Koszula Bug Barrier Expedition została stworzona z myślą o ludziach, którzy nie chcą rezygnować z aktywności w upalne dni. Model, który postanowiłem przetestować, wyposażony jest w wiele rozwiązań chroniących przed słońcem i wysokimi temperaturami. Warto tu wymienić choćby filtr zatrzymujący szkodliwe promieniowanie UV, czy nawet technologię termoregulacji aktywowanej temperaturą ciała. Jak sprawdziła się koszula podczas wędrówek? Czy to dobry wybór na górskie szlaki?
Firma powstała w 1968 roku w USA i początkowo produkowała odzież dla wspinaczy. Obecna nazwa – Royal Robbins – pochodzi od imienia i nazwiska jej założyciela. On także uprawiał wspinaczkę skałkową. Wypada jednak napisać więcej – on był prekursorem, który wyznaczał trendy podczas wspinaczki po wielkich ścianach. Był zwolennikiem ekologicznej wspinaczki oraz wypromował kości.
Od 2018 roku Royal Robbins jest częścią firmy Fenix Outdoor International AG. Możecie ją kojarzyć z takich marek, jak Primus, czy Hanwag. Royal Robbins, to wszechstronna odzież turystyczna, podróżnicza, ale i na co dzień.
Motywy testu
Podczas startów w wielokilometrowych górskich imprezach dla piechurów stawiam na proste i techniczne kroje. Nie potrzebuję kołnierzyków, czy długich rękawów. Ma być minimalistycznie i surowo. Górskie wyrypy, to tylko jedna z aktywności. W ciągu roku odbywam dobrych kilkadziesiąt górskich wycieczek – czy to rodzinnych, ze znajomymi, czy w pojedynkę. Pomyślałem, że warto poszukać odzieży, która wykonana będzie z technicznych tkanin, jednak będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie. Wiecie – inaczej.
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – dlaczego na upały?
Koszula została wyposażona w szereg rozwiązań, mających ułatwić wędrowanie, czy ogólniej aktywność w upalne dni. Dzięki zastosowanym patentom produkt posiada cechy pożądane podczas wysokich temperatur. Zanim przejdziemy do właściwej części testu, przejrzyjmy je na szybko.
- HeiQ Smart Temp, to inteligentna technologia termoregulacji aktywowana temperaturą ciała. W dużym uproszczeniu – podczas aktywności w gorące dni, kiedy ciało produkuje dużo ciepła, a na skórze pojawia się pot, tkanina aktywuje funkcję dynamicznego chłodzenia. Po osiągnięciu komfortu cieplnego funkcja ta sama się dezaktywuje. I tak w kółko!
- lekki, oddychający i szybkoschnący materiał sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci. Za tą funkcjonalność odpowiedzialny jest poliester ripstop
- tkanina chroni przed promieniowaniem słonecznym na poziomie UPF 30+.
UPF, to wskaźnik obrazujący, w jakim stopniu ubranie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wskaźnik 30+ uznaje się za bardzo dobry. Filtr zatrzymuje około 96-97% promieni UV.
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – InsectShield, czyli ochrona przed komarami i owadami
Dla jednych będzie to dodatkowy bajer, a dla innych wyznacznik podczas wyboru produktu. Wszystko zależy od tego, gdzie się wybieramy i co chcemy robić. Ja traktuję tę funkcjonalność jako ciekawostkę. Technologia InsectShield powstała w wyniku autorskich rozwiązań producenta i zastosowaniu substancji odstraszającej, m.in. komary, kleszcze, czy muchy. Tę samą substancję stosuje się, np. do impregnacji odzieży używanej przez międzynarodowe organizacje humanitarne.
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – użytkowanie
Koszula z serii Bug Barrier to dla mnie spore zaskoczenie. Z jednej strony zdawałem sobie sprawę z faktu, że to musi być dobry produkt. W końcu Royal Robbins to renomowany producent. Z drugiej jednak obawiałem się, że koszula podczas wielokilometrowego marszu nie sprawdzi się tak, jakbym sobie życzył. Już pierwsze testy dały odpowiedzi na część nurtujących mnie pytań.
Pozostańmy na chwilę przy komforcie. Myślę, że nie tylko dla mnie istotne jest, by odzież, na którą stawiam podczas różnych aktywności, była miła w dotyku. Powiem wprost – szlag mnie trafia za każdym razem, gdy użyty materiał lub jakiś wystający szew „gryzie” gdzieś w plecy, czy szyję. Aż mi się włos jeży na głowie na samą myśl o tym! Tym większa była moja ulga, kiedy okazało się, że model od Royal Robbins jest bardzo „miło” wykończony od środka.
Wykończenie wewnętrznej strony koszuli w połączeniu z lekką i oddychającą tkaniną, ma jeszcze jeden istotny plus. Nawet po długim podejściu w słońcu, nawet z bardziej dopasowanym (czyt. przylegającym) plecakiem, materiał nie „klei” się do pleców. Mimo, że skóra jest wilgotna, na koszuli nie ma śladu potu.
Pozostaje jeszcze warstwa wizualna koszuli Bug Barrier. Modny krój, kołnierz, nienaganne wykończenie oraz detale – hafty na kieszonce i rękawie, czy delikatne guziki z nazwą producenta. Wszystko to daje bardzo schludny look. Muszę przyznać, że już dawno na szlaku nie otrzymałem tylu uśmiechów od mijanych Pań 😉 Poważnie!
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – parametry techniczne
- Materiał: 100% poliester, Expedition Ripstop
- Waga: 266 g
- Filtr UV: UPF 30+
- Krój: swobodny
- Kieszenie: 4, jedna na zamek
- Rękawy: długie, możliwość podwinięcia
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – najważniejsze cechy
W kontekście użytkowania pod kątem turystycznym, czy też wyprawowym, mogę wyróżnić kilka podstawowych moim zdaniem atutów.
- Wygoda. Luźny krój i zastosowane materiały sprawiają, że produkt użytkuje się komfortowo. Dodatkowo materiał odporny jest na zagięcia, a podczas noszenia plecaka na plecach nie pojawiają się mokre od potu plamy
- Dobra wentylacja. Nie wnikam, czy szybkie pozbywanie się nadmiaru ciepła, to zaleta materiałów, czy inteligentnej technologii HeiQ Smart Temp. Fakty są takie, że koszula pomaga utrzymywać także komfort cieplny ciała
- Niska waga. Dla mnie niska waga odzieży górskiej i ekwipunku zawsze stoi na wysokim miejscu. To dodatkowe wsparcie nie tylko w wyjątkowych sytuacjach na szlaku, ale i podczas pakowania i transportu górskiej garderoby. Pisałem o tym jakiś czas temu w tym wpisie
- Uniwersalność. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom koszula będzie idealna w trakcie aktywności w upalne dni, jak i ogólnie – w cieplejszej części roku. Podczas zmiany warunków w każdej chwili można podwinąć rękaw i zabezpieczyć go wszytą patką na guzik
- Wygląd. Look, jaki daje nam koszula, to miła odskocznia od wszystkich technicznych krojów.
Koszula Royal Robbins Bug Barrier Expedition – podsumowanie
Koszula z serii Bug Barrier od Royal Robbins to nowoczesna outdoorowa propozycja w eleganckim wydaniu. Model łączy nowoczesne technologie z luźnym i eleganckim krojem. Tym samym otrzymujemy produkt kompletny, który jednocześnie wspiera organizm oraz pozwoli wyróżnić się na szlaku, w schronisku, czy na biwaku! Choć nie tylko – koszula jest na tyle uniwersalna, że od czasu do czasu ubieram ją także w mieście.
Koszula od Royal Robbins to tylko jeden z produktów dla ludzi aktywnych, w których zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań podnoszących komfort użytkowania. Już teraz mogę zdradzić, że niebawem na stronie pojawi się kolejny test. Tymczasem, zainteresowanych odsyłam do sklepu online Royal Robbins. Zobacz inne produkty dla mężczyzn z serii Expedition lub Bug Barrier od Royal Robbins! Co możesz jeszcze zrobić?
- Polub nasz profil na Facebooku
- Obserwuj nas na Instagramie
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy 😉
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Ekstra Ci pasuje ta koszulka. Bardzo fajna recenzja. Chętnie bym jeden model zakupił, ale hmm nie za 99 euro :/
Może po GSB 😉
Dzięki za komentarz! 🙂 Faktycznie, cena wysoka… ale zawsze można kupić inny model, np. bez impregnacji przeciw owadom, czy bez podwijanych rękawów, a z krótkimi. I już jest 30 euro mniej, a technologie praktycznie te same, co w testowanym modelu 🙂