Dziki Wąwóz to urocze miejsce, którego walory docenią miłośnicy przyrody i osoby ceniące sobie ciszę i spokój. Wraz z malowniczą okolicą, miejscówka będzie świetnym terenem na leniwe spacery i poszukiwania ukrytych w okolicy atrakcji. A tych jest co najmniej kilka! Zapraszamy do lektury!

Dziki Wąwóz – położenie
Dziki Wąwóz to niewielki jar znajdujący się na Pogórzu Izerskim w Sudetach Zachodnich. Jesteśmy na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Atrakcja zlokalizowana jest pomiędzy małymi miejscowościami – Pokrzywnik i Maciejowiec (woj. dolnośląskie).
Zdecydowanie największym miastem w okolicy jest Jelenia Góra położona -licząc w prostej linii- w odległości około 10 kilometrów od wąwozu. Dość blisko jest tu też z Mirska, Wlenia, czy Lubomierza.

Dziki Wąwóz w Maciejowcu
Dziki Wąwóz rozciąga się wzdłuż Maciejowickiego Potoku. Jego dnem prowadzi wąska dróżka, którą można przejść od głównej drogi aż do koryta rzeki Bóbr. Albo w przeciwną stronę! Przebiega tędy pieszy szlak turystyczny w kolorze żółtym.



Wspomniana trasa nie należy do najdłuższych. To zaledwie kilometr, jednak w łatwy sposób w cieszącej oko scenerii można dorzucić kilka kolejnych. O tym będzie jednak za chwilę. Wędrując wzdłuż Maciejowickiego Potoku, mijamy piękne drzewa i pojedyncze formacje skalne.
Zobacz też: Perła Zachodu – gościniec w malowniczym Borowym Jarze na skraju Pogórza Izerskiego

W środkowej części Dzikiego Wąwozu trafimy na niewielką kaskadę. Tu Maciejowicki Potok spada z impetem z około metrowego progu skalnego. Miejsce to nazywane jest -może nieco hucznie- Dzikim Wodospadem.


W rzeczywistości przez większość roku kaskada nie przybiera większych rozmiarów. Co nie zmienia faktu, że wraz z Dziką Grotą dodaje okolicy sporo uroku. Jedynie podczas wiosennych roztopów oraz po intensywnych opadach Dziki Wodospad pokazuje swoje bardziej „bogate” oblicze.
Zobacz też: Szwajcaria Lwówecka – brama do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru

W tym miejscu warto wspomnieć, że Dziki Wąwóz wchodzi w skład XIX-wiecznego założenia pałacowo-parkowego w Maciejowcu. Kompleks ten swoje lata świetności zdecydowanie ma za sobą, jednak co jakiś czas mówi się nieco głośniej o szansie na odzyskanie jego dawnej świetności.

W ramach podjętych przed laty prac powstała sieć dróżek łączących ciekawe miejsca oraz punkty widokowe na Karkonosze i Dolinę Bobru (red. obecnie zarośnięte). Całość uzupełniły nasadzenia, z których do dziś przetrwało około 60 gatunków drzew i 20 gatunków krzewów, m.in. dęby, buki, kasztanowce, tulipanowiec amerykański, czy magnolie japońskie.


Ze względu na drogocenne walory przyrodnicze, miejsce od lat wiązane jest z powstaniem na jego terenie rezerwatu przyrody, jednak na razie kończy się na zapowiedziach i pojedynczych publikacjach w lokalnej prasie.
Okoliczne atrakcje
Wędrując Dzikim Wąwozem do góry (red. od strony koryta rzeki Bóbr), w pewnym momencie po prawej stronie natrafimy na zarośnięte kamienne schody. Warto je pokonać i poświęcić chwilę na odnalezienie ukrytej między drzewami niewielkiej budowli.

Mowa tu o mauzoleum rodziny von Kramstów, urzędujących przed laty w pobliskim pałacu. Budowla z doryckim portykiem przyciąga wzrok swoją subtelnością. Zaglądając do jej wnętrza przez niewielki otwór, dostrzeżemy uszkodzony sarkofag.



Wędrując dalej leśną dróżką dojdziemy do kolejnych atrakcji Maciejowca. Wśród nich znajduje się XVII-wieczny Dwór Obronny, pochodzący z XIX wieku pałac oraz przylegająca do niego kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


Zarówno renesansowy dwór, jak i pałac przez długi czas pozostawały w złej kondycji. Obecnie częściowo odrestaurowane pozostają w rękach prywatnych i nie są przeznaczone do zwiedzania.

Dziki Wąwóz – trasa
Opisywane miejsce najłatwiej osiągnąć z niewielkiego parkingu, który znajduje się na poboczu drogi między Pokrzywnikiem i Maciejowcem. W tej opcji to bardzo krótki spacer. Osoby, które chciałby jednak przejść kilka kilometrów więcej, mogą zrealizować przechadzkę od strony Pilchowic wzdłuż koryta rzeki Bóbr.



Do atrakcji można też dotrzeć szlakiem od strony Zapory w Pilchowicach. Poniżej wszystkie trzy opcje na mapkach.
Trasa do Dzikiego Wąwozu z parkingu
Trasa do Dzikiego Wąwozu z Pilchowic
Trasa do Dzikiego Wąwozu od Zapory w Pilchowicach

Dziki Wąwóz – pozostałe informacje praktyczne
- Na miejscu brak infrastruktury turystycznej w postaci miejsc wypoczynku, wiat, ław. Najbliższa tego typu architektura w Pilchowicach
- Parking pomiędzy Pokrzywnikiem i Maciejowcem jest darmowy
- Przejście Dzikim Wąwozem nie powinno stanowić większego problemu nawet dla mniej wprawionych osób. Jedynym utrudnieniem na trasie są kamienie, a poniżej jaru czasami jest trochę błota
- W pobliżu atrakcji przebiega znakowany na zielono Szlak Zamków Piastowskich
Zobacz też: Szlak Zamków Piastowskich – 150 kilometrów śladami średniowiecznych warowni w Sudetach. Informacje praktyczne

Więcej atrakcji w Sudetach znajdziecie tutaj. A tutaj kilka ciekawych miejsc z Gór i Pogórza Izerskiego. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.