Marsaxlokk to niewielka miejscowość na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty. Miejsce jest maltańskim zagłębiem tradycyjnych łodzi luzzu, które leniwie kołyszą się na wodzie w tutejszej zatoce. Jest tu też popularny targ, malownicze zatoki i ciekawe zabytki. Zapraszamy!
Marsaxlokk to miejscowość rybacka, która w ostatnich latach stała się jedną z topowych atrakcji turystycznych na wyspie. Można pójść o krok dalej – to mocno promowany produkt turystyczny, będący źródłem utrzymania setek lokalersów.
Czy to źle? Na pewno nie. Czy miejsce jest sztuczne i kiczowate? Zdecydowanie nie. Warto jednak mieć na uwadze, że powstała wokół niego pewna otoczka, która przyciąga prawdziwe tłumy turystów.
Co zatem sprawia, że Marsaxlokk jest tak tłumnie odwiedzane?
Tradycyjne łodzie luzzu
Luzzu to tradycyjne maltańskie łodzie rybackie. Nie zagłębiając się w technikalia, łodzie te charakteryzują się mocnymi, żywymi kolorami, które wzorowo kontrastują z odcieniami wody. Na dziobie luzzu maluje się oczy. To oczy Ozyrysa, strzegące rybaków na morzu.
Marsaxlokk, a w zasadzie tutejsza zatoka, to prawdziwe zagłębie tradycyjnych łodzi. Różne źródła podają, że stacjonuje tu około 70% całej maltańskiej floty rybackiej. Inni twierdzą, że jest tu nawet 300-400 rybackich łodzi.
Unikatowy widok z zatoki
Barwne łodzie luzzu kołyszące się leniwie na błękitnych wodach to obrazek, który naprawdę cieszy oko. Uzupełnieniem tego obrazka niczym z filmu jest zabudowa Marsaxlokk z dominującą bryłą kościoła Matki Boskiej Pompejskiej.
Naszym zdaniem najlepszy widok rozpościera się z portowego cypla. Aby do niego dotrzeć, należy obejść zatokę i wejść na drogę Triq il-Wilga. Będąc już na cyplu, warto wskoczyć na jeden z drewnianych pomostów. Wspaniały widok gwarantowany!
Targ rybny
Targ rybny to prawdziwa atrakcja Marsaxlokk, która w każdą niedzielę przyciąga tysiące turystów. Stragany rozstawione są nad samą zatoką i prócz świeżych ryb, owoców morza, czy warzyw, można na nich znaleźć także pamiątki, rękodzieło, czy lokalne przetwory.
To właśnie tutejszy targ promowany jest jako miejsce, którego nie można pominąć podczas wizyty na Malcie. Szczerze powiedziawszy, kto trochę podróżuje i odwiedzał już takie miejsca, samym targiem raczej się nie zachwyci. Największe wrażenie robi jego lokalizacja nad lazurową wodą, na której kołyszą się dziesiątki łodzi.
Okoliczne plaże, zatoki i baseny
W pobliżu Marsaxlokk znajduje się wiele malowniczych zakątków. Niektóre z nich są bardzo popularne, jak choćby Basen św. Piotra (St Peter’s Pool). To naturalne kąpielisko, gdzie popularne są skoki do wody, czy nurkowanie.
Zobacz też: Trasa Marsaskala – Marsaxlokk. Wędrówka wzdłuż pięknych zatok na Malcie
Basen św. Piotra znajduje się na półwyspie Delimara. Tam też zlokalizowane są inne plaże, m.in. Long Bay i Slug Bay. Kierując się natomiast bardziej na północny-wchód, można podziwiać znacznie większe zatoki – Il-Ħofra ż-Żgħira oraz Il-Ħofra l-Kbira.
W przypadku, kiedy od nadmiaru turystów zapragniecie uciec na chwilę na łono natury, dobrym pomysłem będzie wyruszenie na wędrówkę z Marsaxlokk do położonej bardziej na północnym-wschodzie miejscowości Marsaskala. Opis takiej wędrówki (red. z tym, że w drugą stronę) znajdziecie tutaj.
Pozostałe atrakcje i zabytki
Okolice Marsaxlokk obfitują w wiele ciekawych miejsc, które z powodzeniem można potraktować jako uzupełnienie podczas spędzania czasu w miejscowości. Najwięcej z nich znajduje się na już wspomnianym półwyspie Delimara.
Zobacz też: Blue Grotto na Malcie – cud natury i największa naturalna atrakcja wyspy
Mowa tu o forcie Delimara, nieczynnej latarni morskiej, czy panwiach solnych. Także w pobliżu miejscowości można zwiedzić jaskinię i muzeum Għar Dalam, w której odsłonięto, m.in. kości zwierząt z epoki lodowcowej.
Marsaxlokk – ciekawostki
- W okolicach Marsaxlokk poławia się największą ilość ryb i owoców morza na Malcie, które następnie trafiają do restauracji na terenie całej wyspy
- W 1989 roku na wodach w pobliżu osady doszło do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Georgea Busha z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, którzy ogłosili stąd zakończenie zimnej wojny
- W miejscowym forcie Delimara w 2016 roku kręcono sceny do filmu Assassin’s Creed
Marsaxlokk – położenie na mapie
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.