Chełmiec w Górach Wałbrzyskich to szczyt, który przez długi czas uważany był za najwyższe wzniesienie tego sudeckiego pasma górskiego. Okazało się jednak, że pod tym względem ustępuje jednak Borowej. Mimo wszystko Chełmiec pozostał na liście Korony Gór Polski, a miejsce jest bardzo popularne wśród turystów. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – lokalizacja
- Chełmiec – Korona Gór Polski
- Wieża widokowa na Chełmcu
- Trasa na Chełmiec – którą wybrać?
- Pozostałe informacje praktyczne
- Inne atrakcje w Górach Wałbrzyskich

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – lokalizacja
Chełmiec to szczyt położony w środkowej części Gór Wałbrzyskich, które zasilają Sudety Środkowe. To najwyższa kulminacja Masywu Chełmca, który stanowi wyraźnie odseparowaną część Gór Wałbrzyskich.
Chełmiec znajduje się pomiędzy kilkoma miejscowościami, co wpływa na jego łatwą dostępność. Z tych większych należy wymienić Wałbrzych, Boguszów-Gorce oraz Szczawno-Zdrój.

Chełmiec – Korona Gór Polski
Przez długi czas Chełmiec uważany był za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Jak się jednak po latach okazało, jego wysokość została błędnie zmierzona. Podczas pomiaru odniesiono się bowiem do punktu triangulacyjnego znajdującego się na szczycie tutejszej wieży.


Ta pomyłka kosztowała Chełmiec utratę kilkunastu metrów wysokości. Z początkowych 869 m n.p.m. do dziś pozostało jedynie 851 m n.p.m. Tym samym na miano najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich „awansowała” dotychczas druga Borowa (853 m n.p.m.).

Gdzieś pomiędzy tymi pomiarami -starym i nowym- powołana została odznaka Korona Gór Polski. Wyróżnienie bazuje na wykazie najwyższych szczytów z 1997 roku, kiedy to jeszcze Chełmiec wiódł pod tym względem prym.


Mimo wszystko osoby dowodzące Klubem Zdobywców Korony Gór Polski uznały, że właśnie to historyczne zestawienie jest wiążące. Zresztą, to nie jedyny tego typu przypadek. Daleko nie trzeba szukać, ponieważ podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Skopca z Gór Kaczawskich.
Zobacz też: Wysoka Kopa w Górach Izerskich – Korona Gór Polski, Korona Sudetów, trasy i informacje praktyczne

Wieża widokowa na Chełmcu
Wieża widokowa na Chełmcu stylizowana na średniowieczną ruinę powstała w latach 1887-88. Ta kamienna budowla ma 22 metry wysokości. Dawniej działała tu chętnie odwiedzana restauracja. Dziś w niewielkiej salce ustawiono automaty z napojami i przekąskami.

Wieża widokowa otwarta jest od marca do listopada. Obiekt dostępny jest dla turystów w piątki, soboty i niedziele w godz. 10:00 – 18:00. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych obiekt może być zamknięty.


W salce na parterze można obejrzeć niewielką ekspozycję poświęconą atrakcji. Na ścianach wywieszono, m.in. stare pocztówki przedstawiające wieżę.


Trasa na Chełmiec – którą wybrać?
Na szczyt Chełmca prowadzi kilka znakowanych tras turystycznych. Szlaki prowadzą tu z okolicznych miejscowości, takich jak Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce, Lubomin, czy Czarny-Bór. Poniżej kilka propozycji.

Trasa na Chełmiec z miejscowości Boguszów-Gorce (szlak zielony)
Chętnie wybieraną trasą na szczyt jest zielony szlak z miejscowości Boguszów-Gorce. Trasa na całej długości prowadzi drogą dojazdową z utwardzoną nawierzchnią. Z tego względu brakuje tu trudnych technicznie odcinków.
Na szlaku nie trafimy na strome podejścia i w całości możemy pokonać go z wózkiem dziecięcym. Po drodze mijamy stacje Drogi krzyżowej górniczego trudu.

Trasa na Chełmiec z Lubomina (szlak zielony)
To wariant dla ludzi mniej wybrednych i biorących to, co przyniesie szlak. Na pierwszym odcinku wędrujemy bowiem wzdłuż ruchliwej drogi (red. nr 376). Po około 1 kilometrze schodzimy do lasu, a po kolejnych 2 kilometrach rozpoczynamy ostre podejście w kierunku szczytu.
Ta trasa pokrywa się z przebiegiem szlaku zielonego Szklarska-Poręba – Wałbrzych.
Trasa na Chełmiec ze Szczawna-Zdroju (szlak czarny)
To okrężna trasa, która już na początku mija Dworzysko – duży i ciekawy kompleks, w skład którego wchodzi stadnina koni, restauracja Babinicz, kawiarnia Szwajcarka w ciekawym budynku i jeszcze kilka innych obiektów.
Trasa początkowo prowadzi po płaskim i dopiero po kilku kilometrach zaczyna się piąć do góry. Nie ma tu jednak przesadnych podejść, a cały szlak prowadzi utwardzoną drogą leśną. To typowo okrężna trasa, którą można pokonać z wózkiem dziecięcym.

Trasa na Chełmiec z Wałbrzycha (szlak żółty)
To jedyny bezpośredni szlak prowadzący na szczyt z Wałbrzycha. Trasa początkowo przebiega chodnikami i uliczkami. Po drodze mijamy Centrum Stara Kopalnia z licznymi atrakcjami przy którym (red. lub za którym) możemy zostawić auto i dzięki temu skrócić trasę na szczyt.
Szlak żółty dwukrotnie przecina trasę znakowaną na czarno (red, poprzednia opcja). Po drodze kilka bardziej stromych fragmentów. Ta trasa jest również nieco bardziej wymagająca pod względem technicznym.

Chełmiec – pozostałe informacje praktyczne
- Na szczycie spora wiata turystyczna, drewniane ławy i stoły oraz miejsce przeznaczone do palenia ognisk
- Przy szlakach prowadzących na szczyt znajdują się darmowe parkingi, m.in. przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach (szlak zielony), przy Dworzysku w Szczawnie-Zdroju (szlak czarny), przy ul. Baczyńskiego w Szczawnie-Zdroju (szlak niebieski)
- Chełmiec to popularne miejsce pielgrzymkowe. W związku z tym w okresie letnim często można trafić na tłumy, które zmierzają do znajdującego się na szczycie Krzyża Milenijnego
- Na szczyt łatwo można wjechać rowerem. Ciekawostkę stanowi fakt, że w 2004 roku na stokach Chełmca w ramach Mistrzostw Europy MTB rywalizowali zjazdowcy. Niektóre szlaki można pokonać z wózkiem dziecięcym
- Szczyt mimo nowych pomiarów i spadku na drugie miejsce pod względem wysokości pozostał na liście odznaki Korona Gór Polski. Zdobywając Koronę Sudetów trzeba jednak wejść na Borową
- Przez szczyt Chełmca przebiega długodystansowy zielony szlak pieszy (red. około 115 km) relacji Szklarska-Poręba – Wałbrzych

Zobacz też: Zielony szlak Szklarska Poręba – Wałbrzych, czyli blisko 120 kilometrów górskiej wędrówki! Informacje praktyczne, opis, atrakcje

Inne atrakcje w Górach Wałbrzyskich
Będąc w okolicy warto odwiedzić pozostałe szczyty z wieżami widokowymi, które umożliwiają podziwianie rozległych panoram. Zobacz też:
Trójgarb – szczyt, wieża widokowa

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina

Wieża widokowa w Wałbrzychu

A tutaj pozostałe ciekawe miejsca w Sudetach. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.