Jałowiec (751 m n.p. m.), to wzniesienie w Sudetach Środkowych, a będąc dokładniejszym – w paśmie Gór Czarnych, które z kolei wchodzą w skałd Gór Wałbrzyskich. Szczyt wyróżnia się szeroką platformą widokową, z której rozpościera się ciekawa panorama nie tylko na okolicę, ale i dalsze partie województwa dolnośląskiego. Platforma widokowa na Jałowcu to świetny punkt docelowych krótszych wycieczek z Jedliny Zdórj i Głuszycy oraz godne miejsce postojowe w trakcie dłuższych eskapad.
Zobacz też: Borowa, czyli o tym, jak góra dostała drugie życie
Jałowiec, to powulkaniczne wzniesienie znajdujące się na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. I faktycznie, okoliczne krajobrazy cieszą oko! Turyści już dawno temu docenili widokowe walory tego miejsca.
Trochę więcej czasu potrzebowali na to lokali włodarze, którzy postanowili wznieść w tym miejscu taras. Platforma widokowa na Jałowcu została posadowiona na wyraźnie spłaszczonym wierzchołku. Oddano ją do użytku pod koniec września 2017 roku. Wraz z nią udostępniono drewniany stół z ławami oraz tablicę informacyjną. Z biegiem czasu powstało tu także -raczej „dzikie”- miejsce do palenia ognisk.
Platforma widokowa na Jałowcu podczas pogodnych dni stanowi wybitny punkt widokowy! Dzięki świetnej lokalizacji, można zobaczyć stąd naprawdę sporo. W pierwszej kolejności należałoby wymienić najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową wraz z przylegającym do niej szczytem Kątna.
Patrząc w kierunku północnym, w linii prostej za zabudową Jedliny Zdrój, bardzo wyraźnie widać stąd Masyw Ślęży. Nie zawsze, choć często, wprawne oko dostrzeże także charakterystyczny kształt budynku Sky Tower i przylegającą doń zabudowę Wrocławia.
Kierując wzrok bardziej na wschód, możemy obserwować pasmo Gór Sowich z wyraźnie wyróżniającą się w krajobrazie Wielką Sową, czyli kolejnym szczytem Korony Sudetów. Z kolei z zachodniej strony, ponad korony drzew wybija się szczyt Śnieżki.
Jak dotrzeć na platformę widokową na Jałowcu?
Co prawda bezpośrednio przez szczyt nie przebiega żaden szlak turystyki pieszej, nie mniej jednak można tu dojść na kilka sposobów.
Wariant 1 – łatwy/średni (ok. 6,2 km)
Z Jedliny Zdrój kierujemy się szlakiem żółtym na Przełęcz pod Borową, skręcamy w lewo i za czerwonymi znakami dochodzimy do Rozdroża pod Borową. Dalej niebieskim szlakiem wędrójemy przez Rozdroże Ptasie oraz Jałowiec Mały. Szlak niebieski odchodzi ostro w prawo, my nie zmieniając kierunku marszu -za oznaczeniem trasy rowerowej- docieramy do platformy.
Wariant 2 – średni/ trudny (2,8 km)
Z Jedlin Zdrój PKP do czerwonego szlaku pieszego i nim na Przełęcz pod Wawrzyniakiem. Następnie w prawo do góry za znakami zielonej trasy rowerowej. Wariant dojścia jest krótki i momentami mocno strony!
Wariant 3 – trudny (1,5 km)
Z Rybnicy Małej niebieskim szlakiem do góry, a następnie w prawo za znakimi zielonej trasy rowerowej. Podejście niebieskim szlakiem długie i bardzo strome!
Wariant 4 – łatwy/średni (2,6 km)
Z Jedliny Zdrój niebieskim szlakiem w kierunku dworca PKP, skręcamy ze szlaku w prawo pod torami i do góry leśną drogą do zielonej trasy rowerowej. Następnie w lewo i na platformę.
Praktyczne informacje
- Na szczycie znajduje się miejsce wypoczynku w postaci drewnianego stołu i ław
- Platforma widokowa dostępna jest przez cały rok
- Większość tras prowadzących na szczyt posiada trudne, strome fragmenty
- W wariancie 1 – propozycji dojścia – warto wejść na mijany szczyt Borowa i tamtejszą wieżę widokową
- Polub nasz profil na Facebooku
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy
A jeżeli dotarliście do końca i nie chcecie wspierać Górskich Wyryp na Patronite, to chociaż kliknijcie w reklamę poniżej
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Film (P.S. zapraszam na pozostałe filmy, zachęcam do subskrypcji kanału): Punkt widokowy: https://youtu.be/VwkMwy0_jCg
Bardzo fajne,przydatne wiadomości. Dodałbym jeszcze piąty wariant – sympatyczny,przyjemny. Mianowicie start na drugim – ostatnim parkingu / czarny szlak/ z ul.Pokrzywianka w Kamieńsku >> przełęcz Kozia >> przełęcz pod Borową / szlakiem czerwonym,niebieskim/ >> rozdroże pod Borową >> rozdroże Ptasie/szlakiem niebieskim/ >> Jałowiec / szlakiem zielonym / .Dystans – 4,9 km , suma podejść – 276 m , przy czym podejścia spokojnie rozłożone w czasie i przestrzeni , Trasa dla młodych,starszych ,dzieci.
Pozdrawiam.