Wieża widokowa na Dłużku, to idealny cel wycieczek lub przystanek podczas wędrówek po Górach Kaczawskich. Choć jeszcze parę lat temu szczyt odwiedzany był wyłącznie przez pasjonatów i mieszkańców okolic, obecnie wyrasta na sporą atrakcję regionu. Wszystko za sprawą wspaniałych widoków oraz zróżnicowanych tras, którymi można dotrzeć na górę. Witajcie na Dłużku! Tu czas zdecydowanie się nie dłuży!
Dłużek (592 m n.p.m.), wymieniany także jako Dłużec, to szczyt w Górach Kaczawskich, a będąc dokładniejszym – w ich Grzbiecie Wschodnim. Choć przebiega przez niego tylko jeden szlak turystyczny, w dość prosty sposób można tu dotrzeć z Mysłowa, Dobkowa, Lipy, czy Wojcieszowa. I to właśnie ta ostatnia miejscowość najczęściej wybierana jest na bazę wypadową.
Wieża widokowa na Dłużku powstała w 2018 roku i jest efektem współpracy gmin Świerzawa, Wojcieszów i Pielgrzymka oraz Nadleśnictwa Złotoryja. W ramach tego samego projektu powstały też platforma widokowa na Okolu, a także wieża widokowa na górze Zawadna. Ten ostatni obiekt odwiedziliśmy w zeszłym roku i możecie przeczytać o nim tutaj. Inwestycja zawiera także powstanie wielu kilometrów single tracków, czyli tras rowerowych w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.
Zobacz też: Wieża widokowa na górze Zawadna. Widok z Pogórza Kaczawskiego za ponad pół bańki!
Z wieży na Dłużku widać całkiem sporo, jednak dla większości turystów będą to szczyty mniej znane. Nie ma się co dziwić, wszak w te partie Sudetów turystyka masowa jeszcze nie dotarła. Przynajmniej w sporą ich część. W szerokiej panoramie można wyróżnić położone stosunkowo blisko Chmielarza i Żeleźniaka. Dobrze widoczny jest też masyw Miłka i nieco schowany Połom. Wprawne oko wypatrzy Lubrze i znajdującą się za nią odrębną część Gór Kaczawskich – Góry Ołowiane. W nieco większej odległości z panoramy można wyodrębnić także Okole oraz Ostrzycę Proboszczowicką.
Na szczycie poza wieżą widokową znajduje się też szeroki pulpit z opisaną panoramą, a także tablica informacyjna prezentująca ciekawostki z okolicy. Całość uzupełnia miejsce wypoczynku dla odwiedzających w postaci stołu i ław.
Warto wspomnieć, że szczyt Dłużek zaliczany jest do odznaki turystycznej Korona Kaczawska powołanej przez PTTK Legnica. W ramach tego odznaczenia należy zdobyć 30 wytypowanych szczytów Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego. Więcej informacji na temat Korony Kaczawskiej znajdziecie tutaj.
Wieża widokowa na Dłużku – jak dotrzeć?
Wariantów dojścia jest naprawdę sporo i wszystko zależy od tego, jaki dystans chcemy przebyć i ile czasu mamy. Poza znakowanymi szlakami turystycznymi można skorzystać także ze ścieżek dydaktycznych, dzięki którym poznamy jeszcze więcej ciekawych miejsc. Wracając jednak do szlaków turystycznych – na szczyt dojdziemy znakowanymi trasami z każdej okolicznej miejscowości.
My rekomendujemy trasę z Wojcieszowa (albo szlakiem niebieskim albo ścieżką dydaktyczną poprowadzoną po drugiej stronie Miłka) przez Radzimowice oraz szczyty Marciniec i Rogacz.
Trasa z Wojcieszowa
Trasa z Dobkowa
Trasa z Mysłowa
Zobacz też największe atrakcje Rudaw Janowickich – TOP 10 – według internautów!?
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.