Wielkie i Małe Organy w Górach Łużyckich to cenne pod względem geologicznym atrakcje tego pasma. Skałki cieszą oko rzadko spotykaną formą, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się niewielki punkt widokowy. Zapraszamy!
Wielkie i Małe Organy w Górach Łużyckich położone są na obszarze Jonsdorfskiego Skalnego Miasta. Atrakcja znajduje się w pobliżu uroczego niemieckiego kurortu, jakim jest Jonsdorf, z którego można się tu wybrać na krótką wycieczkę.
Cechą charakterystyczną opisywanych skałek są piaskowcowe słupy mające do 15 centymetrów szerokości. Kolumny te przypominają znane z organów piszczałki i to właśnie od tego skojarzenia atrakcja wzięła swoją nazwę.
Podobne struktury słupowe znamy z bardziej okazałych formacji jak choćby Pańska Skała w Czechach, czy Organy Wielisławskie na Pogórzu Kaczawskim. W Jonsdorfskim Skalnym Mieście obiekt westchnień jest znacznie mniejszych rozmiarów, ale to właśnie ta filigranowość nadaje mu sporego uroku.
Przy atrakcji geologicznej urządzono niewielki punkt widokowy. Można z niego oglądać pagórkowaty krajobraz Gór Łużyckich. W panoramie wyróżnia się ich najwyższy szczyt – mający 793 m n.p.m. Luž (niem. Lausche).
W pobliżu opisywanego miejsca znajduje się wiele innych atrakcji – rozmaite skały o wymyślnych kształtach, punkty widokowe, czy dawne kamieniołomy młyńskie. Jeden z nich nosi nazwę Schwarzes loch – Czarna dziura.
Miejsce jest o tyle ciekawe, że w pobliżu dawnego wyrobiska można podziwiać dwie ogromne szczeliny skalne. Te swoiste „tunele” zostały wykute ręcznie, jako drogi transportowe dla materiału pozyskiwanego z kamieniołomu.
Wielkie i Małe Organy w Górach Łużyckich – informacje praktyczne
- Atrakcja znajduje się przy czerwonym szlaku turystycznym, którym można tu dotrzeć z miejscowości Oyblin lub z Kurortu Jonsdorf
- W pobliżu jest kilka miejsc wypoczynku z ławami i stołami
- W Jonsdorfie znajduje się wiele parkingów. Kilka z nich przy stacji kolejowej. Najbliżej atrakcji znajduje się parking przy ul. Hainstrasse, o tutaj
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.