Blue Grotto na Malcie to jedno z tych miejsc, na którego widok serce potrafi szybciej bić. Naturalne dzieło, które powstało poprzez wieloletnią kooperację wody, wiatru i ziemi. Miejsce, które zachwyca i zostaje przed oczami na długie lata. W tym tekście znajdziecie wszystkie informacje na temat tej atrakcji turystycznej. Zapraszamy!
Położenie i dojazd
Blue Grotto (Błękitna Jaskinia) znajduje się na południowym wybrzeżu Malty. Atrakcja zlokalizowana jest blisko miast Żurrieq i Qrendi. Podróżując samochodem, należy kierować się na osadę rybacką Wied iż-Żurrieq. Korzystając z komunikacji publicznej (autobusy 201 lub 74) najlepiej wysiąść na przystanku „Panorama”.
Czym jest Blue Grotto?
Blue Grotto to jaskinia powstała wskutek oddziaływania fal morskich na klify. Grota ma do 30 metrów wysokości i można ją zwiedzać wyłącznie z poziomu wody. Błękitna Jaskinia sama w sobie jest niezwykle interesująca, choćby ze względu na jej formę. Miejsce to ma jednak do zaoferowania znacznie więcej.
Dodatkową atrakcją podczas odkrywania jaskini jest spektakl, który fundują promienie Słońca wdzierające się jej wnętrza. Te podświetlają taflę wody, wydobywając z niej różne odcienie niebieskiego koloru.
Ściany groty również biorą udział w tym niezwykłym przedstawieniu. Bogate są bowiem w różne związki mineralne, dzięki czemu zachodzi tu zjawisko fluorescencji.
Blue Grotto – zwiedzanie z lądu
Błękitną Jaskinię, a w zasadzie jej fragment, można obejrzeć z poziomu lądu i właśnie od tego warto rozpocząć jej odkrywanie. Pięćdziesiąt metrów nad taflą morza urządzono świetny punkt widokowy, który umożliwia podziwianie tego cudu natury.
Przy wspomnianym punkcie widokowym znajduje się zarówno parking samochodowy, jak i przystanek autobusowy, zatem dotarcie tu dla nikogo nie powinno stanowić większego problemu.
Blue Grotto na Malcie – zwiedzanie łódką
Prawdziwą frajdę stanowi wpłynięcie łódką do wnętrza jaskini. W tym celu należy skierować się do dawnej osady rybackiej Wied iż-Żurrieq. Miejsce to znajduje się w odległości kilkuset metrów od punktu widokowego. Składa się na nie kilkanaście niewielkich budynków zlepionych w jeden monolit.
Poniżej zabudowy znajduje się niewielka przystań. Najpierw mijamy kasę, w której należy zakupić bilet na rejs. Następnie kierujemy się na nadbrzeże, gdzie po zawiązaniu się grupki chętnych jesteśmy wpuszczani na pokład niewielkiej łodzi.
W trakcie rejsu możemy podziwiać jaskinię z poziomu morza. Łódki powoli wpływają do wnętrza Blue Grotto. Kapitan co jakiś czas wyłącza silnik i pozwala falom morskim na zepchnięcie łodzi w upatrzone miejsce.
Podczas tej fascynującej podróży turyści mogą zobaczyć także sąsiednie groty. Łącznie jest ich siedem, m.in. Grota Refleksów, Grota Miodowego Miesiąca, czy Grota Świątyni. W trakcie rejsu kapitan wskazuje miejsca, w których można oglądać zjawisko fluorescencji.
Informacje praktyczne
- Różne źródła rekomendują inne godziny zwiedzania Blue Grotto na Malcie, jednak najczęściej wskazywany jest przedział czasowy pomiędzy 10, a 12 rano. Wówczas do wnętrza jaskini ma wpadać najwięcej promieni słonecznych
- Rejs łodzią trwa około 20 minut. Bilet normalny kosztuje 10 euro, a ulgowy 5 euro. Bilety kupuje się w kasie przy przystani i należy okazać je przed wejściem na łódkę. Istnieje możliwość wynajęcia całej łódki na prywatny rejs
- Rejsy do Blue Grotto odbywają się w określonych godzinach (poza sezonem 9:30 – 15:30 i w sezonie 9:00 – 17:00)
- Ze względu na niewielki rozmiar łódek przy większych falach rejsy mogą zostać odwołane
- W osadzie Wied iż-Żurrieq znajduje się spory bezpłatny parking. Dojeżdża tu także autobus numer 201
- Na miejscu znajdują się niewielkie sklepiki z pamiątkami, a także kilka knajpek. To dobre miejsca na wypicie kawy, zjedzenie śniadania lub czegoś konkretniejszego
- Tutaj wyszukiwarka połączeń autobusowych na stronie oficjalnego przewoźnika na wyspie
Zobacz też: Trasa Marsaskala – Marsaxlokk. Wędrówka wzdłuż pięknych zatok na Malcie
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.