Veliki Vitrenik w paśmie górskim Welebit to niezbyt wysoki szczyt, jednak widoki z niego są co najmniej zadowalające. Miejsce jest dobrym celem wędrówki dla tych, którzy chcą się nieco rozgrzać przed mocniejszym trekkingiem. To także propozycja dla osób, które po górach zbyt wiele nie chadzają, ale lubią się na nie czasem pogapić. Zapraszamy!
Na skróty
Lokalizacja: Chorwacja, Dalmacja, Welebit (Góry Dynarskie)
Oznaczenie szlaku: 803 + 811
Długość trasy: 2 km (w jedną stronę)
Suma podejść: 420 m
Suma zejść: 0 m
Najwyższy punkt na trasie: 433 m n.p.m.
Przebieg: Starigrad – Mirila – Veliki Vitrenik
Charakter: linia
Starigrad – rozwidlenie szlaków (pasmo górskie Welebit)
Veliki Vitrenik w Welebicie to szczyt znajdujący się nad zabudową miejscowości Starigrad. To właśnie będzie nasza baza wypadowa. Początek szlaku znajduje się na obrzeżach miejscowości. Od strony portu i parkingów można do niego dotrzeć ulicą Alojzija Stepinca lub praktycznie każdą inną uliczką prowadzącą do góry – z tym, że bardziej „pokrętnie”.
Będąc już na szlaku (red. nr 803) cel wędrówki mamy niemal na wyciągnięcie ręki. Musimy jednak pokonać całkiem sporo podejścia na stosunkowo krótkim odcinku trasy. Po prawej stronie mijamy kapliczkę i docieramy do rozwidlenia szlaków na wysokości około 250 m n.p.m.
Rozwidlenie szlaków – Veliki Vitrenik (pasmo górskie Welebit)
Skręcamy w prawo. Szlak (red. nr 811) przez pewien czas prowadzi nas przez krzaczaste zarośla i dość łatwo zboczyć z właściwej ścieżki. Po niespełna 200 metrach wychodzimy na otwartą przestrzeń. Trasa do najwygodniejszych nie należy, poruszamy się bowiem po rozrzuconych między blokami skalnymi kamieniach.
W końcu docieramy na szczyt! Widać stąd zabudowę miejscowości Starigrad rozciągniętą nad Kanałem Welebickim i znajdującą się po jego drugiej stronie wyspę Pag.
Stojąc tyłem do Adriatyku, po lewej stronie możemy oglądać Mali Vitrenik (410 m n.p.m.) a po prawej stronie początek kanionu Velika Paklenica. Z kolei przed nami rozpościera się szeroka panorama na postrzępione szczyty pasma Welebit.
Mirila – kamienne pomniki zmarłych
Po powrocie do rozwidlenia szlaków, przed ruszeniem w drogę powrotną, warto zobaczyć jeszcze jedno ciekawe miejsce. Mowa tu o mirila – kamiennych pomnikach zmarłych. Powstawały one od XVII do XX wieku w pobliżu górskich osad.
Zgodnie z tradycją podczas transportu ciała zmarłego z gór do najbliższego kościoła, można było je położyć (red. a tym samym odpocząć) tylko w jednym miejscu. To było właśnie mirila, gdzie zmarły po raz ostatni witał się ze słońcem.
Służyły do tego specjalne kamienie, które można oglądać do dziś. Z czasem te swoiste pomniki zaczęto zdobić różnymi symbolami, spośród których najpowszechniejszym był krąg solarny i krzyż. Wierzono, że dusza zmarłego pozostawała w kamieniu.
Trasa na Veliki Vitrenik w paśmie Welebit – informacje praktyczne
- Trasa znakowana jest za pomocą czerwonej i białej farby. Znaków należy wypatrywać na skalach i kamieniach, bardzo często na wysokości stopy
- Od rozwidlenia szlaków na szczyt prowadzi ścieżka, którą po kilku chwilach można zgubić. Cel wędrówki jest jednak dobrze widoczny i fragment trasy można pokonać na tzw. „krechę”
- Cała trasa jest krótka i nie jakoś szczególnie wymagająca. Na szczyt najlepiej ruszyć z samego rana, kiedy Słońce jeszcze nie pali. Mimo niewielkiego dystansu zamiast sandałów, czy klapek, warto nałożyć lekkie górskie lub sportowe buty. Ostatni odcinek obfituje w ostre kamienie
- Od przełęczy między szczytami Veliki i Mali Vitrenik można pójść dalej szlakiem 803 w kierunku osady Tomici. Tam znajduje się kolejne rozwidlenie, w lewo na Vidakov kuk i w prawo -wariantem 802- do kanionu Velika Paklenica.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.