! Czubek wieży oferuje bowiem widok 360 stopni. Z panoramy jako pierwszy wyróżnia się pobliski Chełmiec, który dumnie góruje nad rozproszoną zabudową.
Nieco bardziej w tyle i na prawo całkiem dobrze widać Trójgarb, jednak z tej perspektywy szczyt z Gór Wałbrzyskich nie wygląda imponująco. Kierując wzrok znacznie bardziej na lewo, możemy obserwować najwyższy szczyt pasma – Borową.
Poza Górami Wałbrzyskimi wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina pozwala także oglądać bardziej oddalone Góry Sowie oraz wspomniany już wcześniej Masyw Ślęży.
Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju – trasa
Na szczyt prowadzi kilka znakowanych tras turystycznych, dzięki którym nawigacja w terenie jest bardzo prosta. Poza szlakami jest tu też kilka ścieżek spacerowych, które mogą urozmaicić lub nieco wydłużyć wędrówkę. Poniżej najpopularniejsze warianty dojścia do wieży widokowej.
Trasa ze Szczawna-Zdroju
Na niebieski szlak można wejść w centrum uzdrowiska, np. przy pijalni wód. Wędrówkę można rozpocząć kilkaset metrów później – z parkingu przy Słonecznej Polanie. Większość trasy wiedzie szeroką szutrową drogą. Dopiero na ostatnim odcinku droga ulega zwężeniu.
Trasa z Wałbrzycha (od Starego Zdrojku i dworca PKP Wałbrzych Miasto)
Podobnie jak w poprzednim wariancie wędrówkę można rozpocząć w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest parking przy dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto, skąd za niebieskim szlakiem wędrujemy do góry wśród zabudowy.
W ten sposób docieramy do Placu Gedymina. Tu również znajdzie się kilka miejsc parkingowych, więc zmotoryzowani mogą rozpocząć wędrówkę właśnie tutaj. Zaraz za Placem Gedymina szlak wprowadza do lasu. Idąc delikatnie pod górę, po około 10 minutach dotrzemy pod wieżę.
Trasa z Wałbrzycha (z parkingu przy stacji Wałbrzych Centrum)
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina – informacje praktyczne
- Wstęp na wieżę jest darmowy
- Wieża dostępna jest prawie przez cały rok. Ze względu na nieprzychylne warunki (np. oblodzenia) wieża jest czasowo zamykana
- Na wieży może przebywać jednocześnie 80 osób. Osiągnięcie limitu powoduje blokadę bramek wejściowych
- Przy wejściu, tuż za bramką po lewej stronie znajduje się pieczątka, którą można potwierdzić zdobycie szczytu i wieży widokowej
- Przy budowli znajdują się miejsca wypoczynku w postaci ław oraz stojaki na rowery
Lokalizacja na mapie
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych miejsc w Sudetach. A jeśli interesują Cię tylko wieże i punkty widokowe – tutaj jest ich dużo więcej. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.