Wieża widokowa na Bazaltowej Górze to niewielki zabytkowy obiekt znajdujący się na obszarze Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Mimo że budowla już dawno straciła swoją pierwotną funkcję, warto się tu wybrać penetrując najbliższą okolicę. Zapraszamy do lektury!

Położenie
Bazaltowa Góra (367 m n.p.m.) to niewielkie wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim. Jesteśmy w Sudetach Zachodnich, w województwie dolnośląskim oraz na obszarze Parku Krajobrazowego „Chełmy”.


Najbliższym większym miastem jest oddalony o około 6 kilometrów Jawor. Nieco dalej od wzniesienia są Świerzawa, Bolków oraz Strzegom. Z kolei najbliższymi (jednak znacznie mniejszymi) osadami ludzkimi będą Paszowice oraz Myślibórz.
Wieża widokowa na Bazaltowej Górze
Wieża widokowa na Bazaltowej Górze jest największą atrakcją wzniesienia, choć wielu geologów pewnie chętnie weszłoby w polemikę z tym stwierdzeniem. O tym za moment! Budowlę wzniesiono w 1906 roku, a za budulec posłużył lokalny bazalt.

Wieża ma zaledwie 10 metrów wysokości i otacza ją dorodny liściasty las. I to właśnie za sprawą tego lasu budowla straciła swoją pierwotną funkcję. Po wdrapaniu się na taras okazuje się bowiem, że zamiast pięknej panoramy można podziwiać z niego… korony drzew.

Mimo to, warto odwiedzić Bazaltową Górę i znajdującą się na niej wieżę. Budowla ze względu na budulec i filigranowe rozmiary wraz z otaczającym ją lasem tworzy uroczy i miły dla oka obrazek.
Bazaltowa Góra
Poza wspomnianą budowlą wzniesie ma do zaoferowania jeszcze kilka ciekawych miejsc. Znajdują się tu dwa stare wyrobiska bazaltu. W jednym z nich można zobaczyć pionowe kolumny bazaltowe o wysokości dochodzącej do około 10 metrów.



To właśnie nad starym kamieniołomem zlokalizowany jest niewielki naturalny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę.
Wieża widokowa na Bazaltowej Górze – jak dojść?
W opisywane miejsce najprościej oraz najszybciej dotrzemy czerwonym szlakiem turystyki pieszej. Tą trasą dojdziemy od strony Myśliborza lub z parkingu ponad Paszowicami.


Trasa z Paszowic
Trasa z Myśliborza
Bazaltowa Góra na Pogórzu Kaczawskim – Pozostałe informacje praktyczne
- Wstęp na wieżę jest darmowy oraz możliwy przez cały rok
- Najbliżej położony leśny parking znajduje się na poboczu drogi nieco ponad Paszowicami (droga Paszowice – Lipa. O tutaj. Parking jest bezpłatny
- W jednym z dawnych wyrobisk znajduje się miejsce wypoczynku w postaci wiaty z ławami
- Bezpośrednio przy wieży brak infrastruktury turystycznej
- Wzniesienie zaliczane jest do lokalnej odznaki turystycznej Korona Kaczawska
Zobacz też: Odznaka turystyczna „Korona Kaczawska”
Lokalizacja na mapie

Te miejsca też mogą Cię zainteresować:
Punkt widokowy na górze Bielec w Górach Kaczawskich – nowy, mały, ale cieszy!

Małe Organy Myśliborskie, czyli o atrakcji z Krainy Wygasłych Wulkanów

Szubienica w Wojcieszowie, czyli niemała ciekawostka z Gór Kaczawskich!

Więcej atrakcji w Sudetach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.