Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd, to nasz subiektywny przegląd ciekawych miejsc na tej długodystansowej trasie. Szlak łączący Kraków z Częstochową odwiedza topowe atrakcje na Jurze Krakowsko-częstochowskiej. Oprócz niesamowitych średniowiecznych warowni, trasa umożliwia poznanie ciekawych obiektów przyrodniczych. Zapraszamy!
Niniejszy artykuł powstał w ramach mini serii na temat Szlaku Orlich Gniazd. Jeżeli interesuje Was ta trasa, koniecznie zobaczcie poprzedni wpis na ten temat. Zebraliśmy w nim sporo praktycznych informacji, które ułatwią planowanie wędrówki!
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – wstęp
Atrakcje na SOG można rozpatrywać na kilka sposobów. Część z nich znajduje się bezpośrednio na trasie lub dojście do nich zajmuje raptem kilka minut. I to właśnie o takich miejscach będzie ten tekst. Postanowiliśmy przejść szlak w miarę sprawnie i dlatego nie wgryzaliśmy się zbytnio w teren poza nim.
Jeżeli jednak na pokonanie trasy chcecie poświęcić więcej dni i nie będziecie musieli liczyć każdej godziny, zdecydowanie warto od czasu do czasu zrobić skok w bok! Dzięki temu lista wartych odwiedzenia miejsc będzie dwukrotnie dłuższa!
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Dolina Prądnika i Brama Krakowska
Idąc od strony Krakowa, to pierwsza większa atrakcja na trasie. Dolina Prądnika ma kilka kilometrów długości, a jej brzegi usiane są wapiennymi ostańcami. Im bliżej Ojcowa, tym skałek jest więcej! Znajduje się tu popularna Brama Krakowska, stanowiąca naturalne wrota do wąwozu Ciasne Skałki.
Naprzeciw Bramy Krakowskiej znajduje się Góra Koronna, mająca do zaoferowania takie atrakcje, jak Jaskinia Ciemna wraz z ulokowaną przy niej platformą widokową, czy skalne iglice przypominające ludzką dłoń, a więc popularna Rękawica. Część skałek widać z doliny. Góra Koronna znajduje się poza SOG.
W dalszym przebiegu Dolina Prądnika wprowadza nas do centrum Ojcowa, gdzie poza kilkoma wartymi uwagi zabytkowymi budynkami zaciekawić może miejscowy zamek.
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Zamek Pieskowa Skała
Około 10 kilometrów za Doliną Prądnika znajduje się kolejna warta uwagi atrakcja na SOG, jaką jest Zamek Pieskowa Skała. Warownię ufundował w XIV wieku Kazimierz Wielki. Nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń, takich jak najazdy Szwedów, czy pożary.
Obecnie w zamku brakuje oryginalnego wyposażenia sprzed stuleci, a wnętrza warowni częściowo zajmują ekspozycje rzeźb, obrazów, tkanin, czy gobeliny. Moim zdaniem największe wrażenie robi sam zamek oglądany z zewnątrz, dlatego warto pokręcić się trochę wokół murów lub wejść na dziedziniec.
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Maczuga Herkulesa
Jedna z wizytówek Jury krakowsko-częstochowskiej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Szlaku Orlich Gniazd. Jeżeli jesteście tu po raz pierwszy, koniecznie zejdźcie ze szlaku, aby na własne oczy zobaczyć tego niesamowitego ostańca!
Maczuga Herkulesa to mająca 25 metrów wysokości skała, znajdująca się poniżej Zamku Pieskowa Skała. Spod warowni można tu dotrzeć żółtym szlakiem turystyki pieszej w zaledwie w kilka minut. Zdecydowanie warto!
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Niedźwiedź i Okiennik
W naszej wędrówce po największych atrakcjach Szlaku Orlich Gniazd znajdujemy się obecnie na blisko 90 kilometrze trasy (red. licząc od Krakowa). To właśnie tutaj możemy oglądać dwie ciekawe formacje skalne. Pierwsza z nich – Niedźwiedź – widoczna jest bezpośrednio ze szlaku.
Od skały Niedźwiedź można przejść się kilka minut wzdłuż kamiennego muru w kierunku skały Okiennik. Formacja ta cieszy oko, jednak zabraliśmy Was tu z innego powodu.
Jest nim widok na Zamek Ogrodzieniec, który rozpościera się ze skalnej grzędy w pobliżu Okiennika. Dla mnie to jeden z lepszych widoków na całym Szlaku Orlich Gniazd. A jeżeli traficie tu w okolicach zachodu słońca… Sami zobaczcie!
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec to kolejna wizytówka Jury Krakowsko-częstochowskiej oraz Szlaku Orlich Gniazd. To także kolejna warownia ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Budowla w swojej historii była kilkukrotnie zdobywana, plądrowana, czy podpalana.
Obecnie zamek przyjmuje formę trwałej ruiny i to właśnie ta surowość nadaje jej niesamowitego uroku. Warownię można zwiedzać dzięki wytyczonej w niej trasie turystycznej, która odwiedza, m.in. baszty, dziedzińce i komnaty.
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Okiennik Wielki
Okiennik Wielki to dla mnie prawdziwy hit na trasie SOG! Ostaniec ma 35 metrów wysokości, a o jego wyjątkowości stanowi znajdujące się w szczytowych partiach okno skalne o średnicy pięciu metrów i długości siedmiu metrów.
Okiennik Wielki znajduje się w pobliżu wsi Piaseczno i Skarżyce. Szlak Orlich Gniazd okrąża ostańca z zachowaniem pewnej odległości, dlatego warto zejść na moment z trasy, by wąską ścieżką zbliżyć się do tego niesamowitego cudu natury!
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Góra Zborów
Góra Zborów (468 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie północnej części Jury, przez co stanowi dogodny punkt widokowy na najbliższą okolicę. Mnogość tutejszych ostańców oraz ich fantazyjne kształty naprawdę cieszą oko.
Na obszarze utworzonego tu rezerwatu przyrody znajduje się także kilka jaskiń, w tym Jaskinia Głęboka. Wszystkie jaskinie zlokalizowane są poza trasą SOG. Te okolice to także mekka dla wspinaczy skałkowych.
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach to zrekonstruowana średniowieczna warownia mająca swoje początki w XIV wieku. Przez lata obiekt pozostawał ruiną, aż nadszedł 2002 rok, kiedy to rozpoczęto odbudowę od podstaw.
Obecnie warownia cieszy oko bardzo zgrabną i estetycznie wykonaną bryłą. Moim zdaniem największe wrażenie budowla robi z zewnątrz, dlatego warto zakupić bilet choćby na błonia, by przespacerować się chwilę u podnóża zamkowych murów.
Największe atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Olsztynie
Ruiny Zamku w Olsztynie posadowione na Górze Zamkowej dumnie górują nad zabudową tej miejscowości. Już samo wzniesienie ze spłaszczonymi szczytowymi partiami oraz porozrzucanymi białymi ostańcami daje ciekawy widok.
Obecnie po średniowiecznej warowni pozostały dwie wieże oraz część murów zamkowych.
To już wszystkie miejscówki na trasie Szlaku Orlich Gniazd, które postanowiliśmy wyróżnić. Po drodze mijaliśmy sporo innych ciekawych atrakcji, o których być może kiedyś opowiemy. Tymczasem, zapraszam Was na kolejny tekst tej mini serii, który pojawi się na stronie w najbliższych tygodniach 🙂
To również może Cię zainteresować: GSS 2.0 – wirtualny szlak długodystansowy przez Sudety
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.