Starościńskie Skały, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Rudawach Janowickich. Miejscówka obok Skalnego Mostu, czy Sokolika Dużego wymieniana jest w gronie największych atrakcji okolicy. Fantastyczne formy skalne i świetny punkt widokowy – tak można podsumować to miejsce. Witajcie na Starościńskich Skałach, gdzie do XX wieku można było natknąć się na lwa!

Choć trudno w to uwierzyć, Starościńskie Skały lata największej świetności mają już za sobą. Na początku XIX wieku te fantastyczne formacje skalne zostały włączone do rozległego parku krajobrazowego. Wówczas cała okolica zyskała romantyczne zagospodarowanie z licznymi trasami spacerowymi oraz punktami widokowymi.
To może Cię zainteresować: Schronisko PTTK „Szwajcarka” w Rudawach Janowickich. Tyrolski „rodzynek” rodem ze… Szwajcarii!
Obecnie Starościńskie Skały nadal robią spore wrażenie na odwiedzających. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim, na atrakcję składa się bogata grupa formacji skalnych. Jedne z nich imponują wysokimi ścianami, inne zachwycają fantastycznymi kształtami. Najokazalszą z tutejszych skał jest Starościńska Igła.

Turystów niczym magnes przyciąga także tutejszy punkt widokowy. Niespełna 200 lat temu w jednej ze skał wykuto schody, a jej wierzchołek zabezpieczono barierką. Punkt widokowy do dziś jest bardzo chętnie odwiedzany.


Pisząc o miejscu, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze innym, niezwykle ciekawym incydencie, jaki miał tu miejsce przed laty. W 1822 roku na jednej ze skał ustawiono odlaną w hucie w Gliwicach żeliwną figurę lwa. Odlew ważył ponoć aż 300 kilogramów! Lew wylegiwał się na skalnej półce przez kolejnych kilkanaście dekad, aż do czasu, kiedy został z niej strącony (red. lub sam spadł).


Obecnie odlew znajduje się w pobliżu Jeziora Złotnickiego, a więc kilkadziesiąt kilometrów od opisywanego miejsca. Figura lwa narobiła sporo zamieszania w lokalnym nazewnictwie. W wielu publikacjach (mapy, przewodniki) miejsce nazwano właśnie Lwią Górą.

Co ciekawe, od lat trwają starania, aby przywrócić lwa w pierwotne miejsce. I choć w lokalnych mediach już kilkukrotnie informowano, że porozumienie jest kwestią czasu, odlew do dziś nie wrócił na swoje miejsce.

Dawna nazwa miejsca wywodziła się od imienia żony księcia Wilhelma
Starościńskie Skały – informacje praktyczne
- Atrakcja znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego
- Do skał można dojść kilkoma wariantami tras – od strony Janowic Wielkich, Strużnicy lub od Przełęczy Karpnickiej
- Punkt widokowy dostępny jest przez cały rok
- Na miejscu nie ma zorganizowanego miejsca do wypoczynku
- Najbliższe lokalne gastronomiczne to Schronisko PTTK „Szwajcarka”, bar Karioka w Karpnikach oraz kilka miejsc w Janowicach Wielkich
- Najbliższe parkingi znajdują się na Przełęczy Karpnickiej (płatny) oraz w Strużnicy (darmowy)
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych tras na Starościńskie Skały. Dzięki istniejącej sieci szlaków do atrakcji można dojść na wiele sposobów. W miejsce warto dotrzeć jedną drogą i wrócić inną, ponieważ w najbliższej okolicy znajduje się sporo ciekawych miejscówek. Który szlak na Starościńskie Skały wybierzecie? 😉

Trasa z parkingu w Strużnicy (czarny szlak)
Trasa z parkingu na Przełęczy Karpnickiej
Trasa z parkingu PKP Janowice Wielkie
Jeżeli interesują Cię inne ciekawe miejsca w Rudawach Janowickich, koniecznie zajrzyj tutaj! 🙂 Natomiast patrząc ogólniej – tutaj znajdziesz opisy atrakcji na polsko-czeskim pograniczu Sudetów.


Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.