Schwarzes loch w Górach Łużyckich to nietuzinkowe miejsce na mapie Sudetów. Miejsce, którym ludzkie pragnienia starły się z siłami natury… a może na odwrót? Ta unikatowa atrakcja turystyczna jednych przyciąga ciekawą historią, innych warstwą wizualną. I jedno trzeba przyznać już na wstępie – tu naprawdę jest niezwykły klimat!
Schwarzes loch w Górach Łużyckich, czyli nasza tytułowa Czarna dziura, to jeden z kilku dawnych kamieniołomów w pobliżu popularnego Kurortu Jonsdorf. Prace górnicze na tym obszarze rozpoczęły się kilka dobrych stuleci temu. Mówi się, że najprawdopodobniej miało to miejsce w XVI lub XVII wieku.
Co ciekawe, wszystkie te wyrobiska były kamieniołomami młyńskimi, w których pozyskiwano piaskowiec do produkcji kamieni młyńskich. Z czasem zaczęto produkować koła wykonane z kilku kawałków piaskowca, które rozsławiły niewielki Jonsdorf na świecie. Rocznie produkowało się tu około 1000 takich kół i sprzedawano je, m.in. do Rosji i Anglii.
Po zamknięciu kamieniołomów młyńskich dość szybko objęto je ochroną. Utworzono istniejący do dziś rezerwat przyrody, a kilkadziesiąt lat później wytyczono tu ścieżkę przyrodniczą. Dziś dawne wyrobiska stanowią niemałą atrakcję turystyczną.
Czarna dziura to największy z dawnych kamieniołomów, w którym dziś funkcjonuje niewielkie muzeum z ekspozycją. Miejsce można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Najbardziej interesujące wydają się jednak okolice głębokiego na 50 metrów kotła.
Mowa tu o dwóch ogromnych szczelinach skalnych – Czarna Dziura i Biała Ściana, które zostały wykute ręcznie jako drogi transportowe z kamieniołomu. Szczeliny zostały połączone w 1810 roku na skutek usunięcia znajdującej się pomiędzy nimi skały.
W pobliżu Czarnej dziury znajduje się cała masa interesujących skałek i punktów widokowych. Naprawdę warto zarezerwować nieco więcej czasu na spenetrowanie najbliższej okolicy!
Schwarzes loch w Górach Łużyckich – informacje praktyczne
- Przez atrakcję przechodzi zielony szlak turystyczny
- W opisywane miejsce najprościej dostać się od miejscowości Jonsdorf
- W Jonsdorfie znajduje się wiele parkingów. Kilka z nich przy stacji kolejowej. Najbliżej atrakcji znajduje się parking przy ul. Hainstrasse, o tutaj
- W pobliżu znajduje się kilka miejsc wypoczynku w postaci ław ze stołami
Lokalizacja na mapie
Jeżeli interesują Cię inne tego typu ciekawe miejsca tutaj znajdziesz opisy atrakcji na polsko-czeskim pograniczu Sudetów.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.