W poniższym wpisie znajdziecie wszystko o 7. MP „Sudecka Żyleta”. Są to niezbędne informacje, które ułatwią Wam start oraz garść praktycznych wskazówek. W imieniu organizatorów wydarzenia prosimy o zapoznanie się z nimi przed startem.
Regulamin
Wielu uczestników na kilka dni przed startem zadaje bardo ważne pytania dotyczące przebiegu wydarzenia. 90% odpowiedzi na te pytania znajduje się w Regulaminie 7. MP „Sudecka Żyleta”, z którym można (a wręcz trzeba!) zapoznać się tutaj
Ekwipunek obowiązkowy
To, co zabierzecie ze sobą na trasę i jak się ubierzecie, w dużej mierze zależy od Waszej startegii startu. Ważne, by nie zapomnieć o wyposażeniu obowiązkowym, tj. apteczce, czołówce z zapasem baterii oraz naładowanym telefonie. Rzeczy te trzeba będzie okazać podczas rejestracji przedstartowej.
Jeżeli chcecie kożystać z płynów i prowiantu dostępnych na trasie, musicie zabrać ze sobą także kubek turystyczny (ewentualnie miseczkę) oraz łyżkę do pałaszowania zupy.
Ekwipunek zalecany
Po pierwsze, to wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe lub inne. Nieodzowną pomocą na trasie 7. MP „Sudecka Żyleta” będą kijki teleskopowe. Trasa charakteryzuje się stromymi odcinkami, a kijki znacznie ułatwią pokonywanie stromizm i uchronią cztery litery przed stłuczeniem Warto zabrać ze sobą coś od zimna i deszczu, 2-3 pary skarpetek na zmianę, chustę wielofunkcyjną.
Przydatna będzie także gotówka – około 50zł – w razie konieczności wcześniejszego zejścia z trasy i powrotu taksówką lub komunikacją publiczną na metę. Przydać może się Sudocrem lub inne mazidło na pachwiny i stopy, a także mini zestaw naprawczy w postaci kilku trytytek, taśmy izolacyjnej i linki/ sznurówki. Warto też wziąć ze sobą woreczek strunowy, w którym w razie deszczu schowamy telefon, dokument tożsamości, czy gotówkę
Prowiant i płyny
Podstawa, to odpowiedni zapas płynów i prowiantu na trasie. Co wziąć do jedzenia? Uczestnicy najczęściej sięgają po batony zbożowe lub proteinowe, kabanosy, banany, mieszanki orzechów i bakalii, czekoladę, czy po prostu kanapki. Bardziej doświadczeni uzupełniają braki specjalnymi żelami, szotami lub batonami „śniadaniowymi”. Co pić po drodze? Woda i izotonik wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Oświadczenia i upoważnienia
Podczas rejestracji przedstartowej, uczestnicy są zobowiązani do złożenia wypełnionego oświadczenia, które można pobrać tutaj.
Z kolei osoby, które, np. ze względu na godziny pracy w piątek, nie będą w stanie osobiście odebrać pakietu w wyznaczonych godzinach, mogą pobrać formularz upoważnienia. Taki wypełniony wniosek można przekazać znajomemu uczestnikowi, który odbierze z nas pakiet i złoży nasze oświadczenie.
Oficjalny parking
Oficjalny parking dla uczestników wydarzenia znajdować się będzie na terenie targowiska w Głuszycy, kilkadziesiąt metrów od bazy maratonu. Dokładnie w tym samym miejscu, co podczas 6. oraz 5. edycji „Żylety”. Osoby, które przyjadą do Głuszycy dzień wcześniej, proszone są o pozostawienie swoich aut na parkingach przy obiektach noclegowych.
Baza maratonu
Znajdować będzie się na boisku przy ul. Dolnej w Głuszycy. Jest to miejsce rejestracji przedstartowej, startu, mety, a także pola namiotowego i losowania nagród. Na miejscu także depozyt i toytoye. W pobliżu bazy (około 50 m) dla uczestników dostępne będą natryski. W piątek 23 sierpnia na terenie bazy działać będzie niewielka strefa EXPO (Decathlon, Prabos, Browar Jedlinka. Mountain Spirit) oraz punkt gastronomiczny z kiełbaskami i zimnymi napojami. W sobotę punkt gastronomiczny będzie serwował zestawy obiadowe.
Rejestracja przedstartowa
Odbędzie się w bazie wydarzenia w piątek 23 sierpnia w godzinach 15:00-19:00. W podanym przedziale czasowym należy udać się do stanowisk rejestracyjnych. Te, podzielone będą w następujący sposób:
1) stanoiwska dla osób z opłaconym startem (1-wszy termin zapisów online) z podziałem wg nazwisk
2) stanowisko dla osób z nieopłaconym startem (z dogrywki zapisów)
Podczas rejestracji przedstartowej należy okazać obowiązkowe wyposażenie oraz złożyć uzupełnione i podpisane oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w imprezie.
Po dopełnieniu formalności, uczestnik otrzyma pakiet startowy z kartą startową (zabieramy na trasę) numerkiem startowym (umieszczamy w widocznym miejscu, najlepiej na plecaku) oraz z gadżetami i materiałami promocyjnymi (nie rozrzucamy na trasie!)
Numery alarmowe
Na karcie startowej, którą znajdziecie w pakiecie, znajduje się numer alarmowy GOPR oraz numer „Wycof”. Jest to numer, który najlepiej wpisać sobie w telefonie jeszcze przed startem. W przypadku rezygnaji z dalszego uczestnictwa w wydarzeniu, należy poinformować o tym organizatora wysyłając na numer „wycof” wiadomość tekstową ze swoim imieniem i nazwiskiem. Warto zainstalować na telefonie aplikację RATUNEK, dzięki której w razie sytuacji kryzysowej ratownicy GOPR będą w stanie ustalić Waszą pozycję.
Oznaczenie trasy
Trasa 7. MP „Sudecka Żyleta” będzie w całości oznakowana. Pamiętajcie jednak, że jej znaczną część przemierzać będziecie w nocy. Podczas zmęczenia nie trudno jest zboczyć z marszruty! W związku z tym zaleca się posiadanie własnej mapy okolicy lub trasy w formacie gpx zgranej na swoje urządzenie.
Trasa znakowana będzie:
1) własnym oznaczeniem – biała strzałka na różowym tle (jest to główny sposób oznaczenia trasy)
2) żółtym fluorescencyjnym sprayem – strzałka lub strzałka z dopiskiem „SŻ” (głównie na ziemi, na krzyżówkach lub przy odnogach dróg i ścieżek)
3) taśmą biało-czerwoną – tylko w kilku miejscach, m.in. na odcinkach zarośniętych roślinnością (odchodzimy od tego typu oznaczenia)
4) specjalnymi piktogramami – auto, przy przejściu przez ruchliwą drogę jezdną, czaszka, przed trudnym podejściem/zejściem
Punkty Żywieniowe na trasie (PŻ)
Na trasie 7. MP „Sudecka Żyleta” znajdować będą się dwa PŻ. PŻ#1 zlokalizowany będzie przy Trzech Strugach (18km). PŻ#2 ulokowany będzie w Mieroszowie (42km). Na każdym PŻ serwowana będzie ciepła zupa (porcja na osobę). Dostępny będzie także wrzątek, kawa, herbata, woda. Na PŻ#1 dodatkowo będzie można zakupić napoje i przekąski. Przypominamy, że na PŻ nie będzie miseczek, kubków i sztućców – te należy zabrać ze sobą wedle uznania
Punkty Kontrolne na trasie (PK)
PK, to takie miejsca, przez które muszą przejść uczestnicy, aby ich udział w „Żylecie” został zaliczony. PK, podobnie, jak PŻ wyposażone będą w specjalne pieczątki. Zadaniem uczestników będzie zgromadzenie na kartach startowych takich pięciu pieczęci. Podczas 7. MP „Sudecka Żyleta” lokalizacja PK nie będzie podana przed startem. Na PK dostępna będzie woda (0,5l/os), ciastka, cukierki czekoladowe.
Punkt Transportowy (PT)
Zlokalizowany będzie na 42 km trasy w Mieroszowie. Z PT uczestnicy rezygnujący z dalszego marszu zwożeni będą na metę wydarzenia. Przewidziano dwa kursy: 1) o godz 8:00 w sobotę 24 sierpnia oraz 2) o godz. 11:00 tego samego dnia.
Dodatkowe miejsca rezygnacji
Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc, w których można zrezygnować z dalszego marszu:
1. PŻ1 (~18 km) drogą asfaltową w dół przez Łomnicę do Głuszycy
2. Schronisko „Andrzejówka” (~21 km) autobusem MZK do Wałbrzycha
3. Unisław Śląski (~30 km) pociągiem KD, busem lub autobusem MZK do Wałbrzycha
4. Mieroszów (~42 km) pociągiem KD lub busem do Wałbrzycha
5. Sokołowsko (~48 km) busem do Wałbrzycha
6. Rozdroże pod Waligórą (~51 km) szlakiem niebieskim do Schroniska „Andrzejówka” i dalej autobusem MZK do Wałbrzycha
7. Na PŻ/PK u wolontariuszy dostępny będzie numer TAXI z Głuszycy
Zobacz też: TEST: Buty Salomon XA Pro 3D. Obuwie idealne na długi dystans?