Ostra Mała, to formacja skalna w centralnej części Rudaw Janowickich. Skała wieńczy niższy wierzchołek Skalnika i już w XIX wieku urządzono na niej punkt widokowy. Z tej naturalnej platformy można obserwować Karkonosze, Góry Kaczawskie, pokaźną część Rudaw Janowickich oraz Kotlinę Jeleniogórską. I to nie wszystko! Mówi się, że to jedna z najpiękniejszych panorama w Sudetach. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wędrówki na pobliski wyższy wierzchołek Skalnika!
Ostra Mała (935 m n.p.m.), to pozycja obowiązkowa dla miłośników górskich krajobrazów, którzy wylądują w Sudetach Zachodnich, a będąc dokładniejszym – w okolicach Rudaw Janowickich. Co roku „przy okazji” trafia tu sporo turystów. Wszystko za sprawą Skalnika, który ma dwa oblicza. I dwa wierzchołki. Ten wyższy przyciąga kolekcjonerów rozmaitych odznak turystycznych, jednak jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. I drugi wierzchołek, niższy, który wieńczy właśnie Ostra Mała.
Zobacz też: Najlepsze punkty widokowe w Rudawach Janowickich
Tutejszy punkt widokowy, podobnie jak wiele pobliskich, udostępniła lokalna organizacja turystyczna – Towarzystwo Karkonoskie (niem. Riesengebirgsverein). W tym celu w granitowej skale wykuto schody, a jej szczytowe partie ograniczono barierką. Prace przeprowadzono w 1886 roku. W jakiś czas później przy skałce wzniesiono niewielki schron turystyczny.
W pobliżu Ostrej Małej znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Spotykają się tu szlaki czerwony – Główny Szlak Sudecki, żółty, zielony i niebieki, którymi można powędrować w niemal każdą stronę. Obecność wielu szlaków umożliwia zaplanowanie ciekawych tras o różnych stopniach trudności i długości. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie!
Ostra Mała – informacje praktyczne
- Punkt widokowy dostępny jest przez cały rok; zimą możliwy lód na stopniach
- Ostra Mała znajduje się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego po którym poruszać można się tylko po wytyczonych szlakach i drogach
- Najbliższymi miejscami, do których można dojechać komunikacją publiczną będą Kowary (autobus, bus) i znacznie rzadziej Gruszków i Strużnica (autobus MZK Jelenia Góra)
Ostra Mała – jak dotrzeć?
Najkrótsza trasa dojściowa prowadzi z Czarnowa, nieco dłuższe z Gruszkowa lub z parkingu przy Przełęczy pod Średnicą. Bardziej zaawansowani dotrą tu szlakiem z Kowar lub ze Strużnicy. Dla osób w dobrej kondycji nie powinno stanowić problemu wyruszenie na Małą Ostrą z Janowic Wielkich, Mysłakowic, czy Wojanowa. A to wciąż zaledwie połowa możliwości!
Trasa krótka – z Czarnowa
Trasa średnia – z Kowar
Trasa długa – z Janowic Wielkich
Wesprzyj projekt Górskie Wyrypy na platformie Patronite!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Być może jest to najwyższy szczyt całych Rudaw Janowickich, na pewno nie można stwierdzić na 09.2021 przy obecnych środkach technicznych, że jest on niższy, różnica to około 20 cm. Patrz: https://sciezkawbok.wordpress.com/2013/10/27/topograficzne-porzadki-najwyzszych-wierzcholkow-mezoregionow-sudetow/
Dzięki za komentarz! Pisząc, bazuję głównie na „papierowej” literaturze – SGTSy, mapy, itd. Zgodnie z tymi źródłami to Skalnik nadal jest najwyższy i jest to wersja „oficjalna”. Ja wiem, że te wysokości ciągle się zmieniają. Przecież nawet w tym roku w ramach sporego projektu „przeryto” chyba wszystkie pasma górskie w kraju i wyszło sporo ciekawych pomiarów Pozdrawiam!