Zasada ubioru na cebulkę, pomimo iż dobrze znana, wciąż budzi wiele wątpliwości. Najwięcej mitów pojawia się wokół ostatniej, zewnętrznej warstwy, którą powinna tworzyć odpowiednio dobrana kurtka. Czy kurtka puchowa sprawdzi się w tej roli?
Artykuł sponsorowany
Jak ubierać się „na cebulkę”?
Zasada ubioru na cebulkę lub warstwowego znajduje zastosowanie nie tylko w górach, lecz również w życiu codziennym. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym wypadku jej założenia są nieco bardziej rygorystyczne, gdyż to właśnie od odpowiedniego stroju zależy, czy będziemy dobrze chronieni przed zimnem. Jak więc ubierać się na cebulkę? Nasza stylizacja powinna składać się z 3 warstw:
- bazowej,
- termicznej,
- ochronnej.
Warstwa bazowa to bielizna termoaktywna, która świetnie zabezpiecza przed chłodem i wilgocią, odprowadzając nadmiar potu. Warstwa druga pozwala „uszczelnić” warstwę termiczną, zapobiegając utracie ciepła. Stanowi ją koszulka z długim rękawem, ewentualnie również bluza polarowa. To, jak dokładnie będzie wyglądała warstwa termiczna, zależy w dużej mierze od pogody. Inaczej bowiem ubieramy się przy tęgich mrozach, inaczej natomiast, gdy temperatura jest na plusie. Warstwa ochronna to kurtka, która powinna stanowić zabezpieczenie przed wiatrem oraz deszczem. Niektórzy uważają, że to właśnie warstwa ochronna jest najistotniejsza, ale pewnym jest, że należy ją modyfikować w zależności od pogody. Oczywiście, ta bywa niezwykle kapryśna w górach, jednak – ponownie – inaczej ubieramy się w porze deszczowej (która występuje głównie wczesną wiosną oraz jesienią), inaczej przy znacznych spadkach temperatury.
Kurtka puchowa w góry – tak czy nie?
Kurtka puchowa cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Niemniej jednak modele, które wybieramy na co dzień, nieco różnią się od tych przeznaczonych na górskie wędrówki. Kurtka puchowa pozwala utrzymać przy ciele ciepło, a jej jedyną wadą jest przemakalność. To sprawia, że nie powinna stanowić warstwy ochronnej, która przecież ma dobrze zabezpieczać przed deszczem. Nie oznacza to jednak, że nie znajduje zastosowania w górskich stylizacjach. W chłodniejsze dni może ona stanowić warstwę termiczną, będąc substytutem bluzy. Zimą, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Wysokiej jakości kurtki puchowe znajdziemy w sklepie internetowym https://www.nessi-sport.com/kurtki-puchowe.
Sprawdzają się one zarówno wiosną, jak i zimą. Jeśli wybieramy się na krótki spacer, wiedząc, że nie powinien w tym czasie padać deszcz, kurtka puchowa może stać się warstwą ochronną. Warto sięgnąć po nią zwłaszcza w chłodniejsze dni, gdy potrzebujemy odpowiedniego zabezpieczenia, a jednocześnie nie spodziewamy się deszczu. Pamiętajmy, że nowoczesne kurtki puchowe są lekkie, dzięki czemu możemy je schować do plecaka, jeśli uznamy, że jest nam za ciepło. Tego rodzaju kurtkę warto mieć przy sobie latem, zwłaszcza jeśli dobieramy do niej dodatkowo pelerynę przeciwdeszczową. Latem sposób ubioru na cebulkę ulega drobnej modyfikacji, ale nadal obowiązuje zasada, że warto mieć na sobie kilka warstw, będąc przygotowanym na nagłe zmiany pogody. Kobiety, które na szlaku chcą poczuć się stylowo, mogą z powodzeniem sięgnąć po kurtkę puchową, zwłaszcza że obecnie jest to jedno z najmodniejszych rozwiązań.