Najkrótsza trasa na Trójgarb wiedzie z niewielkiego Lubomina położonego u podnóża masywu. Szlak nie jest specjalnie wymagający i nie posiada trudnych technicznie odcinków. To propozycja dla tych, którzy w krótkim czasie chcą dotrzeć pod popularną wieżę widokową na Trójgarbie.
Lubomin to niewielka miejscowość w pobliżu Wałbrzycha. Ze względu na swoją lokalizację miejscowość stała się świetnym punktem wypadowym na Trójgarb (778 m n.p.m.). Sam szczyt w ostatnich latach przeżywa istne oblężenie.
Wszystko za sprawą wieży widokowej, która powstała w 2018 roku. Budowla ma 27 metrów wysokości i aż pięć tarasów widokowych, a jej nowoczesny i niespotykany wygląd wprawił w zadumę już nie jedną osobę.
W Lubominie są co najmniej dwa dogodne miejsca rozpoczęcie wycieczki. Jednym z nich jest niewielki bezpłatny parking przy ul. Głównej – na wysokości lokalnego boiska sportowego. Jest tu też przystanek autobusowy. Drugim jest położony kilkaset metrów dalej parking przy Bacówce – nieistniejącym już obiekcie PTTK.
Wariant pierwszy rozpoczęcia – z bezpłatnego parkingu przy ul. Głównej
Na szlak wchodzimy przy boisku sportowym i przez kilkadziesiąt metrów musimy iść poboczem ul. Głównej. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo. Ta droga prowadzi do płatnego parkingu. My jednak za żółtymi i zielonymi znakami skręcamy w prawo w nieutwardzoną dróżkę.
Powoli zyskujemy na wysokości dochodząc do miejsca, gdzie szlak zielony odchodzi w lewo. My nadal trzymamy się szlaku żółtego i wchodzimy za nim do lasu.
Wariant drugi rozpoczęcia – z parkingu przy Bacówce
Plusem wyruszenia z tego parkingu, jest fakt, że nie musimy iść poboczem drogi. Dotakowo, skracamy trasę o kilkaset metrów. Ta opcja może być bardziej odpowiednia dla osób, które mają problem z poruszaniem się lub dla rodziców z dziećmi.
Z parkingu przy Bacówce leśną dróżką musimy wspiąć się do żółtego i zielonego szlaku. Dochodzimy do miejsca, gdzie szlak zielony odbija w lewo. My idziemy za żółtymi znakami do lasu.
Najkrótsza trasa na Trójgarb – dalszy przebieg trasy
Po pokonaniu nieco bardziej stromego odcinka docieramy do Lubomińskiego Siodła. To miejsce, gdzie teren wyraźnie się wypłaszcza. Spotykają się tu trzy szlaki – nasz żółty, zielony oraz niebieski – za którymi zmierzamy w kierunku szczytu.
Po chwili wytchnienia rozpoczyna się kolejny bardziej stromy odcinek. Zaraz za tym podejściem do naszej drogi dołączają kolejne dwa szlaki – czarny i czerwony. Teraz, poruszając się już pięcioma szlakami jednocześnie, wygodną drogą docieramy na szczyt Trójgarbu.
Najkrótsza trasa na Trójgarb – ile to kilometrów i ile trwa wejście?
Najkrótsza trasa na Trójgarb ma zaledwie 2 km (od Bacówki) oraz niespełna 3 km długości (od darmowego parkingu) w jedną stronę. Przy czym warto pamiętać, że praktycznie cały ten odcinek, to podejście. Idąc żółtym szlakiem z Lubomina na Trójgarb pokonujemy łącznie około 300 metrów przewyższeń dodatnich.
Mapa-turystyczna.pl wylicza, że trasa powinna zająć nam 1 godzinę i 16 minut. Podczas mojej ostatniej wizyty na Trójgarbie, podejście z Lubomina na szczyt zajęło mi 50 minut – w warunkach zimowych i robiąc po drodze kilkanaście zdjęć.
Wariant pierwszy wyjścia (darmowy parking)
Wariant drugi wyjścia (parking przy Bacówce)
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.