Trasa Marsaskala – Marsaxlokk to krótka, jednak dająca wiele wspaniałych widoków wędrówka wschodnim wybrzeżem Malty. Jej główną atrakcją są piękne zatoki oraz białe klify, choć po drodze znajdą się też inne ciekawe miejsca w postaci plaż, zabytków, czy solnych panwi. Zapraszamy!
Wędrówka do Marsaxlokk – Na skróty
Dystans: 8,2 km
Czas wędrówki: 2-3 h
Suma podejść: 159 m
Znakowanie: brak
Trudności na trasie: w kilku miejscach ścieżka zbliża się do skraju klifów
Dzieci: małe dzieci tylko pod stałą opieką dorosłych
Trasa Marsaskala – Marsaxlokk – mapa, przebieg
Poniżej znajdziecie trasę oznaczoną na mapie w serwisie mapy.cz. Po kliknięciu w marszrutę (niebieskie kreseczki) zostaniecie przeniesieni bezpośrednio do serwisu.
Marsaskala – Ponta tal-Mignuna – Zatoka św. Tomasza
Wędrówkę rozpoczynamy w portowej części miejscowości Marsaskala (malt. ). Wiele osób po przejściu przez lokalny mostek „ścina” trasę, skręcając za nim w prawo. My jednak wybieramy nieco dłuższą opcję, skręcając w lewo w ul. Is-Salini. Ten wariant jest dużo ciekawszy dla oka!
Już po kilku minutach docieramy do miejscowych panwi solnych, gdzie w tradycyjny sposób pozyskuje się sól morską. Ot, ciekawostka, na takie miejsca trafimy jeszcze wiele razy. Okrążając miasteczko, mijamy pustostan po dawnym hotelu Jerma oraz Wieżę św. Tomasza.
Kierujemy się na lokalizację Ponta tal-Mignuna, gdzie znajduje się niewielka plaża oraz klify. Ich biel genialnie kontrastuje z niebieską wodą. Wąską ścieżką wracamy do góry, by wzdłuż głównej drogi (Triq il-Qaliet) w kilka minut dotrzeć do Zatoki św. Tomasza.
Zatoka św. Tomasza – Ponta tal-Munxar – Il-Ħofra l-Kbira
Mijamy kilka restauracji i kawiarni oraz kolejne niewielkie plaże, by rozpocząć najbardziej widokową część trasy. Wąską ścieżką wchodzimy nad niewielką zatoczkę, przy której znajduje się skalne okno Munxar.
Po chwili ścieżka skręca mocno w prawo i przez kilkaset metrów prowadzi nas przy skraju bielusieńkich klifów. Na moment oddalamy się od morza, mijamy stary wiatrak (red. niestety „nielot”) i osiągamy asfaltową drogę. Gdyby pójść nią w lewo, można dotrzeć do kolejnych ciekawych miejsc, m.in. Jaskini Kalanka.
My jednak przecinamy drogę i wąską ścieżką okrążamy Il-Ħofra l-Kbira – kolejną cieszącą oko zatokę. Tu również możemy zobaczyć panwie solne. Niewielkie, ale jakże urocze!
Il-Ħofra l-Kbira – Il-Ħofra ż-Żgħira – Marsaxlokk
Dosłownie kilka minut wędrówki później docieramy nad trzecią, pięknie zaokrągloną zatokę – Il-Ħofra ż-Żgħira. W pewnym momencie nasza ścieżka wkracza na niebezpieczny teren, gdzie klify ulegają degradacji. Mniej więcej w tym miejscu można zejść stromo w dół do niewielkiej dzikiej plaży.
Można kombinować, nieco obejść niebezpieczne miejsca i spenetrować ciekawe miejsca półwyspu Delimara, m.in. niewielką plażę św. Piotra, czy fort Delimara. My jednak postanawiamy jak najszybciej dotrzeć do Marsaxlokk.
Miejscowość słynie z tradycyjnych łodzi cumujących w tutejszym porcie oraz z targów rybnych, które w każdą niedzielę ściągają masę turystów. A, jako że jest niedziela… sami rozumiecie.
Trasa Marsaskala – Marsaxlokk – informacje praktyczne
- Trasa nie jest znakowana jednak jest chętnie uczęszczana przez turystów
- W kilku miejscach ścieżka przebiega w bliskiej odległości od skraju klifu. Warto zachować pewien dystans i… życie
- Po drodze mijamy kilka lokali gastro i sklepów
- W Marsaxlokk bardzo dużo lokali gastro. W niedziele dzikie tłumy
- Do Marsaskali z Valetty dojedziemy autobusami nr 91, 92 i 93 w około 25 – 35 minut
Jeżeli szukasz inspiracji do podróży po Europie, zobacz inne wpisy na temat miejsc, które odwiedziliśmy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Is there an English translation of this article?
If you use Google Chrome, you have three dots on the top right of your screen. Click and select „translate” 🙂